Maastavedon pitkät sarjat vaihtuivat "selänmurkskaajaan"

16.11.2016 - 12:06

Kun treenipäivät on nyt vaihdellu olen ollut välillä päivistä sekaisin. Maanantaina ajattelin kokoajan, että on tiistai ja tänään olen ollut usein torstaissa. Yksi sivuvaikutus minkä olen huomannut "kaavamaisesta" treeniohjelmasta jossa päivät on vähän kuin lyöty lukkoon. Kun olen nyt suurinpiirtein käynyt monia vuosia samoina päivinä kuntosalilla niin niistä poikkeaminen välillä sekoittaa päivät. Ei siis mitenkään suuresti, mutta välillä pienemmät asiat sekoittavat. Tälläinen asia voi olla esimerkiksi televisio-ohjelman muistaminen. Tämä ja ensiviikko ovat muutenkin poikkeuksellisia päivien takia joita tulen vaihtamaan. Lisäksi tänään huomasin minkä olen aikaisemminkin varmaan lukenut, mutta en ole vain kiinnittänyt siihen niin paljon huomiota niin lauantaina on avoimet ovet kuntosalilla. Lauantaina kun on joku yleinen liikuntapäivä niin sen kunniaksi myös kuntosalilla on avoimet ovet. Olin juuri yhden treenipäivän ajatellut tekeväni lauantaina, mutta tämä taitaa muuttaa tilannetta. Lauantaina kun kuntosalilla voi olla paljon väkeä tai sitten ihan normaalisti. En tiedä viitsinkö ottaa tässä "riskiä" vaan mennä vain perjantaina aloittamaan ensiviikon. Tämä muutos tietenkin johtaisi kolmen päivän putkeen, mutta olenhan tehnyt neljänkin päivän putkia.

Kuten maanantaina kirjoitin maanantain olevan yleinen treenipäivä niin tämä päivä taas osoitti sen. Kävin aamulla lenkillä ja eihän siellä pukuhuoneessa ollut ketään kun lähdin lenkille ja kun tulin lenkiltä. Toisin oli maanantaina jolloin väkeä oli lähtiessä sekä tullessa. Tämä sama tilanne oli tänään kuntosalilla jossa oli paljon vähemmän väkeä kuin maanantaina. Tämä oli vain hyvä, sillä laitteille sekä tangoille pääsi heti ilman mitään jonottelua. Mennessäni kuntosalille en oikein tiennyt kuinka vilkas kuntosali on keskiviikkoisin kun en ole oikein keskiviikkoisin käynyt kuntosalilla. Olettaisin tämän päivän olleen normaali keskiviikko ja väen olevan vain maanantaisin kuntosalilla.

Olin tänään päättänyt tehdä selkätreenin erilailla kuin muutamaan viikkoon. Tämä tarkoitti yksinkertaisesti maastavedon kahdenkymmenen toiston sarjojen väliin jättämistä. Maastavetoa en silti jättänyt kokonaan väliin vaan tein pidempien sarjojen tilalla "selänmurskaajaa". Maastavedossa ensin seitsemän toistoa jonka jälkeen good morningissa kymmenen toistoa supersarjana. Maastavedossa huomasin selvän eron painoissa joilla tein tänään ja joilla tein pitkiä kahdenkymmenen toiston sarjoja. Pidemmillä sarjoilla tein 80kg painoilla ja tänään tein seitsemän toiston sarjoja 130kg. Olihan eroa 50kg, mutta 130kg ei pitäisi olla vielä niin painava miltä se tänään tuntui. 130kg tuntui tänään ihan kuin olisi tehnyt jollain 160kg:lla. Kuinka neljän viikon pidemmät sarjat hieman pienemmillä painoilla vaikutti suuremmilla painoilla tekemisiin oli hieman yllätys. Luulin asian olevan toisin päin ja luulin 130kg menevän suhteellisen helposti.

Selkätreeni

  • Supersarja 3x Maastaveto 130kg x7 + good morning 70kg x10
  • Kulmasoutu 3x20 60kg
  • "Vinotalja" narulla (Lat Rope Yankers) 3x20 40kg
  • Ylätalja 5kg korotus 6 toistoa 10kg -> 70kg

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.