Jalkatreeneistä tullut pohjekipujen syy selville

10.05.2019 - 15:44

Joululomalla tein parin viikon aikana jalkatreenin jokatoinen päivä ja nyt talvilomalla tämä sama tuli käytännössä uusittua. Jouluna tämä oli suunniteltu asia tehdä jalkatreeni jokatoinen päivä mutta tällä kertaa treenit vain muodostuivat näin. Ensimmäisellä kerralla eli jouluna vaikka asia oli "suunniteltu" niin en ollut suunnitellut sitä ihan kunnolla ja huomasin erilaisia asioita joita en tajunnut ottaa huomioon. Tuolloin jo toisessa jalkatreenissä alkoivat ongelmat tulemaan vastaan eli kipuja ja suurin ongelma oli oikea pohje. Mitä enemmän treenejä tuli alle niin sitä vaikeammin aloin palautumaan treeneistä minkä johdosta treeneissä käytetyt painot alkoivat laskemaan ja treenit alkoivat olemaan löysempiä.

Tällä kertaa otin opiksi tiettyjä asioita ja sovelsin treeneissä enemmän jo alusta asti. Kuitenkin kaksi asiaa tuli esille kuten viimeksi eli paikkojen kunnossa pysyminen sekä palautuminen treeneistä. Tällä kertaa molemmat asiat olivat lievempiä sillä aloin jo heti soveltamaan treenejä tasapainoisemmin ja otin huomioon sen asian, että pian on taas jalkatreeni.

Tällä kertaa kyseessä taisi olla kolmas jalkatreeni kun huomasin jälleen oikeassa pohkeessa olevan ongelmaa. Varsinkin hack-kyykyn tekeminen tuotti kipua ja liikettä tehdessä sai olla varuillaan. Kuitenkaan vielä tässä vaiheessa en lähtenyt miettimään asiaa sen kummemmin vaan keskityin treenaamaan kovaa mutta viisaasti. Päivien päästä tuosta aloin miettimään asiaa kun aihe tuli puheeksi kuntosalilla yhden kanssa ja tulimme yhdessä siihen tulokseen, että pohjekivut ovat tulleet hack-kyykystä.

Olisi ollut parempi kuvata enemmän hack-kyykyn tekemistä niin olisin saattanut bongata ongelman aikaisemmin. Pohjekipu on siis tullut hack-kyykkyä tehdessä asennon ollessa huono ja tai painoja ollen liikaa. Tekniikka virhe on ollut jalkojen paikka. Olen pitänyt jalkoja liian alhaalla hack-kyykyn levyssä jolloin olen lähtenyt nostamaan suurempia painoja jalan etuosalla kantapään noustessa ylös levyltä. Kun nostaminen tapahtuu enimmäkseen jalan etuosalla kantamaan ollessa ilmassa pohje alkaa saamaan enemmän rasitusta. Kun jalka pysyy kokonaan levyllä niin nosto ei silloin kuormita pohjetta niin paljoa vaan rasitus kohdistuu tasaisemmin koko jalkaan.

Olen huomannut tätä samaa tapahtuvan jalkaprässissä kun lasken kelkan tarpeeksi alas. Tällöin tunnen nostavani kelkkaa varpailla kantapään ollessa ilmassa. Tällöin olen vain alkanut jättämään kelkkaa ylemmäksi toinen asia millä tätä voi korjata on nostaa jalkoja levyllä ylemmäksi mutta samalla se muuttaa jalkaprässin kohdistumista enemmän takareisille. Sama korjaus toimii myös hack-kyykyssä. Olen tehnyt hack-kyykkyä jalat liian alhaalla levyä kun minun olisi pitänyt pitää jalkoja vain korkeammalla. Tällöin koko jalka pysyy paremmin levyn päällä eikä kantapää lähde nousemaan. Vastaavasti hack-kyykky ottaa paremmin etureisiin mitä alempana jalkoja pystyy pitämään. Kuitenkin se asento mikä ei tuota kipuja on se oikea tekniikka.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.