Vuosi alkoi heti dietillä

04.01.2017 - 12:42

Viime vuosi päättyi "läskiviikkoihin" ja uusi vuosi alkoi dietillä. Mitä tarkoitan tällä "läskiviikoilla" niin paremminkin bodaus mielessä tankkauksella ja yleisellä tasolla eli normaalisti vapaalla syömisellä. Olin noin puolitoista viikko reissussa Vammalassa ja tänä aikana en miettinyt tai laskenut mitä syön enkä myöskään siitä murehtinut. Tällöin tuli vedettyä ihan perus jouluruokaa laatikoineen, muutamat pizzat joulun jälkeen, suklaata, vihreitä kuulia sekä uutena vuotena "normaaliin tapaan" sipsejä pari pussia. Ei tuossa mitään muuta kuin se, että sain vain vatsani sekaisin kun ruokailut poikkesivat normaalista aika radikaalisti. Näin käy nykyään itselläni usein kun alan syömään niin sanotusti vapaasti ja jätän niin sanotun normaalin rytmin ja ruuat pois.

En tiedä yhtään kun en sitten "uskaltanut" edes mennä vaa'alle tuon ajan jälkeen kun oli tullut syötyä mitä sattui. Parempi vain näin sillä olisin varmaan "murehtinut" asiaa. Tällä tavalla kun en käynyt katsomassa missään kohtia painoa niin kaikki oli hyvin. Vaikka aloitinkin ensimmäinen päivä 1.1. dietin niin en mennyt vaa'alle. En siis tiedä yhtään mikä minun lähtöpaino oli kun aloitin dietin niin miten sen voin nyt katsoa onnistuuko dietti? Helposti sillä en keskity nyt tällä dietillä tuijottamaan vaakaa ollenkaan. Katson ja tunnen miten dietti etenee enkä tuijota sitä vaakaa niin ei tule myöskään "hermoiltua" dietin kanssa.

En ole nyt muutenkaan alkanut laskemaan aterioiden kokoja ruokavaa'alla vaan teen ateriat ihan fiiliksen mukaan. En myöskään laske mitään makroja päivää kohden. En siis tiedä tarkkoja lukuja rasvoista, hiilareista tai proteiineista päivää kohden. Menen ihan vain fiiliksen mukaan ja tietoasteikolla noin ja noin paljon. Jos tuntuu sille, että tarvitsen enemmän ruokaa niin sitten syön enemmän ruokaa. Kuitenkin tiedän "kokemuksesta" eli viime kesän ensimmäisestä dietistäni ikinä asioita. Tiedän mitkä ilmeisesti toimi ja tiedän mitä pitää tehdä toisin tai voisin tehdä toisin. Tämän pohjalta päätin olla laskematta mitään makroja ainakin näin alkuvaiheessa.

Aikaa tälle dietille päätin pitää neljä kuukautta mutta saa nyt nähdä kuinka pitkän dietin oikeasti pidän sillä tämäkin oli vain päähän pisto. Aloitin tammikuussa neljän kuukauden dietin minkä sitten aloitin. Itse en meinaan tee mitään uuden vuoden lupauksia kun ei sellaisia oikeasti tule tehtyä. Asiat pitää oikeasti vain tehdä niin ne tulee tehtyä. Tämän johdosta aloitin tämänkin dietin heti ensimmäinen päivä sunnuntaina enkä siirtänyt sitä maanantaille alkavaksi sillä juuri tuollainen ei toimi. Yhtäkkiä päivän siirtäminen johtaa parin päivän siirtymiseen minkä jälkeen viikkoon ja kuukauteen. Pian huomaakin asian olevan tekemättä.

Nämä uuden vuoden lupaukset olen niin useana vuonna kuntosalilla nähnyt, huomannut ja kokenut. Tammikuussa loppiaisen jälkeen kuntosalilla näkyy niin paljon ihmisiä ja varsinkin uusia että huh huh. Pian kun alkaa olemaan helmikuu niin ensimmäinen osa on jo lopettanut. Tämän jälkeen kun maaliskuu tulee niin suurempi osa on jo lopettanut ja viimeistään huhtikuussa kuntosalilla on palautunut arkeen. Tämä tammikuu on se kaikista pahin ja paras rahastus kuukausi kuntosaleille jolloin uuden vuoden lupauksen tehneet astelevat kuntosalille aloittaakseen kuntoilun. Olisivat vain aloittamatta niin me normaalit treenaajat emme kärsisi näistä täysistä kuntosaleista ja pääsisimme treenaamaan tammikuussa myöskin ihan rauhassa. Toivon todella, että älkää aloittako treenaamista jos teillä ei ole mitään ajatustakaan jatkaa kuntosalilla käyntiä parin viikon jälkeen. Ellet ole aloittanut kuntosalilla käyntiä niin et varmaan aloita sitä tällä hetkellä kunnolla tai kokeile käydä kuntosalilla rauhallisempana aikana esimerkiksi toukokuussa tai kesäkuussa. Tällöin kuntosaleilla on muutenkin vähemmän ruuhkaista.

Maanantaina rintatreeni ja tiistaina olkapäätreeni

Treeniviikko alkoi normaaliin tapaan maanantaina rintatreenillä ja pienen pohdinnan jälkeen päädyin tekemään tiistaina olkapäätreenin. Molemmat treenit menivät sinällään aika perus asioilla tai niillä asioilla joita olen nyt viime aikoina käyttänyt. Ei siis mitään ihmeellistä sen osalta. Mahdollisimman paljon vain toistoja joko pitkillä sarjoilla tai monilla sarjamäärillä tai molemmilla. Suhteellisen vähän liikkeitä ja enemmän sarjoja. Painot ovat liikkeestä riippuen olleet joko suuremmat tai pienemmät. Joitakin liikkeitä tykkään tehdä suuremmilla painoilla ja joitakin pienemmillä. 

Tiistaina olkapäätreenissä tuli tehtyä pitkästä aikaa pystypunnerruksessa käsipainoilla tiputussarja. Aluksi tein lämmittelyä 25kg painoilla minkä jälkeen tein tiputuksen 45kg, 40kg, 35kg, 30kg ja 25g painoilla. Suurimmaksi osaksi toistot tippuivat kahdella toistolla alun 12 toiston sarjasta. Kuitenkin viimeisillä painoilla eli 30kg ja 25kg toistomäärät alkoivat hieman nousemaan. Tämän tiputussarjan jälkeen tein käytännössä kaikilla painoilla tämän jälkeen suoria sarjoja toistomäärien liikkuessa siinä kuuden - kahdentoista toiston välissä. Teinkin tällä kertaa pystypunnerrusta varmaan joku 35min - 40min eli aika pitkään. Ennen tätä tein normaaliin tapaan kiertäjä lämmittelyä sekä kahta eri takaolkapääliikettä vipunostoilla takaolkapäille.

Pystypunnerrus kokonaisuutena oli näiden parin päivän treenien "erikoisin" ja ihmeellisin juttu. Muutoin treenit menivät aikalailla siis miten ne ovat menneet ja tein asioita joita olen tässä viime kuukausina tehnyt. Myöskään juuri alkanut dietti ei tuntunut painavan missään eikä vaikuttaneen treeneihin. Sitä en tiedä vaikuttiko alkuviikon treeneissä viime viikon "läskiviikko" vai onko jo nuo hiilarit / sokerit / energiat jo kuluneet viikonlopun aikana.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.