Penkkaaminen slingshotilla

24.11.2018 - 10:34

Minulta kysytään usein kuinka paljon slingshot auttaa penkin tuloksissa sekä miksi penkkaan slingshotilla? Ensimmäiseen kysymykseen kuinka paljon slingshot auttaa niin on oikeasti vaikea vastata. Nettisivujen mukaan apu on siinä 20% tienoilla mutta eipä tuohon oikeaa vastausta varmaan saa. Luulisin yhden vaikuttavan tekijän olevan myös sinä itse. Slingshot itsenäisesti ei auta oikeastaan yhtään ellet jaksa tai osaa penkata. Slingshot on vain apuväline millä penkaamisesta saa helpompaa mutta painoja se ei automaattisesti nosta.

Mitä toiseen kysymykseen tulee miksi penkaan slingshotilla on juurikin se, että se helpottaa tekemistä yleisesti. Voit käyttää suurempia painoja sarjojen tekemiseen tai yksittäisten nostojen tekemiseen. Myöskin koko tekeminen on turvallisempaa ja helpompaa kuin ilman slingshottia penkatessa. Vastaavasti kun tekeminen helpottuu niin samalla pienemmillä painoilla tai siis sellaisella painoilla joilla tekisi normaalisti voi tehdä rauhassa hitaampi tempoisia nostoja tai pysäytyksiä.

Kun tekeminen helpottuu fyysisesti niin se on myöskin on henkisesti rauhoittavampaa mikä tekee koko penkkaamisesta helpompaa. Näin ollen ei aina tarvitse spotteria vaan voi tehdä ihan rauhassa sarjat ja käyttää jopa hieman suurempia painoja kuin normaalisti. Massaliikkeissä ja varsinkin kyykyn, maastavedon ja penkin tekeminen on vain helpompaa kun henkinen olemus on vakaammalla pohjalla, etkä mieti liikaa tuleeko se vai eikö. 

Herääkin kysymys mitä eroa tai oikeasti järkeä on käyttää slingshottia? Jos penkaa normaalisti 100kg kolme kertaa kymmenen toistoa tai slingshotilla saa vastaavasti 120kg saman kolme kertaa kymmenen niin onko tuosta nyt oikeasti hyötyä? Omasta mielestäni on sillä slingshot ei kuitenkaan ole automaattinen tuloksen nostaja vaan joudut oikeasti myös tekemään töitä painon nostamiseen. Myöskin edellä mainittu henkinen asia on hyvin tärkeä sekä se, että voit tehdä erilaisia erikoistekniikoita helpommin ja penkata tarvittaessa ilman spotteria.

Slingshot ei automaattisesti tarkoita sitä, että slingshottia tosiaan tarvisi käyttää kokoaikaa maksimi painoihin tai lähelle niitä. Voit yhtä hyvin käyttää slingshottia suurinpiirtein samoihin painoihin joilla teet normaalisti mutta keskitytkin enemmän tekniikkaan, tempoon tai teet pidempiä sarjoja. Slingshot onkin erinomainen tapa saada penkki oikeasti osumaan rintaan ja saada rinta pumppiin kun voit keskittyä tekemään penkin tekemiseen tekniikalla kuin vain saamaan painot ylös. Vaikka voikin tuntua sille, että olen itsekkin käyttänyt slingshottia viimeaikoina suurien painojen nostamiseen niin käytän sitä myöskin rinta pumpin saamiseen todella paljon.

Suosittelen slingshottia varsinkin siinä tapauksessa jos penkin saaminen osumaan rintaan ei tunnu onnistuvan. Olen kuullut vuosien aikana monesti sitä, että penkki tuntuu enemmän olkapäissä kuin rinnassa saati sitten pumpin saamisesta. Kun penkki ottaa enemmän olkapäihin kuin rintaan niin tällöin ongelma on tekniikassa ja slingshot auttaa siihen. Samalla kun voi keskittyä tekemään rauhallisia toistoja ja muutoinkin tekniikan pysyminen kasassa sarjan alusta loppuun niin auttaa penkin saamista osumaan oikeasti rintaan.

https://www.improveyourbench.co.uk/collections/slingshots

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.