Nintendo Switch ei sitten saapunut julkaisupäivänä kuten ei mikään muukaan sekä HBO Nordic asiakaspalvelu tuntuu olevan hidas ja huono

14.01.2020 - 16:24

Tänään 3.3 minun oli tarkoitus saada Nintendo Switch sekä The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Tämän lisäksi minun oli tarkoitus saada periaatteessa myöskin Nintendo Switch Pro Controller minkä kylläkin tiesin siirtyvän maanantaille. Myöskin Saksasta tilaamani micro sdxc-muistikortti piti tulla myöskin kun sen arvioita saapumisaika oli torstaina 2.3. Tässä kävi sitten sillä tavalla, että Nintendo Switch sekä The Legend of Zelda: Breath of the Wild jäi jumiin johonkin Postiin "Lähetys on kuljetuksessa. Lähetyksen toimitus on viivästynyt, lähetys toimitetaan 1-2 työpäivän sisällä.". Nintendo Switch Pro Controllerin kanssa kävi sitten sillä tavalla, että minulle oli jätetty sinulle on isokokoinen kirjelappu minkä voin noutaa sitten maanantaina. Sitä en tiedä miksi muistikortti ei vielä tullut mutta sinällään yllättävää, että Saksan Amazoniista paketit tulevat hitaampaa kuin Brittien. Tämän olen jo aikaisemminkin huomannut, että Saksan Amazoonista tavara tulee suhteellisen kauan ellei ota kalliimpaa toimitusta.

Ehkä näin oli sitten parempi ettei mitään näistä tullut vaan jos mahdollisesti saisin kaikki tavarat maanantaina. Ainakin Nintendo Switch Pro Controllerin saan maanantaina haettua, mutta turhaan sitä haen ellei Nintendo Switch sekä The Legend of Zelda: Breath of the Wild paketti tule.

Posti viivästynyt

HBO Nordic asiakaspalvelu on hidasta eikä oikein toimi

Yritin viimeviikonloppuna aktivoida HBO Nordic-tilin käyttöön, mutta en voinut tallentaa luottokortin tietoja. Järjestelmä vain valitti, että "Valitettavasti et voi vaihtaa luottokorttitietojasi Suomen alueen ulkopuolella. Tarvittaessa ota ystävällisesti yhteyttä asiakaspalveluumme". Olen yrittänyt tallentaa luottokortin tietoja ilman VPN:n yhteyttä sekä VPN yhteyden kanssa asetuksien ollessa Suomi. Kummallakaan kerralla en ole onnistunut tallentamaan tietoja. Olen myös kokeillut tallentamista eri laitteella joten tuo ei johdu myöskään laitteesta.

Laitoin heti sunnuntaina viestiä HBO:n asiakaspalveluun. Sain viestin maanantaina 27.2 kello 14 aikoihin. Luulin sieltä tulevan tällöin vastaus ongelmaani, mutta näin ei ollutkaan. Tällöin sain seuraavan viestin: 

Kiitos yhteydenotostasi HBO Nordicin asiakaspalveluun.

Asiakaspalvelumme on yhteydessä sinuun mitä pikimmiten.

Jos asiasi on kiireellinen voit myös soittaa meille numeroon 0800 915 765.

Ystävällisin Terveisin,

HBO Nordic Asiakaspalvelu ja Tuotekehitys

En ole saanut tämän viikon aikana vielä vastausta ongelmaani. Tietenkin aina voisin tehdä uuden HBO Nordic tilin ja yrittää siihen tallentaa luottokortin tiedot, mutta haluan tilin olevan yhdellä tietyllä sähköpostiosoitteella enkä ottaa jotain muuta sähköpostiosoitetta käyttöön. Tämä täytyisi sitten aina muistaa kun ihmettelisin sitä, että kirjautuisin aina väärälle tilille millä on maksutiedot. Kuitenkin odotin nopeampaa asiakaspalvelua kun kyseessä on kuitenkin kokonaan internetissä toimiva yritys. Ei nyt asian kuitenkaan luulisi ihan näin vaikea olevan, että HBO Nordic ei osaa asiaa korjata tai antaa vastausta. Vai onko asia näin, että he eivät tiedä ratkaisua?

