Parin viikon treenin jälkeen penkissä 200kg raakana

01.05.2020 - 12:48

Parisen viikkoa siinä meni, että sain nostettua 200kg raakana penkistä neljän viikon tauon jälkeen. Ensimmäisessä penkkitreenissä taisin saada tehtyä 160kg painoilla kolme toistoa jos nyt oikein muista. Seuraavalla kerralla taisin saada 170kg painoilla kolme toisto mitä seurasi 180kg painoilla yksi toisto. Tuona hetkenä 170kg kolme toistoa tuntui paljon paremmalle tulokselle kuin hikinen ykkönen 180kg painoilla. Nämä olivat siis normaaleja penkissä saatuja tuloksia ilman slingshottia mitä olen käyttänyt normaaliin tapana jokaisessa penkkitreenissä. Olen mielestäni jo päässyt penkissä sellaiseen lukemiin että miksi en käyttäisi slinghottia penkkitreeneissä?

Nyt parin viikon penkkitreenien aikana olen tehnyt slinghottia käyttäen 200kg - 230kg painoilla erilaisia sarjoja sekä ykkösiä. Ensiksi olen tehnyt raakana sen mitä olen tehnyt minkä jälkeen olen siirtynyt käyttämään slingshottia. Ennen neljän viikon taukoa aloin käyttämään slinghottia pienemmistä painoista alkaen jos tarkoituksena oli tehdä slingshotilla ykkösiä tai sarjoja. Normaalista tyylistä kun vaihtaa yhtäkkiä slinghottiin suurissa painoissa niin se tuottaa välillä tekniikka ongelmia minkä takia haluan ottaa tuntuman takia muutaman sarjan pohjalle. Siksi olenkin laskenut hieman painoja jos olen ottanut ensiksi päivän kunnolla maksimi ykkösiä tai lyhyemmän sarjan kakkosella alkavilla lukemilla.

Parin viikon aikana on siis tullut penkattua raakana sekä slinghotilla erilaisia sarjoja ja toistoja. Se asia mitä en ole tehnyt on mielestäni tärkeä ja mitä useat eivät tunnut tekevän on päästä pois "kaavoista". Varsinkin näin kun monelle tulee taukoa treeneistä enemmän tai vähemmän niin "kaavoista" tai ylipäätänsä ennen taukoa aikaa ei kannata miettiä. Näin ainakin näen asian omasta mielestäni ja tulokset puhuvat puolestaan. Kun olen tehnyt nyt penkkiä niin pää tarkoitus on ollut nostaa ja totutella isoihin painoihin. Näin ollen olen tehnyt vain kolmen - viiden toiston sarjoja ja yleensä vain yhden. Kun olen tehnyt 170kg painoilla kolme toistoa niin se on ollut vain yksi sarja minkä jälkeen olen lopettanut penkin tekemisen tai siirtynyt käyttämään slingshottia. En ole tehnyt tehnyt millään painoilla enempää kuin yhden sarjan per paino penkissä näiden kahden viikon aikana kun ole käynyt jälleen kuntosalilla. 

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.