Ilman suurempia suunnitelmia illan treenin kimppuun

16.11.2016 - 12:06

Muistin kuin muistin treenata tänään selän jalkojen sijaan. Tiistai on normaalisti jalkapäivä, mutta loppuviikosta olen Vammalassa treenaamassa ja siellä on mahdollisuus tehdä hack-kyykkyä joten siirsin jalkojen teon loppuviikolle. Viimeksi unohdin vaihtaa jalkapäivän paikkaa joten missasin hack-kyykky mahdollisuuden. Tänään muistin siis tehdä selkätreenin ja lähdin treeniin liikkeelle good morningilla jättäen maastavedon väliin. Muita suunnitelmia minulla ei oikein ollut ja menin ihan fiiliksen mukaan lopun. Saan treenistä rennomman kun päätän vasta liikkeen teon jälkeen seuraavan liikkeen. Tällöin saan myös vaihtelevuuttakin treeniin kun yleensä haen jotain mitä en ole tehnyt vähään aikaan tai edellisellä viikolla. Liikkeiden tekoon myös vaikuttaa se mitä on juuri tehnyt ja mikä paikka on vapaana. Kun suoritan tällä tyylillä treeniä niin treenistä tulee jotenkin vain rennompaa ja ehkä tähän vaikuttaa se, että treeniä ei ala vertaamaan viimeviikkoiseen. Kun tekee samaa treeniä kuin edellisellä viikolla niin siinä alkaa helposti vertailemaan tekeekö huonommin vai paremmin treeniä.

Jättämällä maastavedon väliin ja tekemällä vain good morningin lisäsin liikkeen tekemiseen hieman painoja siitä mitä olen tehnyt silloin kun olen tehnyt maastavetoa ennen tai samaan aikaan. 80kg painoja ja neljä kympin sarjaa menivät suhteellisen kevyesti ja seuraavalla kerralla voisi kokeilla 90kg tai jopa 100kg tekemistä. Jatkoin seuraavan liikkeen samassa paikassa ja samoilla painoilla tekemällä kulmasoudun. Paino valinta hieman arvellutti ja tässäkin olisi voinut olla hieman enemmän painoja. Neljä kympin sarjaa meni ensimmäisen liikkeen tapaan suhteellisen kevyenoloisesti. Tässäkin liikkeessä kympin lisäys olisi ollut varmaan parempi.

[[{"fid":"230","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Näiden parin tangolla tehdyn liikkeen jälkeen tein muutamien viikkojen tauon jälkeen shotgun-row liikettä. Mietin vähän aikaa painojen kanssa ja laitoinkin aluksi painot 13.75kg ja tein tällä yhden sarjan. Huomasin painojen olevan kevyet joten lisäsin painot seuraavaan väliin eli 16.25kg. Tekemässäni telineessä olevat taljan painot ovat jotain ihan outoa enkä tiedä mitä ne oikeasti on. Painot kun eivät ole vertailukelpoisia normaaleihin painoihin normaalissa ristitaljassa. Painot eivät taida olla ihan puolta vähempää kuin normaalisti, mutta varmaan lähelle? Tai voivathan ne olla myös puolet enemmän? Ken tietää ja mitä väliä sillä oikeasti on?

Siten vielä alakertaan kertaan tekemään taljat. Ajattelin myös jättää toisen taljan tekemättä ja tekemällä sen sijaan vaakasoudun. Päädyin kuitenkin tekemään kummatkin taljat, mutta ei normaaleina. Alataljan tein supersarjana kapea + leveä ote 5kg korotussarjana tasapainot kapealla ja parittomat leveällä otteella. Lähdin tekemään tätä settiä 20kg:sta päättyen 85kg. Kahdeksan toistoa jonka jälkeen "kahva" vaihto leveään tankoon ja painot 5kg:lla ylöspäin. Tämän jälkeen sama, mutta vaihdoin tangon "kahvaan". Kun tein alataljan superina niin jatkoin myös tätä ei normaalin sarjojen tekemistä myös ylätaljassa. Laitoin 40kg painoja ja tämän jälkeen aloin tekemään kymmenen toistoa eteen jonka jälkeen vaihdoin leveämpään otteeseen ja tein kymmenen toistoa taakse. Tälläisiä tein yhteensä kolme kumpaakin putkeen eli eteen, taakse, eteen, taakse, eteen ja taakse. Tarkoitus oli vain tehdä niin monta sarjaa eteen ja taakse kuin vain enään jaksan. Tämän tuloksena oli siis kolme kumpaankin.

Selkätreeni

  • Good morning 4x10 80kg
  • Kulmasoutu tanko 4x10 80kg
  • Shotgun-row 1x10 13.75kg, 4x10 16,25kg
  • Alatalja supersarja kapea + leveä 5kg korotussarjana parilliset kapea ja parittomat leveä 20kg - > 85kg
  • Ylätalja 3x10 taakse + eteen ilman taukoja

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.