Epäonnistumisia ja uusi 10 toiston sarjaennätys kyykyssä

31.07.2023 - 10:36

Viime viikolla kuusi treeniä ja jokaisessa treenissä tuli tehtyä jonkinlainen sarjaennätys. En tiedä oliko ensimmäistä kertaa ikinä tuolla tavalla vai olenko joskus aikaisemmin tehnyt vastaavaa. Kuitenkaan ihan tuon tason tuloksilla mitä viime viikolla tuli tehtyä niin ei ole tullut tehty. Ei myöskään tuon tason tuloksia treenistä toiseen mitä sain viime viikolla tehtyä niin ei ole pahemmin tullut tehtyä eli viime viikko taisi olla tuloksellisesti parhain ikinä. Uusi kymmenen toiston sarjaennätys niin maastavedossa kuin kyykyssä minkä lisäksi suurilla painoilla eri pituisia ennätyksiä.

Niin miten tuosta sitten jatkaa? Tämän viikon maanantaina kun menin illalla kuntosalille niin en nyt oikein tiennyt mitä odottaa ja miten jatkaa treenejä? Pitäisikö pitää jotain kevennystä vai hakata lisää kun rauta on kuumaa ja kevyttä?

No minähän lähdin sitten jatkamaan tuota edellisen viikon trendiä ja maanantaina vielä suuremmat suunnitelmat silmissä. Lähdin meinaan hakemaan maastavedossa 280kg painoilla ensimmäistä kertaa kahta toistoa. Ihan vain sen takia että edellisellä viikolla olin saanut 260kg painoilla tehtyä viiden toiston sarjan ensimmäistä kertaa ikinä. Miksi en nyt siis saisi 280kg paria toistoa? 

Se kyllä eräällä tapaa painoi minua mielessä että edellisellä kerralla kun yritin nostaa 280kg niin se ei noussut. Kyseisessä treenissä sain tehtyä 260kg painoilla helpon ja nopeat kaksi toistoa. Kuitenkin tuossa treenissä huomasin ja tunsin että kroppa ei ole ihan 100% kunnossa. Olin muutama viikko ennen tuosta treeniä tehnyt uudet sarjaennätykset maastavedossa sekä kyykyssä ketjuja käyttäen PTVGYM:llä. En ollut vielä noista treeneistä palautunut mutta siitä huolimatta lähdin hakemaan 280kg mikä ei noussut ja mihin en myöskään saanut hyvää yritstä kun tunsin että kroppa ei kestä.

Ei ollut siis maanantaina mikään ideaali tilanne lähteä tekemään 280kg painoilla maastavetoa vaikka olin juuri viime viikolla saanut 260kg painoilla viisi toistoa. Aloin kyllä miettimään että olenko edes palautunut? Tuo kaikki oikeastaan näkyi ja tuntui kun tein maanantaina yhden toiston 260kg painoilla. Se ei tuntunut samalle kuin viime viikolla ja muutenkin tunsin kropassa ettei se ole oikein palautunut. Siitä huolimatta laitoin tankoon 280kg ja lähdin hakemaan kahta toistoa.

Ensimmäinen toisto tuli polviin asti mutta eipä yhtään sen ylemmäksi. Tämä kuitenkin oli parempi yritys kuin muutama viikko sitten PTVGYM:llä missä se ei tainnut hirveästi edes maasta nousta. Kuitenkin samalla tämä tarkoitti myöskin sitä että olen nyt kaksi kertaa peräkkäin epäonnistunut 280kg painoilla maastavedossa.

Keskiviikkona vuorossa oli kyykky / jalkatreeni ja en nyt oikein tiennyt mitä siltäkään odotti. Maanantaina olin epäonnistunut maastavedossa ja tiistaina penkissä tuli tehtyä aikalailla normaali rutiini treeni. Viime viikolla olin kyykyssä tehnyt pari uutta sarjaennätystä mutta nyt ajattelin että en näin tekisi vaan keskittyisin isoihin painoihin ja tekisin enemmän "normaalin" kyykky treenin. Näin lähdin treeniä rakentamaan mutta näin en sitä lopulta tehnyt.

Menin normaaleilla nousuilla ja kahden - kolmen toiston sarjoilla aina 205kg asti. Tämän jälkeen aloinkin sitten miettimään. Nousenko 225kg ja jatkan mitä olen nyt tehnyt vai jatkanko 205kg painoilla tai kenties 210kg tai 215kg. Tuo 205kg meinaan en tuntunut hyvälle vaikka sillä kaksi toistoa teinkin. En ollut luottavainen 225kg tekemiseen ja samalla ajattelin että onko nyt järkeä tehdä hikistä ykköstä tai maksimissaan kakkosta kun ei oikein tunnu kulkevan?

Lopulta päädyin laskemaan painot 185kg jolla lähdin hakemaan kymmentä toistoa. Olinhan nyt kuitenkin saanut kymmenen toistoa 180kg painoilla sekä kaksi seitsemän toiston sarjaa 200kg painoilla. Kuitenkin kun tein 180kg kymmenen toistoa niin silloin otin spotterin käyttöön kun taas nyt ajattelin vetää sen ilman. Lopulta lähdin sitten hakemaan 185kg painoilla kymmentä toistoa ja täytyy sanoa että se yllätti kuinka sarja lähti liikkeelle. 205kg tuntui tulleen ihan vaivoin kun taas 185kg liikkui kun mikäkin.

Mitä enemmän sain toistoa alle niin sitä luottavaisempi olin kymmenen toiston saantiin. Kuitenkin mitä enemmän toistoja tuli alle niin sitä kamalammalle olotila muuttui ja jalat alkoivat vapisemaan. Kuitenkin kun pääsin yhdeksään toistoon ihan hyvin niin sen jälkeen vain kymmenes oli taistelua ja lopputaistelu oli saada tanko takaisin räkkiin ettei käy mitään. Tuon sarjan jälkeen olin ihan puhki ja loppu jalkatreenistä olikin vain pienillä painoilla jumppaamista. 

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.