Käsitreenit ei vain kiinnosta enään mutta en oikeasti tiedä miksi

15.11.2019 - 22:58

Jälleen kerran taas yksi käsitreeni juuri takana. Ennen kuin menin salille tekemään selkä- & käsitreenin aloin miettimään, koska olen viimeksi tehnyt kunnolla käsitreenin? Tuohon kysymykseen en tiennyt vastausta ennen treeniä enkä myöskään nyt treenin jälkeen. Yhdessä vaiheessa tein torstaisin olkapää- & käsitreenin minkä jälkeen aloin tekemään käsitreeniä joko selkä- tai rintatreenin yhteydessä. Jo tuolloin olkapäätreenin kanssa tehty käsitreeni painottui enemmän olkapäätreenin puolelle kuin käsitreenin. Nyt kun olen tehnyt käsitreenin selkätreenin tai rintatreenin yhteydessä niin käsitreenin osuus on vain pienentynyt.

Kesälomalla tein käsitreenin sekä olkapäätreenin kahdesti viikossa aina viikon molempien selkä- & rintatreenin yhteydessä. Tuolloin "käsitreenit" sisälsivät yleisesti kahdesta neljään hauis- & ojentajaliikettä riippuen ihan fiiliksestä sekä mitä olin ennen käsitreenin aloittamista tehnyt. Nykyisin käsitreenit ovat sisältäneet yleisesti yhden taljaliikkeen sekä yhden tanko tai käsipainoliikkeen hauikselle sekä ojentajille. Kyseiset liikkeet ovat olleet yleisesti hieman pienempiä liikkeitä sekä pienempiä painoja minkä johdosta suuremmat liikkeet ja painot ovat jääneet väliin.

Sitä miksi tähän tyyliin olen päätynyt niin siitä en ole ihan 100% varma. Jotenkin minulla on vain mennyt into treenata käsiä kunnolla ja treenit ovat enemmänkin ylläpitäviä. Ranskalainen punnerrus varsinkin suuremmilla painoilla on jäänyt pois liikkeistä kuten kapea penkkiä tai dippi. Varsinkin ojentajien puolella treenit ovat keskittyneet siis enemmänkin taljassa tehtäviin liikkeisiin. Hauiksin puolella taas käsipainoilla tehdyt liikkeet ovat jääneet hieman vähemmälle vaan olen keskittynyt enemmänkin taljaliikkeisiin tai tangolla tehtäviin liikkeisiin.

Kuten kun luettelen eri liikkeitä niin niistä alkaa huomaamaan, että käsitreenit sisältävät suhteellisen paljon liikkeitä joita on helppo ja nopea tehdä. Ristikkäistaljassa on helppo nostaa sekä laskea painoja sekä vaihtaa liikettä vaihtamalla narua, kahvaa tai tankoa. Varsinkin supersarjat ovat helppo ja nopea suorittaa ristikkäistaljan ylä- sekä ala-asennoissa. Laittaa narun ylhäälle ja tangon alhaalle niin vähintäänkin supersarja on helppo toteuttaa.

Se on kuitenkin ihmeellistä, että vaikka käsitreenit eivät sisälläkkään kuin muutaman liikkeen per treeni niin treenin jälkeen käteni kramppaavat helposti. En tiedä tarkalleen mistä tuo johtuu mutta viimeistään kun alan pesemään hampaita niin käsi alkaa kramppaamaan jolloin hampaiden pesusta ei tule mitään. Näin ei ole kyllä käynyt enään hirveästi viimeaikoina johtuen kuitenkin siitä etteivät treenit ole sisältäneet hirveästi mitään, mutta vielä silloin kun tein kädet oikeasti niin tätä tapahtui useasti. Meneekö treeni vain niin hyvin perille vai onko minulla esimerkiksi suolan puutetta / nesteytyksen kanssa ongelmaa? Käsitreeneissä saan kyllä jo hauikseen sekä ojentajiin pumpin päälle heti ensimmäisen tai toisen sarjan jälkeen mikä puoltaa sitä asiaa, että käteni hermottuvat helposti sekä "osaan" treenata käsiä.

 

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.