Treenit tuntuvat lyhkäsiltä ajallisesti, mutta näin se kuuluu mennä tuplatreenipäivinä

16.11.2016 - 12:06

Tiistaina pidinkin välipäivän vaikka jossain kohtaan olin suunnitellut treenaavani silloin ja pitäväni keskiviikkona välipäivän. Olin kyllä jossain vaiheessa myöskin miettinyt asian siten, että pitäisin tiistaina välipäivän ja keskiviikkona treenipäivän. Kuitenkin vielä maanantaina ainakin ennen iltatreeniä olin melkein vielä tiistaina treenipäivä ajatuksessa. Kuitenkin olin kokoajan kallistunut enemmän tiistaina välipäivän puolelle mikä vain vahvistui mitä pidemmälle maanantai-ilta meni. Lopulta tein päätökset juuri ennen nukkumaan menoa, mutta käytännössä tuo on huono ajankohta tehdä päätöksiä. Onneksi olin miettinyt jo etukäteen hieman näitä päiviä niin mikään muutos tai vaihtuminen ei sinällään tullut "yllätyksenä".

Muutoinkin tämä viikko on mennyt aikalailla ei suunnitellusti. Niin treenien järjestykset kuin nuo päivätkin. Minulla ei ole ollut sitten maanantain mitään suunnitelmia mitä tulen treenaamaan vaan olen käytännössä juuri ennen treenin aloittamista tehnyt päätökset. Sinällään huono asia, mutta tähän on kyllä vaikuttanut tuo tiistain ja keskiviikon päivien vaihdos. Olin meinaan miettinyt hieman mitä tekisin tiistaina-iltapäivällä jos olisin mennyt kuntosalille ennen Suomen peliä. Tämä suunnitelma taas oli eri kuin mitä sitten tein keskiviikkoiltana sillä olin hieman suunnitellut tiistain treenin juuri ajankohdan ja ajankäytön mukaan. Keskiviikkona kaikki aikataulut ja menemiset kuntosalille olivat "vakiot" joten katsoin olevan turhaa toteuttaa tuota suunnitelmaa.

Vaikka lihasryhmien järjestyksen eli mitä teen milloinkin päätöksien kanssa on ollut "ongelmia" tai siis hankaluuksia päättää niin tämä ei ole näkynyt treeneissä yhtään. Itse treenin aikana ei ole tullut mietittyä sen pidempään asioita. Taino keskiviikkoiltana tuli mietittyä hieman lopetanko treenin nyt vai teenkö vielä yhden liikkeen, mutta muuten ajatus on kulkenut ja olen tehnyt liikkeet heti liikkeen perään.

En sitten ajankäytöstä verrattaessa treenejä siihen aikaan kun paukutin kuuden toiston sarjoja. Kun tein kuuden toiston sarjoja ja sarja määrä oli vähintään viisi niin tuntui myös sille, että treenit kestivät pidempään. Ajallisesti treenit eivät välttämättä kestäneet kuin sen 45 minuuttia, mutta esimerkiksi keskiviikko illan treeni tuntui olevan todellä lyhyt. Tein kolme liikettä missä käytännössä tein viisi sarjaa lämmittelyineen. Treeni kesti sen 40 - 45 minuuttia, mutta siitä huolimatta treeni tuntui paljon lyhkäisemmältä kuin noi kuuden toiston sarjoilla tehdyt. Se on sinällään hieman ihmeellistä sillä tein kolme liikettä myös silloin kun tein kuuden toiston sarjoilla.

Ehkä tuo ajankäyttö on vain alitajuntaista ja tuntuu, että treeneissä menee nyt vähemmän aikaa. Tietenkin kun tälläkin viikolla on tuplatreeniviikko niin on parempi vain, että treenit ovat alle tunnin mittaisia. Viime viikolla puolestaan kun kävin tekemässä ilalla päivän ainoen kuntosalitreenin niin tällöin tuntui että treeneissä kului paljon enemmän aikaa. Varmaan osittain siksi, että aloin lisäämään liikemääriä treeniä kohden. Tämän viikon lyhyemmät treenit voivat tuntua siksi lyhyiltä, että viime viikolla taisi tulla tehtyä hieman pidempiä treenejä tai ainakin luulin tehneeni pidempiä treenejä. Nyt vain välillä tuntuu sille, että olenko tehnyt tarpeeksi? Kun kuntosalitreeni on kestoltaan sen 40 minuuttia niin voi helposti ajatella sen olevan hieman liian lyhyt jos on tottunut tekemään tunnin pituisia treenejä. Tälläkin kertaa keskiviikkona oli vuorossa rintatreeni mihin olen yleensä sen tunnin enemmin käyttänyt kuin käsitreeniin. Käsitreenit olen pitänyt nyt lyhyinä ajallisesti sillä pumppi katoaa hyvinkin nopeasti.

