250kg nousi maastavedosta vuosien yrittämisien jälkeen

07.06.2017 - 12:46

Sunnuntaina se viimein tapahtui mitä olen tässä nyt kolme - neljä vuotta yrittänyt eli saada maastavedosta 250kg ylös. Aina aikaisemmilla kerroilla kumpikaan 245kg tai 250kg ei ole oikeastaan noussut edes maasta ylös. No okei viime kerralla kun koitin nostaa 250kg niin sain sen muutamia senttejä nousemaan mutta tuo sunnuntain nosto tuli ihan puskista. Tein alusta asti maastavetoa kuin ihan tahansa normaalina päivänä miettimättä millä painoilla tulen tekemään. Tein kahdesta kolmeen toistoa 100kg, 140kg, 180kg sekä 220kg painoilla minkä jälkeen sitten mietin hetken aikaa ja nostin painot 250kg.

Eihän se lopulta ollut mikään hienon näköinen nosto mutta ei sen ollut tarkoitus olla. Tarkoitus oli vain saada painot ylös ilman selän hajoittamista mikä tapahtuikin. Alaselkä otti oikealta puolelta hieman osumaa mutta ei niinkään kipeästi mutta sillä tavalla kuitenkin että tiesi tekniikan hieman kärsineen. Näin on kyllä käynyt joka kerta kun olen nostanut ennätyksiä maastavedossa ja ainakin ne ensimmäiset kerrat ovat olleet aina samankaltaisia. Ei mitään oppikirja tekniikkaa vaan enemmänkin runttausta ainakin loppua kohden sillä nosto voi helposti jäädä siihen polven kohdille mistä pitää vain runtata. Myöskin tämä kohta on juuri se paha paikka alkaa runttaamaan sillä selkä voi kärsiä juuri näillä kohdilla.

Tuon jälkeen laskin painot 180kg joilla taisin tehdä yhden sarjan millä taisi tulla joku kolme toistoa. Aloin hieman huomaamaan tuon alaselän osumaa tai ainakin varomaan sitä joten halusin ennemmin tehdä "vajanaisen" sarjan kuin runtatata ihan loppuun asti. Kuitenkin kun maastavedon jälkeen siirtyi tekemään kulmasoutua niin kulmasoudun asennossa pystyi ihan hyvin oleen kun aikojen saatossa on käynyt niinkin, että maastavedossa selkä on mennyt siihen kuntoon ettei kulmasoudun tekeminen ole ollut mitään hauskaa. Hyvä kun on pystynyt edes menemään kulmasoudun asentoon ja oleen siinä. Mitään tuollaista ei tällä kertaa ollut eikä selkä ollut seuraavana aamuna yhtään kipeä joten mitään pahempaa siellä ei käynyt.

Nyt on taas hetki jolloin minun pitää nyt päättää ja miettiä onko parempi pitää taukoa maastavedossa vai alkaa jatkaa tekemistä sillä tavalla kun on tullut tehtyä. Pitäisikö keskittyä enemmän yläselän liikkeisiin vai jatkaa samalla tavalla millä on tullut tehtyä ja vuositolkulla. Lähinnä olen miettinyt ja ajatellut mitä aikaisemmin on tapahtunut ennätyksien jälkeen. Sitä kun vain lähtee helposti yrittämään jotain mitä ei oikein pysty tekemään kun odotukset kasvavat aina tämänkaltaisien asioiden jälkeen. Niin on käynyt minulle esimerkiksi penkissä ja maastavedossa aikaisemmin. Kun on saanut ennätyksen tai jonkin huippu sarjan tehtyä niin odotukset ovat nousseet siihen, että jakaisi tehdä isommilla painoilla mitä oikeasti jaksaa.

Tietenkin nyt olisi hyvä pitää taukoa maastavedosta ja keskittyä selkätreenissä muihin liikkeisiin. Näin rasittaisin vähemmän koko kroppaa ja palautuisin paremmin. Kuitenkin maastavedon tulokset lähtevät nopeasti tippumaan mitä enemmän pitää taukoa maastavedosta minkä huomaisin sitten kun aloittaisin maastavedon tekemisen uudestaan. Toisaalta huomasin kyllä sen, että penkissä maksimi tulokset eivät niinkään tippuneet vaikka laskin painot hetkeksi aikaa pienemmiksi ja keskityin treenaamaan penkkiä erilailla.

Juurikin maastaveto on ollut itselleni se liike mikä on tuntunut junnaavan paikoillaan pisimpään ja missä olen eniten epäonnistunut ennätyksien nostamisissa. Tämän johdosta tauon pitäminen maastavedosta voi olla vaikempaa ellen nyt ota oikeasti toisenlaista lähestymistapaa selkätreeniin.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti.