Yhden jalan jalkaprässiä pidoilla sekä askelkyykkyä pumpaten

16.11.2016 - 12:06

Päädyin tänään tekemään sen mitä viime viikolla ajattelin tehdä, mutta katsoin sen silloin hieman liian raskaaksi silloin. Tämän viikon treenipäivät poikkeavat hieman normaalista, kun en ole menossa perjantaina kuntosalille. Myöskin tämän viikon sunnuntai tulee jäämään väliin joka tarkoittaa jälleen maanantaille treeniä. Perjantaina kun en ole menossa treenaamaan tämä tarkoitti tiistain vaihtamista nyt maanantaille jolloin maanantain välipäivä siirtyi tiistaille. Torstain kuntosalipäivä siirtyy keskiviikolle ja perjantain torstaille eli ihan "normi" vaihto mitä olen käyttänyt. Mietin ennen päivien vaihtamista tekemällä tällä viikolla kolme kuntosalitreeniä yhdellä jaolla eli kolmea treeniä missä olisin käynyt koko kropan läpi. Tätä suunnitelmaa en kauaa miettinyt, koska pystyin vaihtamaan päiviä. Silloin olisi ollut eri asia jos päivät olisivat olleet vähissä ja olisin melkein joutunut tekemään neljän päivän putken.

Tänään oli jälleen aamulenkin vuoro ja jälleen yksi asia miksi juuri tänään menin aamulenkille oli se, että halusin käydä aamulla saunassa. Tänään aamulenkillä piti ottaa huomioon illan kuntosali, koska vuorossa oli jalkatreeni. Tämän takia piti hieman miettiä sunnuntain tapaan aamulenkkiä tehojen säästämisen kannalta. Tästä syystä lähdin aamulenkille rauhallisella vauhdilla mitä jatkoin lenkin loppuun. Esimerkiksi sunnuntain aamulenkillä luulin lähteväni hiljaa menemään, mutta vauhti olikin lähempänä 6min kun 6.30min mikä on minulle hyvä rauhallinen vauhti. Tänään ei ollut tuollaista ongelmaa vaan rauhallinen vauhti oli oikeasti rauhallista ensimmäisen kilometrin mennessä 6.42min aikaan. Muutenkin tänään nopein kilometri oli viimeinen täysi kilometri mikä meni 6.23min aikaan. Tämän aamun keskivauhti oli 6.37min mikä oli käytännössä täydellinen. Ei liian luja, mutta ei myöskään liian hidas. Vauhti mitä harrastin paljon kesän aamulenkeillä jolloin tähtäsin aamulenkit 6.40min keskivauhtiin. Myöskin kun tein lenkin aamulla niin käytännössä lenkin ja kuntosalin väliin jäi melkein 12 tuntai aikaeroa joka tarkoitti hyvää palautumista.

[[{"fid":"312","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"300","width":"496","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Viime viikolla mietin tekeväni jalkaprässiä parin sekunnin pidoilla, mutta katsoin tämän silloin olleen hieman raskas liike. Vaikka päädyinkin tekemään syväkyykkyä isoilla painoilla ja olleen raskaampi liike. Tänään aloitin jalkatreenin yhden jalan jalkapärssiä parin sekuntin pidoilla. Painoiksi otin samat 50kg millä olin viime viikolla suunnitellut tekeväni ja toistot pidin kahdessakymmenessä. Tein myös liikkeen ilman kenkiä hakiessani erilaista kulmaa. Tänään prässissä oli sama ongelma kuin pystypunnerruksessa pidoilla tehdessä. Toistojen sekä pitojen laskeminen jotka meinasivat mennä sekaisin. Pystypunnerrukseen verrattua prässissä pystyi käyttämään sormia toistojen laskemiseen kun pidot laskin enimmäkseen päässä. Tässäkin olisi helpottanut tehdä liikettä kymmennellä toistolla kahdenkymmenen sijaan, mutta eihän nyt mitään pidä tehdä helpomman kautta. Painot osuivat hyvin kohdilleen vaikka aluksi tuntui painoja olevan hieman vähän, mutta jos tekee liikettä pidoilla niin silloin voi hyvin ottaa reilusti pienemmät painot.

Jalkaprässi pitojen jälkeen jatkoin pitojen tekemistä pohkeissa kuten viime viikolla. Pidin pitojen ajan samana eli parissa sekuntissa. Tämä meni ihan rutiinin omaisesti eikä tässä ollut mitään ihmeellistä. Pohkeet tein toisena liikkeenä ihan sen takia kun suunnittelin tekeväni tänään askelkyykkyä "pumpaten" ja jalat olivat puhki prässin jäljiltä. Sainkin loistavan palautuksen jaloille pohkeita tehdessä vaikka eihän se nyt ihan palautusliike ollutkaan. Kuitenkin on ihan eri tehdä kaksi samankaltaista liikettä putkeen kuin tehdä välissä jonkin muunlainen liike väliin. Viime viikolla kirjoitin laskevani askelmäärän kolmeen kymmeneen, mutta tänään uudestaan laskiessani askelia tuli yhteensä neljäkymmentä eli kaksikymmentä per jalka. Tähän kun lisää pumpin mikä tuplaa toistot niin tällöin tulee neljäkymmentä alastoistoa per jalka. Mukava lisä tuo pumppi millä saa inhottavasti liikkeestä vieläkin inhottavamman.

[[{"fid":"311","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"667","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Askelkyykyn jälkeen vuorossa oli haaramaastaveto minkä tein poikkeuksellisesti neljäntenä liikkeenä. Yleensä viime aikoina olen tehnyt haaramaastavedon toisena liikkeenä heti kyykyn jälkeen. Järjestyksen eron huomasi. Olin kuitenkin jo aika tiptop kun aloitin tekemään liikettä, mutta silti liikkeen tekeminen on ihan eri asia tehdä kyykyn jälkeen kuin muiden liikkeiden. Haaramaastaveto on raskas liike, mutta kyykyn jälkeen se on ihan kamala liike, kun sykkeet vain nousevat ja päässä alkaa tuntumaan. No toisaalta kyykyn jälkeen mikä tahansa liike tuntuu extra raskaalta. Olin hieman ajatellut lopettavani treenin tähän liikkeeseen, mutta päädyin tekemään vielä etureidet normaalilla korotus- & tiputussarjalla mikä oli tänään vaikeaa. Tänään etureisien tekeminen kyseisellä setillä oli raskainta sitten ensimmäisien kertojen kun tein kyseiseillä tyylillä. Askelkyykky sekä haaramaastaveto vain verottivat jalkojen  voimia treenin loppupuolella paljon. Treenin olisikin hyvin voinut lopettaa neljänteen liikkeeseen jättää näin ollet etureidet väliin.

Jalkatreeni

  • Yhden jalan jalkaprässi 2 sekunnin pidot 3x20 50kg 
  • Pohkeet istuen 2 sekunnin pidot 3x20 75kg
  • Askelkyykky käsipainoilla "pumpaten" 1x20 10kg
  • Haaramaastaveto 3x20 50kg
  • Etureidet: 5kg korotukset 7 toistoja, tiputus 10kg 7 toistoa alkaen 30kg päättyen 100kg

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.