Jalkatreenin alussa polvissa oli pientä kipua mutta tämä ei paljoa haitannut

16.11.2016 - 12:06

Jalkatreeni piti ottaa tänään hieman varoen sillä polvien kanssa oli jotain arvelluttavaa. Aina mennessäni kyykkyasentoon niin jaloissa tuntui pientä kipua tai sellaista kuitenkin ettei ne olleet ihan kunnossa. Tästä johtuen otin sitten tänään hack-kyykyn hieman helpommin enkä laittanut ihan maksimipainoja laitteeseen. Myöskin ajattelin aluksi tekeväni "vain" yhden hack-kyykky variaation kun olen muutoin tehnyt kahta tai kolmea eri variaatiota jalkatreenissä missä olen tehnyt hack-kyykkyä. Päädyin lopulta tekemään kaksi eri variaatiota ja kolmannen jätin väliin.

Tein kolme painon korotusta hack-kyykkyä tehdessä. Aluksi 25kg, 50kg ja viimeiseksi 80kg. Vaikka polvissa tuntui käytänössä jokainen toisto niin siitä huolimatta päädyin tekemään sarjapainoilla viisi sarjaa. Olisi ajatellut, että kolme sarjaa olisi riittänyt ja hack-kyykyn tekeminen olisi ollut tästä päivältä siinä. Jostain kumman syystä päädyin tekemään viisi sarjaa kolmen sijasta. Varmaan kun aluksi ajattelin tekevänin vain yhden hack-kyykky variaation tänään niin tämän pohjalta ajattelin varmaankin tehdä hieman enemmän toistoja.

Viiden kymmenen toiston sarjan jälkeen päädyin vielä tekemään yhden erikoissarjan hack-kyykkyä. Nämä menivät jo sitten paremmin. Ilmeisesti tässä vaiheessa yhteensä seitsemän sarjan jälkeen normaalia hack-kyykkyä polvenikin alkoivat toimivaan paremmin. En oikeastaan treenin yhteydessä huomannut koska polvet alkoivat toimimaan paremmin, mutta siinä vaiheessa kun aloin tekemään päivän toista hack-kyykky variaatota. Tämän jälkeen olikin paljon helpompi jatkaa jalkatreenin tekemistä kun polvissa ei enään tuntunut mitään ihmeellistä.

[[{"fid":"489","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":525,"width":700,"class":"media-element file-default"},"link_text":null}]]

Kahden hack-kyykkyliikkeen jälkeen jatkoin jalkatreeniä pohkeiden tekemisellä. Ensiksi jalkaprässissä ja sen jälkeen seisten. Jatkoin tänään jo noin kuukauden päivät jatkunutta trendiä tekemällä pohjeliikkeet ilman kenkiä sukkasillaan. Tämä tyyli syö painoja, mutta voi auttaa pohkeen loppuvenytykseen positiivisesti varsinkin jos kengät ovat hieman jäykemmät. Itsellä salilla käytettävät kenkäni soveltuvat normaalisti hyvin pohkeiden tekemiseen, mutta sukilla tehdessä saan pohkeideiden hieman paremman loppuvenytyksen. Yleisesti itse en näe pohkeiden tekemisessä painojen olevan se juttu joten yleisesti tuo ei haittaa yhtään, että "joutuu" painoista hieman tinkimään.

Takareidet menivät tänään bulgarialasella askelkyykyllä vaikka myöskin mietin takareisien tekemistä maaten laitteessa juurikin polvien kunnon takia. Polvien tuntuessa treenin edetessä paremmalta päädyin helposti tekemään takareidet sittenkin bulgarialaisella askelkyykyllä joka on raskaampi liike kuin laitteessa. Raskaampi on yleensä parempi liike ja muutoinkin liike on vaikeampi kuin laitteessa. Ihan vain pystyssä pysyminen tuottaa välillä vaikeuksia. Hieman väärä asento sivusuunnassa vaikeuttaa tasapainoa ja liian lyhyt asento pituussuunnassa vaikeuttaa liikkeen saantia kohdistumaan takareisiin. Siksi onkin tärkeää saada kerralla asento kuntoon jotta tasapaino pysyy ja liikkeen saa kohdistettua takareisiin.

Treenin loppuun tein vielä kevyen etureisiliikkeen tekemällä etureisikoneessa pienen korotussarjan.

Jalkatreeeni

  • Hack-kyykky 25kg x10, 50kg x10, 80kg 5x10
  • Hack-kyykky 3x40kg nopeasti ylös / hitaasti alas x4 + hitaasti alas / nopeasti ylös x4 + hitaasti alas / hitaasti ylös x4
  • Pohkeet jalkaprässi 130kg 3x10
  • Pohkeet seisten 110kg 3x10
  • Bulgarialainen askelkyykky käsipainoilla 20kg 3x10
  • Etureidet 5kg korotus 10kg -> 30kg 2x10 / paino ja lopuksi 30kg normaalilla tyylillä 30 toistoa

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.