Normaalin treenaajan kauhun aikaa: Uuden vuoden lupaajat tulevat tukkimaan kuntosalit pariksi viikoksi

05.01.2025 - 19:17

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.

Muistan ne ajat liian hyvin kun muutin Espooseen niin tammikuu ja elokuu olivat pahimmat ajat kuntosaleilla. Juuri vielä tuohon aikaa ne olivat juurikin ihan niin kamalat. Tammikuussa tulivat uuden vuoden lupaajat ja elokukuussa tulivat ihmiset jotka palasivat lomilta töihin. Tuossakin tammikuu oli ehdottomasti elokuuta pahempi mutta juurikin nuo kaksi kuukautta erottui selvästi muista kuukausista väkijä määrissä.

Onneksi parin kolmen tai neljän viime vuoden aikana nuo ruuhkat eivät ole olleet lähellekkään sellaisia kuin kymmenen vuotta sitten. Tosiaan en tiedä johtuuko se siitä että kuntosaleja on enemmän vai tietävätkö ihmiset jo viimeistään nyt että he eivät jaksa käydä kuntosalilla? Toiset jaksoivat sen pari viikkoa, jotkut kolme mutta loput olivatkin jo sitten helmikuuhun tai helmikuussa lopettaneet. Miksi näin aina kävi?

Luulen että ihmiset eivät vain suunnitelleet asiaa kunnolla vaan umpimähkään paniikissa päättivät ottaa kuntosalille sen jäsenyyden. Kun niitä tuloksia ei alkanut näkymään ensimmäisen viikon tai kahden jälkeen tai huomattiin että tämähän vaatii hieman enemmän niin sitten lyötiin kädet tiskiin. Oikeasti siinä pitäisi olla myöskin suunnitelma jos aloittaa ihan yhtäkkiä uuden elämän että mikä on oikeasti tavoite ja mitä pitää tehdä. Kyllähän se nyt jää siihen pariin viikkoon jos ei tiedä mitä on oikeasti tekemässä tai jos se ei yksinkertaisesti vain kiinnosta. 

Kaikista paras olisi hankkia jokin valmis ohjelma tai palkata pt katsomaan ja kertomaan mitä pitäisi tehdä. Silloin kun on jokin suunnitelma tai joku ihminen auttamassa ja kertomassa niin välttämättä sitä hommaa ei lopetata sen parin viikon jälkeen vaan parin viikon jälkeen ollaan siinä tilassa että oma motivaatio on vain parantanut ja on oikeasti halu treenata.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Siinä meni 19-vuotta kun omalle kohdalle osui kuntosalilla roinaraivoa ja eräällä tapaa se yllättää että tämä tapahtui Elixialla mutta käytännössä ei. Mitä olen seurannut Elixian menoa viimeisien vuosien aikana niin se on mennyt vain alaspäin niin kuntosali viihtyvyydessä ja varsinkin laitteiden sekä välineiden osalta. Kuinkaan tuo ei tule yllätyksenä että Elixialla on laiitteet ja välineet huonossa kunnossa kun niitä ei ikinä huolleta. Tangot ja kahvat vikisevät kun niitä ei öljytä, laakerit ovat menneet sekä karhennus (grippi) sitä ei enää ole. Tämän johdosta tangot ja kahvat pitävät erilaisia ääniä kun niitä käyttää sekä käyttäminen muutenkin on vaarallisempaa kun tangoissa ja kahvoissa ei ole enää karhennusta (grippiä).