Vähän aikaisemmin hiljaiselle kuntosalille

16.11.2016 - 12:06

Tänään järjestin kuntosalille menon television mukaan mikä tarkoitti about 1 - 2 tuntia alkuperäisestä suunnitelmasta. Tämä puolestaan johti siihen, että en ehtinyt syödä kunnon ateriaa ennen treeniä. En ollut ihan varma koska olin menossa kuntosalille, mutta olin ajatellut jotain 12.30 - 13.00 kellon aikaa. Tämä olisi tarkoittanut syöntiä ennen 10.30 ja kun söin aamupalankin vasta yhdeksän jälkeen niin silloin olisi tullut syötyä pienellä aikavälillä paljon. Päätinkin tästä johtuen syödä enemmän aamulla ja jättää varsinaisen ruuan syömisen kuntosalin jälkeen. Normaalilla aikataululla olisin mennyt kuntosalille 14 - 15 aikoihin ja silloin minulla olisi ollut aikaa syödä kello 11 saakka. Tämä saattoi vähän vaikuttaa treenin tuloksiin kuten on aikaisemminkin käynyt sunnuntaisin jos en ole syönyt kunnon ruokaa ennen treeniä. Treeni meni yleisesti hyvin, mutta olisiko se mennyt paremmin jos olisin mennyt myöhemmin kuntosalille ja syönyt kunnolla ennen. Sanoisin kyllä, mutta käytännössä sillä ei ollut väliä.

Pihalla oli tänään lämmin kaunis ilma minkä johdosta kuntosali tuntui olevan autio. Siellä kun ei oikein sattunut olemaan oikein ketään. Perjantaina oli samanlainen tilanne, kun sää oli samaa luokkaa eli nyt alkaa olemaan ajat jolloin vain tositreenaajat treenaavat. Vaikka pihalla oli perjantaina ja tänään lämmin niin nyt kuntosalilla oli hyvä ilma ja lämpötila. Aikaisemmin kun ollut lämpimiä kelejä pihalla niin kuntosalilla on ollut ilmastointi liian kovalla ja kuntosalilla on ollut jäätävä keli. Lämpötila oli sisällä normaali eikä muutenkaan tullut kuuma normaalia helpommin. Tähän myös tietenkin vaikuttaa ihmisten määrä mikä oli alhainen ainakin silloin kun minä olin siellä.

Viimeksi tein treenin ihan erilailla kuin normaalisti, mutta tänään tein taas normaalilla tyylillä. Rinnan puolella en tehnyt mitään samaa kuin viimeviikolla, mutta ojentajien puolella tein dipin tiputuksena vähän niinkuin viimeviikolla. Treenin aloitin normaalilla penkillä vaikka olin vähän suunnitellut tekeväni penkin käsipainoilla. Alkulämpö 70kg jonka jälkeen tein kaksi sarjaa 120kg ja sen jälkeen yhden vielä 100kg. Ensimmäinen 120kg meni kymmenellä toistolla ja toisen mennessä ysillä niin ajattelin vaihtaa pienemmät painot, että toistomäärät pysyivät lähempänä kymppejä. 100kg meni yksi kymmenen toiston sarja ja jos minulla olisi ollut varmistaja niin olisin koittanut tehdä loppuun saakka. Ilman varmistajaa penkin tekeminen tuppaa väkisinkin jäämään 70% - 80% toteutukseen.

Penkin jälkeen oli vuorossa tuttuun tapaan vinopenkki. Tälläkin viikolla tein vinopenkin käsipainoilla, mutta ihan normaalilla tyylillä. Taino en ole oikeastaan tehnyt vinopenkkiä käsipainoilla pitkiin aikoihin ihan basic tyylillä vaan pienellä kääntämisellä. En muista koska aloin käyttämään vinopenkissä tätä kääntötyyliä, mutta sen jälkeen en ole enään tehnyt ihan basic tyylillä. Sanoisin kääntötyylin syövän ihan vähän maximi painoista, mutta vaikutus ei ole kovin suuri.

Parin rintaliikkeen jälkeen aloitin ojentajien tekemisen. Aloitin tekemällä dipin 5kg tiputussarjana aloittaessani 20kg lisäpainoilla ja päättäen 5kg lisäpainoon. Viimeviikkoisesta 5kg korotus aloitus painoon ja nyt en tehnyt enään viimeistä sarjaa ilman lisäpainoja. Olen tehnyt dipin ensimmäisenä ojetajaliikkeenä jo pidempään, koska dippi on minulle raskaliike ja tekemällä sen viimeisenä tai jossain välissä tulokset ovat huompia. Joskus aikoinani tein dipin viimeisenä liikkeenä ja sarjatkin menivät sen mukaan eli tein aina vain sen verran mitä jaksoin ja puhtaista kympin sarjoista ei ollut tietoakaan. Jossain vaiheessa vain halusin täysiä kympin sarjoja joten päätin tehdä dipistä ojentajien aloitusliikkeen. Tämän jälkeen oli vuorossa ranskalainenpunnerrus istuen eli ihan perus meiningillä menin. Ranskalainenpunnerrus on ollut joko minun avaus ojentajaliike tai toinen ojentajaliike jo pitkään.

