Sunnuntain väsymyksestä alkuviikon normaaliin jaksamiseen

16.11.2016 - 12:06

Palasin sunnuntaina takaisin Espooseen viikonlopun Vammalassa käynniltäni ja lähdin suoraan kuntosalille noin 2.5 tunnin ajomatkan sekä melkein täyden auton purun jälkeen. Onneksi olin syönyt juuri ennen lähtöäni niin pystyin menemään kuntosalille heti. En tiedä johtuiko se ajomatkasta vai yleisesti päivästä niin olin parin ensimmäisen liikkeen jälkeen aivan puhki. Tein lopun treenin niin hyvin kuin suinkaan pystyin.

Rinta & ojentajat

  • Alavinopenkki smith 1x10 60kg, 3x12 100kg
  • Alavinopenkki smith 3x12 80kg
  • Dippi 15kg lisäpainolla 3x10
  • Ranskalainenpunnerrus maaten 2x10 37,5kg, 1x10 27,5kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa tanko 3x10 60kg
  • Yhden käden ojentajapunnerrus taljassa vastaotteella 3x12 20kg
  • Vipunosto käsipainoilla 3x10 15kg
  • Ojentaja päänyli käsipainolla istuen 3x10 20kh

Maanantai alkoi 3x2000m intervalleilla hallissa. 400m kevyttä juoksua ja senn jälkeen kolme kertaa 2000m kovaa ja 400m kävelyä. Yritin juosta kaikki kovat juoksut tasaista vauhtia enkä loppua kohden kiihtyvää. En katsonut yhdenkään vedon puolivälin aikaa joten en tiedä oliko vedot tasaisia, kiihtyviä vai laskevia, mutta arvelen niiden olleen tasaisia. Vetojen ajat olivat 10:34.8, 10:29.6 sekä 10:18.1 ja en ole varma onko aikojen kiihtyminen hyvä vai huono asia. Yleensä minun viimeinen veto on hitain, mutta nyt se oli nopein. Aloitinko vedot liian hiljaa ja "säästelin" vai menikö juoksut nyt hyvin kun pystyin joka vedolla parantamaan?

Tänään oli taas jalkapäivä mikä meni hyvin eli esimerkiksi maanantain juoksu ei painanut sekä muutenkin meni paljon paremmin kuin sunnuntain treeni. Tein tänään vaihteeksi syväkyykkyä ja huomenna olisi tarkoitus mennä juoksemaan halliin, mutta olen vähän suunnitellut kevyttä juoksua.

  • Jalkapäivä
  • Syväkyykky 1x10 60kg, 3x10 100kg
  • Pohkeet seisten smith 1x10 90kg, 3x10 130kg
  • Pohkeet istuen 3x10 125kg
  • Yhden jalan takareisipotku etureisikoneessa 3x12 35kg
  • Yhden jalan etureidet tiputussarja 70kg x10, 60kg x10, 50kg, x10, 40kg x10, 30kg x10

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.