Maastavedossa 220kg x3 mikä on samalla paras sarja ikinä kuntosalilla

16.11.2016 - 12:06

Ehkä se on parempi kun ei ole suunnitellut treeniä etukäteen, varsinkaan painojen valintoja. Tiesin aloittavani tämän päivän selkätreenin maastavedolla, mutta painoja en ollut miettinyt. Olin hieman miettinyt tekeväni jollain 190kg - 205kg:lla. 205kg kuullostaa hieman sinällään erikoiselta painolta kun yleensä itse teen aina tasakymmen kiloilla paitsi z-tangolla tehtyjä liikkeitä. Ajattelin ennen treenin alkua yrittää tehdä esimerkiksi 205kg:lla muutaman toiston jonka jälkeen laskea painoa hieman pienempään ja tehdä pidempiä sarjoja. Tietenkin minun on huono suunnitella oikeastaan maastavedon tekemistä ennen treeniä sillä maastavedon tekeminen on aina päivästä kiinni. Tästä syystä usein päätän painot maastavetoon vasta lämmittelypainojen jälkeen jolloin näen päivän kunnon.

Luulisin tämän päivän treeniin vaikuttaneen loistavasti positiivisesti sen, että en ole käynyt juoksemassa tällä viikolla. Varsinkaan kun nykyisin olen käynyt juoksemassa kymmenen kilometrin aamulenkkejä. Vaikka aamulenkit ovat olleet rauhallisia niin kyllä ne aina jotenkin painavat kropassa vaikka tuloksissa tätä en ole sinällään nähnyt. Tietenkin kun ole tottunut juoksemaan ja paukuttamaan raskaita kuntosalitreenejä samana päivänä niin tällöin minun on huonompi nähdä lenkkien väliin jättämisen vaikutus kuntosalitreenin. Kun kuntosalitreenit ovat menneet hyvin ja tuloskehitys on ollut näkyvää niin olen vain miettinyt juoksujen olematta vaikuttamatta niin kamalasti kuntosalitreeneihin.

Kun vain nyt osaisin olla edes vähän aikaa juoksematta niin paljon ja keskittyvän vain kuntosalitreeneihin sillä tämä päivä ja kyllä nuo tuplatreeniviikot ovat hieman näyttäneet kuinka kuntosalitreenit sujuvat kun en ole käynyt juoksemassa. Tänään ennen kuntosalitreeniä oli ihan normaali fiilis ja valmistauminen meni ihan normaalisti. Eilen tein sellaisen virheen, että söin hieman liikaa töiden jälkeen pari tuntia ennen kuntosalitreeniä ja tästä taas oppineena palasin "normaaliin" tänään. Muutoin valmistautuminen meni ihan normaalisti musiikkia kuunnellessa ja salikassia & varusteita pakatessa. Oikeastaan vielä kuntosalille päästyäni en huomannut yhtään mitään ihmeellistä. Kaikki tämä muuttui kun nostin ensimmäiset toistot maastavedossa 100kg:lla sillä rauta nousi helponoloisesti. Tämän jälkeen nostin 150kg:lla viisi toistoa jonka jälkeen nostin painot 190kg. 190kg:lla tein sellaisen ratkaisun, että nostin "vain" kerran kyseisen painon ja tällä hain voimien säästelyä korkeampia rautoja varten. 190kg jälkeen nostinkin painot 220kg enkä 205kg kuten olin jossain vaiheessa hieman suunnitellut. Ajattelin aluksi yrittää vain yhtä toistoa, mutta jatkoinkin tämän jälkeen sillä 220kg vain nousi toisen kerran ja vielä kolmannen.

Sain siis kolme toistoa 220kg:lla mikä on edelleen maastaveto ennätykseni. Tämä tarkoitti samalla parasta sarjaa ikinä kuntosalilla missään liikkeessä ja arvostan tämän päiväistä sarjaa jopa muutaman viikon sitten takaista penkin 170kg ennätystä korkeammalle. Tämä sarja tietenkin tarkoittaa samalla sitä, että minun käyttännössä pitäisi pystyä nostamaan uusi maastavetoennätys. Mikä se sitten on niin on aivan toinen juttu, mutta periaatteessa joku 230kg pitäisi nousta. En kuitenkaan tälläisiä ala miettimään tai edes yrittämään ensiviikolla vaan yritän saada yleisesti nostettua maastavedon isompien sarjojen toistomääriä. Unohdan siis tällä erää uuden ennätyksen jahtaamisen ja kun saan paremman pohjan suuremmille painoille niin katson tämän jälkeen asiaa uudestaan.

Hyvän maastavedon jälkeen lopputreeni oli helppoa ja miksi ei olisi. Aivan loistavasti mennyt maastaveto vain ruokki muiden liikkeiden jaksamista vaikka kyllä se maastaveto siellä taustalla painoikin. Heikosti menneen maatavedon jälkeen myös loput liikkeet saattavat mennä huonosti ja siksi olen sanonut usein, että ilman maastavetoa selkätreeni ei tunnu selkätreenille. Maastaveto on selkätreenini ydin mikä voi vaikuttaa muihin liikkeisiin positiivisesti tai myöskin negatiivisesti.

Minun oli tarkoitus mennä juoksemaan intervalleja huomenna, mutta tämän päivän maastavedon seurauksena unohdin nopeasti tämän suunnitelman. Huominen pitää käyttää lepäämiseen ei lähinnä pelkästään maastavedon takia, mutta myöskin koko tämän päivän treenin kannalta. Huomiselle suunniteltu mahdollinen aamun kuntosalitreeni on kuitenkin vielä hieman suunnitelmissa sillä mietin kevyen aamutreenin olevan ehkä hyvä palauttava / avaava jolla saa kropan hereille. 

Selkätreeni

  • Maastaveto 100kg x5, 150kg x5, 190kg x1, 220kg x3, 190kg x3, 150kg x5
  • Kulmasoutu käsipainolla 3x10 45kg
  • T-soutu 50kg x10, 3x10 60kg
  • Vaakasoutu 3x15 80kg
  • Ylätalja kapea 3x10 70kg
  • Supersarja 3x alatalja 40kg x10 + alatalja naru 40kg x10

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.