Keskiviikkoaamuna olkapäätreeniä ja illalla rintatreeni

Keskiviikkoaamuna tuli tehtyä olkapäätreeni vaikka olin suunnitellut tekeväni illalla rintatreenin. Sinällään kun haluaisin tehdä olkapäätreenin rintatreenin jälkeen. Toisaalta minulla ei ollut nytkään tarkoitus tehdä mitään volyymitreeniä olkapäille kun ei ollut viimeksikään. Viimeksi tein olkapäät aikalailla takaolkapäitä ajatellen. Tälläkin kertaa painotus oli enemmän sivu- ja takaolkapäillä kun etuolkapäillä.

Tälläkin kertaa olkapäätreenin painotus oli enemmän pienemmillä painoilla rauhallisempien toistojen hakeminen. Viimeksi se toimi ja toimi tälläkin kertaa. Pienemmillä painoilla paikat eivät joudu kovan rasituksen eteen jolloin ei tule mitään ylimääräisiä kipuja sekä treeni menee paremmin olkapäille kun olkapäät tekevät työtä. Isommilla painoilla käy helposti siten, että kädet alkavat tekemään työtä jolloin olkapäätreeni menee käsille eikä olkapäille. Varsinkin vipunostot eteen ja sivulle ovat tälläisiä liikkeitä jotka menevät todella helposti käsille eikä olkapäille kun niitä tekee hieman liian isoilla painoilla.

Illalla tuli tehtyä pitkästä aikaa penkkiä ihan normaaleilla kymmenen toiston sarjoilla. En edes muista koska viimeksi olen tehnyt penkkiä kymmenen toiston sarjoilla. Tämän myöskin huomasin penkkiä tehdessä. Jaksoin ihan hyvin siihen kahdeksaan asti, mutta pari viimeistä toistoa olivat joka sarjasssa vaikeita. Minulla oli käytössä aluksi 120kg painot joilla sain ensimmäisen sarjan yksin tehtyä. Toiseen sarjaan kysyin varmistajaa sillä jo ensimmäisessä sarjassa huomasin etten jaksa välttämättä. Tämä olikin hyvä ratkaisu sillä jaksoin itse käytännössä yhkdeksän ja puolitoistoa eli viimeinen kymmenes toisto tuli pakotettuna. Tämän jälkeen laskin painot 100kg joilla jaksoin tehdä itse yden kymmenen toiston sarjan.

Huomasin helposti "kovien" kutosien ja kymmenen toiston sarjojen eron. Olin tottunut saamaan sen kuusi - kahdeksan toistoa mikä sieltä helposti tulikin. Tämän jälkeen alkoi vaikeudet kun en vain meinannut jaksaa nostaa. Ei tuo "katkeaminen" mitenkään heti tullut vaan pikkuhiljaa tunsin sen voimissani, että pian tekee tiukkaa niin kuin tekikin. Saa nyt nähdä miten tuo penkkikin alkaa menemään kunhan tästä saa alle kymmenen toiston sarjoja. En sitten tiedä vaikuttiko asentoni / tekniikkani liikkeen ottamiseen vai toistomäärä, mutta penkin jälkeen minulla oli todella hyvä tuntuma koko rinnassa. En tiedä kuinka paljon asiaan saattoi vaikuttaa maanantaiaamun rintatreeni jossa sain kuitenkin loistavan pumpin aikaan eli oliko tämä vain laukaisin vai saanko nykyään penkin tuntumaan rinnassa vain niin hyvin?

Penkin jälkeen tuli tehtyä vinopenkkilaitetta pienillä 15kg painoilla per puoli. En edes lähtenyt hakemaan isompia painoja vaan keskityin enemmin rauhallisiin toistoihin ja vein liikkeen alas asti mistä yritin tuoda sen rauhallisesti ylös. Toistomäärät sarjoissa oli kymmenen - viidentoista välissä. Tämä olikin sitten vain penkistä saadun pumpin ylläpitämistä mitä jatkoin käytännössä vipunostoissa. Vipunostoissakaan en lähtenyt runttaamaan vaan lähdin hakemaan enemmän tuntumaa pienemmillä painoilla. Ehkä minulla oli tällä kertaa yhden painon liian pienet painot, mutta tekemällä rauhallisia toistoja niin tuo on ihan sama. Sain pidettyä penkistä saadun tuntuman treenin loppuun asti ja tämä olikin se tarkoitus.

Olkapäätreeni

  • Takaolkapäälaite
  • Pystypunnerrus väärinpäin istuen
  • Yhden käden vipunostot sivuille talja selän takaa
  • VIpunostot sivuille istuen
  • Vipunostot takaolkapäille talja maaten

Rintatreeni

  • Penkki
  • Vinopenkkilaite
  • Vipunostot

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.