Jalkapäivän jälkeen selkätreeni

16.11.2016 - 12:06

Eilen jalkapäivä ja sain sen kunniaksi jalkoja kuntoon. Aamullakin oli hieno kävellä pihan mäkeä alas kun askeleet eivät enään sattuneet. Päivän mittaan minulla oli jotain särkyä välillä jaloissa, mutta iltapäivään menessä jalkasäryt olivat hävinneet. Olisiko pitänyt pitää vain tiistaina jalkatreeni ja jalat olisivat tulleet aikaisemmin kuntoon vai olisiko jalat menneet huonompaan suuntaa? Sitä ei voi nyt tietää enkä enään mieti menneitä. Jalat alkavat olemaan paremmassa kunnossa, mutta ne eivät ole vielä kuitenkaan 100% kunnossa. Ihan tämän takia pitää nyt vähän katsoa, koska menen juoksemaan taas. Ehkä ensiviikolla voisi mennä kokeilemaan heti maanantaina.

Eilen kun minulla oli jalkapäivä olin suunnitellut tekeväni tänään olkapää & hauistreenin, kun en yleensä jalkapäivän jälkeen treenaa seuraavana päivä selkää. Tänään kuitenkin päätinkin tehdä selkätreenin vaikka kymysmerkkejä oli ilmassa. Jalkapäivä pohjalla sekä päivällä ruokailu jäi vähän vajaaksi joten tuli mietittyä vähän mitä jaksaa ja millä jaksaa. Aamupalaksi ruisleipä ja juqurtti, päivällä pihvi (raejuusto jäi kotiin), proteiinirahka ja kotiin päästyäni ennen treeniä juustosämpylä sekä banaani. Päivällä ruokailu jäi vähän vajaaksi ja minulle jäi päälle pieni nälkä joten töistä päästyäni ennen treeniä piti vielä jotain pistää suuhuni. Treeniä tehdessä en kyllä huomannut päivän ruokavaliota millään tavalla. Taino ehkä maastavedossa kun toinen vitonen ei noussut niin huomasin vajetta voimissa juuri syönnistä johtuen. Maastavetoa tehdessä huomasin myös jalkojen toimivan vielä hyvin siten, että alhaalta pääsi helposti ylös.

Kuntosalilla oli tänään enemmän väkeä kun olin ajatellut. Eilen oli hiljaisempi päivä ja tänään oli väkeä kokoajan kun olin kuntosalilla. Oliko syy vähän kylmentynyt illma alkuviikosta? Muutenkin olin ajatellut lämpimämmän sään ajavan ihmisiä pois kuntosalilta ja salille jäävän vain tositreenaajat. Ehkä tämä vaihe alkaa nyt pikkuhuljaa tapahtua kuunvaihteessa, että tositreenaajat alkavat erottua. Kesä ja lämmin ilma vain ajaa ihmiset pois kuntosalilta ja tämä on ollut aina kaava. Minua  vain lämmin ilma tai kesä ei saa pois kuntosalilta.

Selkäpäivä

  • Maastaveto 1x7 100kg, 1x7 140kg, 1x5, 1x3 180kg
  • Kulmasoutu tanko 3x10 80kg
  • Ylätalja 3x10 60kg
  • Supersarja alatalja kape & leveä tanko 3x10 60kg

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.