[[{"fid":"206","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Ranskalaisen jälkeen siirryin ristitaljaan jossa tein kolme ojentajaliikettä. Jatkoin treeniä ojentajapunnerruksella kahdella 5kg korotussarjana 8 toistolla alkaen 20kg ja päättyen 50kg. Viimeviikolla tein saman, mutta tein 45kg asti joten sain nostettua isoimman sarjan painoja 5kg:lla. Korotussarjan tekemisessä on se hyvä puoli, että liikettä tehdään niin pitkään kun vain jaksaa eikä sitä tarvi tehdä aina samoilla / samoihin painoihin. Myöskin tällä tavalla näkee helposti onko liikkeen tekeminen mennyt ylös vai alaspäin ja vertaileminen on helppoa. Tietenkin kaikki se mitä on tehnyt ennen korotussarjaa vaikuttaa tähän. Tähän lisäksi vielä ojentajatreenin yhdeksi vakio liikkeeksi muodostunut supersarja ojentajapunnerrus kapea + leveä sekä yhden käden ojentajapunnerrus taljassa vastaotteella.

Treenin lopuksi tein vielä pari rintaliikettä jotka olin suunnitellut tekeväni eli ainakin jotain suunniteltuakin tuli tehtyä. Ensimmäiseksi beck-deck ihan normaalilla 3x10 tyylillä. Beck-deck on sellainen liike nykyään mitä teen aina silloin tällöin. Välillä teen sitä aktiivisesti ja välillä en tee sitä vähään aikaan. Toinen tälläinen liike on rintaprässi mitä tein tänään 10kg tiputussarjana aloittaen 100kg ja päättäessäni sen 40kg. Tein tätä tiputussarjaa jälleen kahdeksan toiston sarjoina. Olen huomannut erikoissarjoissa kahdeksan toiston olevan paljon parempi kuin normaali kymmenen toistoa. Kymmenellä toistolla kun yhteismäärät vain tuppaavat nousemaan jo sellaisiin lukuihin joilla ei vain jaksa tehdä kunnolla loppuun saakka. Kymmenen toiston seteillä korotukset ja tiputukset jäävät helposti pienemmiksi tai toistot tippuvat nopeasti kymmenestää 5 - 7 toistoon per painot. Siksi suosittelenkin normaaleihin sarjoihin kymmenen toiston sarjoja ja erikoissarjoihin kahdeksen toiston sarjoja.

Rinta & ojentajatreeni

  • Penkki 1x10 70kg, 1x10, 1x9 120kg, 1x10 100kg
  • Vinopenkki käsipainoilla 3x10 37,5kg
  • Dippi 5kg tiputussarja 20kg x10, 15kg x6, 10kg x5, 5kg x5
  • Ranskalainenpunnerrus istuen 3x10 42,5kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa naru 2x 5kg korotussarja 8 toistoa 20kg -> 50kg
  • Supersarja 3x10 60kg ojentajapunnerrus taljassa normi + ojentajapunnerrus taljassa normi leveä
  • Yhden käden ojentajapunnerrus taljassa vastaotteella 3x10 30kg
  • Beck-deck 3x10 60kg
  • Rintaprässi 10kg tiputussarja 8 toistoa 100kg -> 40kg

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.

Siinä meni 19-vuotta kun omalle kohdalle osui kuntosalilla roinaraivoa ja eräällä tapaa se yllättää että tämä tapahtui Elixialla mutta käytännössä ei. Mitä olen seurannut Elixian menoa viimeisien vuosien aikana niin se on mennyt vain alaspäin niin kuntosali viihtyvyydessä ja varsinkin laitteiden sekä välineiden osalta. Kuinkaan tuo ei tule yllätyksenä että Elixialla on laiitteet ja välineet huonossa kunnossa kun niitä ei ikinä huolleta. Tangot ja kahvat vikisevät kun niitä ei öljytä, laakerit ovat menneet sekä karhennus (grippi) sitä ei enää ole. Tämän johdosta tangot ja kahvat pitävät erilaisia ääniä kun niitä käyttää sekä käyttäminen muutenkin on vaarallisempaa kun tangoissa ja kahvoissa ei ole enää karhennusta (grippiä).

Siitä on reilut kymmenen vuotta kun lähdin Vammalasta Espooseen ja sinä aikana on tuntunut vain sille että vuosi vuodelta kaupunki kuolee. Tämän on huomannut siinä että aina kun täällä on käynyt niin aina on tullut vain lisää tyhjiä kiinteistöjä. Onhan tietenkin muutamia poikkeuksia kuten Citymarket, Prisma, Puuilo, Zarillo sekä uudet tilat Veikonkoneelle ja Powerille. Kuitenkin yleisesti on tuntunut sille että enemmän on ollut lähtijöitä kuin tulijoita ja siksi onkin kiva nähdä että Vammalaan tuli uusi kuntosali mitä ainakin itse olen toivonut.