Ensi viikolla suomalaisilla on taas täysi paniikki päällä kun ruokakaupat ovat kiinni päivän tai pari joten wc-paperi ostetaan taas todella paljon ja ruokaa tullaan hamstraamaan yli tarpeiden. Itse en ymmärrä tätä suomalaisten paniikkia sitä kohtaan kun ruokakauppa on kiinni päivän tai pari. Ennen aikoinaan kyllä pärjättiin kun ruokakaupat menivät lauantaina aikaisin iltapäivällä kiinni ja aukesivat seuraavan kerran maanantaiaamuna. Nykyään kuitenkin jos ruokakaupat ovat kiinni päivän tai pari niin ihmiset menevät suureen paniikkiin.

Torstai-iltana ajoin takaisin kotiin Vammalasta ja kun olin varmaan juuri Hämeenlinnan ohittanut niin lähdin ohittamaan hitaasti ajanutta Teslaa niin mitä sitten tapahtuikaan? Juuri kun olin pääsemässä Teslan kohdille niin Teslan nopeus muuttui radikaalisti ja Tesla lähti kuin tykin suusta. No eipä siinä sitten voinut kuin palata takaisin oikean puoleiselle kaistalle ja katsoa lopun matkaa kuinka Tesla ajoi hieman edessä koko matkan. 

Onko siitä nyt kaksi ja puoli viikkoa kun Gigantista tuli minulle kolme viikkoa sitten ostamani LG kuivausrumpu? Minun on pitänyt kirjoittaa jo muutaman kerran kuivausrumpu kokemuksia mutta en sitten ollutkaan kirjoittanut vaikka niin on pitänyt jo jonkin aikaa. Mielestäni minulla on ollut nyt LG kuivausrumpu käytössä kaksi ja puoli viikkoa minkä aikana olen käyttänyt kuivausrumpua kaksi kertaa pyyhkeiden kanssa, kerran lakanoiden ja kolme kertaa vaatteiden kuivaukseen. Näin ollen minulla on jo mielestäni tarpeeksi kokemusta kirjoittaa kuivausrumpu kokemuksia.

Suuret uutiset näkyi suomalaisissa medisoissa kuinka Topi Raitasella on vielä yksi mahdollisuus päästä Olympialaisiin vaikka tulokset ovat laskeneet kisa kisan jälkeen. Topi Raitasella tulokset ovat olleet laskussa jo kaksi vuotta mutta suomalainen media hehkuttaa Topi Raitasta. Miksi asia on näin? No toisaalta kun tässä on katsonut YLEN:n yleisurheilua vuosien ajan niin se ei yllätä. YLE:llä jaksetaan hehkuttaa suomalaista urheilua vaikka urheilija on tehnyt ennätyksensä viisi vuotta sitten ja nykyinen tuloskunto on kaukana siitä. Silloin viisi vuotisella tuloksella oltaisiin oltu komeasti finaalissa. Mitä järkeä jostain viiden tai kahden vuoden takaisista tuloksista on jos niitä ei pystytä tekemään silloin kun tuloksia pitäisi pystyä tekemään?

Tuli äsken vastaan Jesse Pynnösen video koskien Suomessa rajoitetaan urheilijoiden oikeuksia niin on pakko tuo jakaa myös tänne. Ei ei ole sinällään mitään uutta Suomessa että kartellia harjoitetaan ja urheilijoiden oikeuksia rajoitetaan kun sitä on tapahtunut aina. Suomalaisesta kartellista on hyviä esimerkkejä kuten Veikkaus, Alko sekä SM-liiga.  Ei suomalaista kateutta vain voita mikään ja varsinkaan kun kyseessä on raha. Suomessa raha on niin paha kateuden aihe mistä aina myöskin uutisoidaan isosti aina kerran vuodessa kun verotiedot julkaistaan. Silloin kateelliset suomalaiset pääsevät kahdetimaan ja vertailemaan tulojansa.