Seitsemässä viikossa 13kg pois

04.08.2021 - 10:24

Seitsemäs viikko dieetistä oli kaikin puolin vaikein vaikka painoa lähti pois. Olin koko viikon flunssassa mikä alkoi kurkkukivusta minkä sain auton ilmastoinnista. Nyt kun tässä mennään kahdeksatta viikkoa miinus kaloreilla ja treeni määriä on lisätty niin vastustuskyky on heikentynyt ja flunssan saamisen riski on näin ollen kasvanut. Tästä huolimatta en lähtenyt vähentämään treenejä vaan kävin kerran päivässä salilla ja kahdesta kolmeen kertaa lenkillä. Kävin myöskin vetämässä intervalleja alkuviikosta jolloin olotila ei tuntunut olevan niin huono.

Kaikesta tuosta huolimatta "parhaimpana" päivänä loppuviikosta paino kävi 104.2kg mikä on yli kolmetoista ja puoli kiloa pois lähtöpainosta. Kuitenkaan tuohon painoon en ole tuon jälkeen päässyt vaan yleensä paino on ollut 104.5kg mikä tuokin on yli kolmetoista kiloa pois. Nyt kun on menossa jo kahdeksas viikko parhaillaan niin paino on jämähtänyt kyllä paikoilleen niin kuin on käynyt jo tässä aikaisemmin. Kuitenkin sen jälkeen kun paino on jämähtänyt paikoilleen niin olen saanut sen menemään jälleen alaspäin joten mitään suurempaa paniikkia en ota.

Seitsemännellä viikolla kun olin flunssassa sekä muutenkin aloin huomaamaan väsymisen merkkejä niin kuntosalilla kuin lenkeilläni. Tätä on nyt jatkanut ja jatkunut minkä takia olen alkanut hieman enemmän syömään. En hirveästi tai merkittävästi mutta jotain pieniä lisäyksiä välipalaan ja tai iltapalaan. Ajattelin väsymisen johtuneen flunssasta ja siitä, että en ole vielä palautunut flunssasta mutta en ole tuosta ihan varma. Tämän johdosta olen nyt alkanut syömään edes hieman enemmän ja miettinyt pienen tankkauksen olevan paikoillaan. En ole pitänyt yhtään tankkauspäivää seitsemän ja puolen viikon aikana.

Voimatasot ovat sentään pysyneet ihan hyvin yllä sillä olen saanut tehtyä normaaleilla painoilla lyhyitä sarjoja mutta ongelmat ovat alkaneet pidemmistä kymmenen toiston tai yli sarjoista. Esimerkiksi penkissä olen jaksanut tehdä hyvin 140kg painoilla kolme viiden toiston sarjaa mutta tämän jälkeen kun olen nostanut painot 160kg ja ottanut slingshotin käyttöön niin en ole jaksanut enää. Normaalisti pystyin tekemään itse ilman spotteria 140kg painoilla kolme viiden - seitsemän toiston sarjaa minkä jälkeen 160kg painoilla slingshottia käyttämällä saman. Samaa olen huomannut kyykyssä ja maastavedossa joiden jälkeen en ole oikein jaksanut tehdä muita liikkeitä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.