Treeniviikko päätökseen olkapäätreenillä Citycenterissä

16.11.2016 - 12:06

Kun suunnitelma ei toimi niin silloin tarvitaan muutoksia suunnitelmaan tai on käynnistettävä varasuunnitelma. Minulla ei ole dieettini varalle minkäänlaista varasuunnitelmaa joten menen vain tarvittaessa muutoksilla eteenpäin. Huomasin dieetin täyttyessä kolmatta viikkoa, että mitään huomattavaa ei ollut tapahtunut. Ainoa vertailu minulla on tosin ollut vaaka minkä pohjalta näiden kolmen viikon aikana ei ollut tapahtunut mitään. Tämän takia minun oli pakko tehdä jotain muutoksia dieettiin.

Muutamia asioita tuli mieleen mitä voisin muuttaa kuluvalla dieetillä. Yksi asia oli sellainen mihin en edes suunnitellut lähteväni. Vähentää syömistä. Luulisin tämän olevan se perus muutos dieettiin jos dieetti junnaa paikoillaan tai mitään ei tunnu tapahtuvan. Olisi kyllä ”loogista” vähentää syömistä jos on dieetillä ja se ei tunnu tehoavan. Kun dieetillä muutoinkin syödään normaalia vähemmän niin uskoisin suurimman osan dieettaajista tekevän tuon virheen, että vähentäisi syömistä entisestään. Toinen asia mitä en oikein suunnitellut tekeväni oli lisätä cardiota / aerobista treeniä. Lisäämällä cardiota / aerobista treeniä dieetin yhteyteen se myöskin tarkoittaa suurempaa energian kulutusta ja mistä kroppa alkaa kuluttamaan kun kropassa ei oikein ole mitä kuluttaa?

Asioita joita aloin puolestaan miettimään oli kaksi. Muuttaa hieman jotain aterioita joita söin tai yksinkertaisesti syödä yleisesti enemmän. Päädyin käytännössä muuttamaan aterioita sekä syömään enemmän. En ollut missään vaiheessa minkäänlaisessa hysteeritilassa tai paniikissa dieetin suhteen muutenkaan joten muutoksia oli helppo lähteä tekemään. Jos olisin ollut jossain paniikissa sen suhteen kun dieetillä ei tunnu tulevan tuloksia niin muutoksien tekeminen olisi ollut haastavampaa. Paniikissa kun tekee yleensä huonoja ja äkkipikaisia päätöksiä.

Kyllähän minun päätökseni muutoksien suhteen oli aika nopeita, mutta tällä kertaa suunniteltuja. Oikeastaan olin kyllä jo hieman aikaa miettinyt mitä voisin muuttaa jos tekisin muutoksia. Nämä olivat kuitenkin vain suunnitelmia mitä voisin tehdä toisin. Päätökset muutoksien puolesta tuli sitten nopeasti. Vielä tiistain söin samalla tavalla kuin olin dieetin aikana muutoinkin syönyt, mutta jo sitten keskiviikkona aloin syömään hieman enemmän.

Käytännössä tämä tarkoitti sitä, etten niinkään nostanut hiilareita vaan nostin aterian proteiinin määrää. Samalla ainakin aamun pienemmistä aterioista tein yhdistelemällä yhden isomman aterian. Toistaiseksi muutokset olivat kana ja riisi aterian kanan osuuden kasvattaminen sekä ennen illan treeniä lohen palan sekä perunan syömistä. Ennen treeniä olen syönyt hieman pienempää ateriaa ja nyt ainakin pari kertaa söin suuremman aterian.

Treeniviikko loppui olkapäätreeniin Citycenterissä

Kävin lopulta sunnuntaina kuntosalilla ja päädyin tekemään viikon toisen olkapäätreenin. Olin tuntenut jo lauantain aikana vasemmassa olkapäässä jotain pieniä kipuja, mutta tästä huolimatta päädyin tekemään olkapäätreenin. Toinen treeni mitä hieman ajattelin oli tehdä käsitreeni eli hauistreeni sekä ojentatreeni.

Ajattelin jotenkin olkapäätreenin olevan hyvä ratkaisu jolla olkapään tila parantuisi. Näin ei ainakaan käynyt heti ja voi olla, että vaikutus on päinvastainen. Vielä en tunne mitään suurempaa kipua verrattuna kipuun ennen ja jälkeen treenin. Tämä kaikki voi kuitenkin olla toisin heti maanantaiaamuna jolloin voin tajuta tämän olkapäätreenin olleen virhe.

Treenin aikana huomasin osassa liikkeitä olkapäähän sattuvan. Sellaista pientä kipua tuntui, mutta siitä huolimatta jatkoin tekemistä. En siis antanut kivun haittaavan tekemistä sillä sain liikkeet tuntumaan olkapäissä todella hyvin. Muuten yritin tehdä vaihteeksi erilaista olkapäätreeniä mitä olen aikoihin tehnyt. Yritin hakea liikkeitä joita en ole käyttänyt ainakaan muutamaan kertaan. En nyt ihan kaikkia liikkeitä lähtenyt hakemaan mitä en ole tehnyt aikoihin, mutta muutamia.

Olkapäätreeni

  • Pystypunnerruslaite väärinpäin istuen
  • Takaolkapääsoutu selän takana smith
  • Pystysoutu kahvalla
  • Ristikkäistalja takaolkapäille maaten
  • Vipunostot sivuille

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.