Räkkiveto 270kg kymmenen toistoa ja palautuminen raskaista painoista ja sarjoista

19.09.2023 - 23:15

Viime viikolla lähdin hakemaan maanantaina räkkivedossa 270kg painoilla kymmentä toistoa kun olinhan saanut sitä edellisellä viikolla juuri ja juuri tehtyä kymmenen toistoa 260kg painoilla. Niin miksi en nyt sitten seuraavalla viikolla saisi kymmentä toistoa kymmenen kiloa painavammalla 270kg:lla? Niin kaikki tämä kymmenen toistoa juttu alkoi oikeastaan kesän treeneistä kun sain vedettyä räkkivedossa 300kg painoilla viisi toistoa. Tuon lisäksi kun olin alkanut muutenkin tekemään pidempiä sarjoja esimerkiksi kyykyssä missä sain aluksi 180kg painoilla kymmenen toistoa ja minkä sain nostettua 200kg painoihin.

Räkkiveto ei ole ollut itselleni koskaan mikään suosikki liike eikä myöskään sellainen liike mitä olen oikeasti tykännyt tehdä saati osannut tehdä. Minulla on ollut enemmänkin räkkivedon tekeminen hakemista kuin tekemistä. MInulle vain normaali maastaveto on luontevampi liike kuten nyt viime vuonna itselleni uusi liike lohko maastaveto. Lohko maastaveto kun tuntuu olevan lähempänä maastavetoa vaikka muistuttaakin enemmän räkkivetoa.

Niin palatakseni viime viikon maanantaihin niin vaikka hain kymmentä toistoa 270kg painoilla niin oikeasti tiesin etten sitä tule saamaan. Lähdin silti tekemään niin monta toistoa kun vain sain ja taustalla oli kyllä se kymmenen toiston hakeminen. Päädyin saamaan kahdeksan toistoa mikä sekin oli sarjaennätys vaikka pettynyt olinkin kun en saanut kymmentä toistoa. Kuitenkaan tuo etten saanut kymmentä toistoa ei tullut yllätyksenä sillä 260kg painoilla tehty kymmenen toistoa ei tullut niin helposti.

Samalla tuo kymmenen toistoa 260kg painolla oli ensimmäinen kymmenen toiston sarja räkkivedossa että edes muistaisin tehneeni kymmentä toistoa räkkivedossa. Kuitenkin sitten tällä viikolla lähdin hakmeaan uudestaan 270kg painoilla kymmentä toistoa. Jo alkuun lämmittelyissä huomasin ja tunsin että nyt ei ole kyllä oikein hyvä päivä. Siitä huolimatta lähdin hakemaan kymmenen toistoa yksi kerrallaan. Siinä vaiheessa kun pääsin siihen kahdeksana toistoon niin tekeminen kyllä painoi ja jouduin ottamaan pidempiä palautuksia toistojen välissä. Tämä lopulta auttoi ja puristin väkisin kaksi toistoa jotta sain kymmenen toistoa täyteen. Täytyy kyllä sanoa että viimeinen toisto oli taistelua ja väkisin puristamista sillä oikeasti halusin sen kymmenen toiston.

Olin tuon räkkivedon 270kg kymmenen toiston jälkeen todella väsynyt. Niin väsynyt että kroppa tärisi ja yhtä väsynyt kuin mitä olen ollut kyykyn kymmenen toiston sarjojen jälkeen tai maastavedon pidempien sarjojen jälkeen. Ei siinä auttanut kun pitää vain kunnon tauko minkä jälkeen yrittää tehdä jatkaa treeniä minkä myös tein. Muutama liike tuli vielä tehtyä räkkivedon jälkeen.

Vielä väsyneempi olin kun pääsin kotiin treenin päätteeksi. Näin on käynyt usein pidemmän aikaa kun olen tehnyt todella raskaita toistoja tai sarjoja pääliikkeissä eli suurissa liikkeissä. En ole tehnyt enää aikoihin niin sanottuja bodaus treenejä joten väsymykseni on johtunut pääsääntöisesti suurilla painoilla tehdyistä treeneistä. Muutamia poikkeuksia tähän kuitenkin on Vantaan Loaded:lla sekä Pitäjänmäen PTVGYM:llä tehdyt treenit joissa olen tehnyt pääliikkeen lisäksi myös muita liikkeitä suhteellisen suurilla painoilla.

Kuten eilen illalla kävi eli että olen todella väsynyt niin tällöin teen muutoksia siihen mitä teen treenin päätteeksi kun olen päässyt kotiin. Olen jo pidempään keskittynyt syömään "suuren" iltapalan mutta tuolloin kun olen "extra" väsynyt niin silloin syön jopa enemmän. Olen huomannut sen asian jo pidempään että kun syön tuhdin iltapalan treenin jälkeen niin palaudun treeneistä paremmin. Oikeastaan minun iltapalani ovat välillä jopa päivän suurin ateria. Perjantaisin sekä lauantaisin kun minulla on ollut vakio käynti PTVGYM:llä ja olen yleisesti treenannut viikon pisimmät treenit ajallisesti niin olen myös syönyt eniten.

Normaalisti syön iltapalaksi proteiini pitoisen smoothien mikä sisältää iltaproteiinia. Tämän lisäksi olen tehnyt 25-30g kaurahiutaleista puuron missä on myös kookosöljyä sekä chia-siemeniä. Tämä on niin sanotusti runko mitä käytän joka ilta. Tähän päälle sitten usein teen vielä pari paahtoleipää ja välillä jopa neljä. Tuo on niin sanotusti iltapalani runko mitä käytän päivittäin mihin vielä voin tehdä jotain lisäyksiä kuten tällä viikolla jolloin söin vielä Ben & Jerry jäätelön mikä löytyi pakkasesta.

Kesälomalla ja välillä muutenkin jätän "normaalin" iltapalan väliin ja voin syödä esimerkiksi pizzan, wingsejä tai tehdä airfyerillä ranskalaisia minkä lisäksi pihvin tai kalaa. Näin ollen keskityn siis syömään ihan kunnolla illalla jotta palaudun treenistä. Tämän lisäksi vaikka syön tuhdin iltapalan niin syön silti ihan normaalisti kunnon aamupalan. Keskityn siis syömään aamulla sekä illalla tukevasti ja päivällä suhteessa vähemmän.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.