Isoilla painoilla yrittäminen voi helposti pilata osan tai koko treenin

15.03.2018 - 14:51

Maanantaina tuli hieman feilattua maastavedossa sillä yritin jostain syystä saada nostettua uutta ennätystä eli 280kg. Tämä ei kuitenkaan ollut lähelläkään vaan oli vain huono päähän pisto. Tuota ennen sain kyllä nostettua 250kg ihan ok, mutta minun olisi pitänyt tajuta jo tuolloin ettei minulla oli mahdollisuuksia saada nostettua 280kg. Olin kuitenkin juuri saanut nostettua 270kg uudeksi ennätykseksi joten ihan tuolla aikataululla 280kg oli jo kyllä liikaa sillä ei nuo ennätykset ihan tuolla tavalla vain nouse. Samalla kun feilasin 280kg noston mikä ei noussut yhtään edes maasta niin samalla minulta lähti kaikki voimat tai tyhjensin henkisesti itseni sillä tämän jälkeen tein 220kg millä sain hikisesti pari toistoa.

Tämä on helppo tapa pilata koko treeni tai pelkästään maastavedon tekeminen kun yrittää maksimi nostoja. Epäonnistumisen jälkeen olet helposti väsynyt henkisesti ja tai fyysisesti minkä jälkeen maastavedon jatkaminen on ihan omanlaisensa asia. Ensinnäkin vaikka laskisit hyvinkin paljon painoja niin tekeminen voi olla hyvinkin raskasta tai vastaavasti hyvinkin helppoa. Tuota on hyvin vaikea arvioida etukäteen kumpi oikeasti tapahtuu, mutta myöskin valmistautuminen vaikuttaa tähänkin asiaan. Itse ainakin joudun valmistautumaan niin sanotusti uudestaan raskaiden nostojen jälkeen pienempiin painoihin enkä voi vain mennä tekemään kun siinä on nyt vain vähemmän painoja. Se miten valmistaudut ja ajattelet asiaa henkisesti ratkaisee hyvinkin pitkälti miten tekeminen tulee menemään kevyemmillä painoilla.

Varsinkin kovan tuloksen hakemisen epäonnistumisen jälkeen kannattaa miettiä tarkkaan onko parempi jättää maastaveto siihen vai yrittää vielä tehdä pienemmillä painoilla toistoja alle. Kummassakin vaihtoehdossa on omat hyvät ja huonot puolensa ja asiaa pitää oikeasti hieman miettiä, mutta oikeasti vain kokeilemassa se selviää. Itse olen käyttänyt jo aikoja tätä taktiikkaa isoissa liikkeittä, että teen pienemmillä painolla sen jälkeen kun olen tehnyt isoilla painoilla. Tällä tavalla treenissä voi käyttää isoja painoja ja saada myös pidempiä sarjoja pienemmillä painoilla. Tämä tuo treeniin vaihtelevaisuutta ja treenin aikana pääsee käyttämään isompia painoja ja saa tehtyä myöskin pidempiä sarjoja.

Tämä isojen ja pienien painojen käyttö onnistuu "helposti" kyykyssä, penkissä sekä maastavedossa. Isoilla painoilla tehdyt toistot ja sarjat voivat olla yhden - viiden toiston väliltä minkä jälkeen pienemmillä painoilla voi tehdä helpommin seitsemän - kymmenen toiston sarjoja tai jopa pidempiä. Kuitenkaan mitään kahdenkymmenen toiston sarjoja en lähtisi hakemaan tuossa vaiheessa sillä "sarjojen" välinen skaala alkaa olemaan hieman liian iso missä ei ole niinkään järkeä.

Itse kuitenkin olen saanut tehtyä loput treenistä hyvin vaikka maastaveto tai vastaava olisikin epäonnistunut sillä tällä hetkellä käytän treenien muissa liikkeissä suhteessa pienempiä painoja. Maastavedon jälkeen minulle itselleni ei ole niinkään väliä millaisilla painoilla teen selkätreenin muut liikkeet niin tämä helpottaa "henkisesti" liikkeiden tekemistä kun ei tarvitse miettiä painoja tai toistomääriä kun hakee vain hyvää tuntumaa.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.