Aamulenkki väsytti suhteellisen paljon sekä pari olkapäätreeniä

16.11.2016 - 12:06

Nyt perjantaiaamuna päätin jättää aamulenkin väliin mitä olin kylläkin suunnitellut. Maanantaiaamuna taistelyköysiä ja vatsoja, tiistaina oli vuorossa ihan perus maastavetotreeni, keskiviikkona aamulenkki sekä torstaiaamuna oli jälleen taisteluköysiä sekä vatsoja. Tällä samalla kaavalla perjantaina piti aamulla olla vuorossa aamulenkki, mutta päätin jättää sen välliin. Ajattelin sen olevan nyt hieman liikaa tässä vaiheessa. Keskiviikkoaamun aamulenkki vain taisi osoittaa sen, että ei nyt kannata alkaa tekemään ihan liikoja heti. En tiedä oliko keskiviikon aamulenki yksittäinen tekijä vai oliko se vain laukaisin minkä jälkeen tunsin olevani hieman tyhjempi ja väsyneempi.

Vaikka tunsin olevani keskiviikkona väsynyt aamulenkin jälkeen niin tästä huolimatta kävin illalla tekemässä olkapäätreenin kuntosalilla. Illalla en tuntenut enään mitään ihmeellistä väsymystä vaan sain tehtyä treenin ihan hyvin. Seuraavana aamuna aamutreeni meni siihen asti hyvin kunnes aloin tekemään vatsaliikkeitä. Torstaiaamuna taistelyköysitreeni meni vielä ilman ongelmia, mutta ongelmat alkoivat heti ensimmäisestä vatsaliike sarjasta. Huomasin heti etten ollut vieläkään palautunut maanantaiaamun vatsatreenistä. Yritin sitten millaista liikettä vain niin ei siinä meinannut tulla yhtään mitään joten päädyin hyvinkin nopeasti jättämään torstain aamutreenin siihen. Tostai-iltana oli vuorossa "jälleen" olkapäätreeni keskiviikon tapaan ja tämä treeni meni taas ilman mitään ihmeellisyyksiä.

[[{"fid":"543","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Garmin connect 7km aamulenkki","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Garmin connect 7km aamulenkki"},"type":"media","attributes":{"alt":"Garmin connect 7km aamulenkki","title":"Garmin connect 7km aamulenkki","height":756,"width":1060,"class":"media-element file-default"},"link_text":null}]]

Minulla on siis ollut nyt sinällään hieman vaikeuksia aerobisen treenin kanssa sekä vatsaliikkeiden kanssa. Ei aerobinen treeni sinällään tee mitään ihmeellistä, mutta tunnun olevan vain väsyneempi tämän jälkeen. Tämä oli kyllä hieman odotettavissa kun mietin miten pidempi aikainen aerobinen treeni vaikuttaa dieetin ollessa päällä? Ehkä tuo vain tarvitsisi hieman enemmän kevyitä lenkkejä alle jotta kroppa tottuisi enemmän pidempi aikaiseen rasitukseen. Kaikki on kuitenkin kiinni tottumuksesta.

Keskiviikkona sekä torstaina olkapäätreenit

Vaikka olin keskiviikkona väsynyt ja kropassa tuntui väsymys ja sellainen tyhjäolo niin siitä huolimatta suunnittelin lopulta meneväni illalla kuntosalille. Päivällä kyllä tulin miettineeksi kannattaako sinne mennä vai ei? Väsymys oli välillä sitä luokkaa, että meinasin päättää olla menemätä ja levätä hieman. Kuitenkin mitä pidemmälle päivä ja meni ja lähtö kuntosalille lähestyi niin olotila alkoi parantua ja virkeys alkoi löytyä. En sitten tiedä auttoiko pieni kävely ulkoilmassa niin paljon, mutta tämän jälkeen aloin olemaan virkeämpi. Ennen kuntosalille menoa otin vielä perus proteiinijuomani latureineen ja tämän jälkeen olo oli normaalimpi.

Minulla oli suunnitelmana treenata olkapäitä sekä ojentajia keskiviikkona, mutta päädyin lopulta tekemään kolme liikettä olkapäille. Lopulta sama suunnitelma oli myöskin torstaina mielessä, mutta tällöinkin päätyminen oli "vain" olkapäätreeni. Keskiviikkona kun olin kuitenkin ollut väsynyt päivän aikana niin ehkä tästä syystä jätin ojentajat tekemättä ja muutoinkin olkapäätreeni oli hieman "kevyempi". Torstaina tuli sitten tehtyä erilaisempi olkapäätreeni joten sain kaksi erilaista olkapäätreeniä kahden päivän aikana. Ojentajatreeni siirtyikin sitten varmaan perjantaille yhdessä jalkojen kanssa.

Keskiviikkona tuli tehtyä yksi liike enemmän etuolkapäille ja kaksi liikettä enemmän takaolkapäille kun torstaina tuli tehtyä aika tasaisesti koko olkapäätä.  Keskiviikkona tuli tehtyä erilaisia normaaleita sarjoja kuuden - kymmenen toiston sarjoilla. Torstaina meno oli muutoin samankaltainen, mutta treeni sisälsi yhden triplasetin sekä yhden supersarjan. Torstain olkapäätreenin kaava oli tehdä muutama liike "kovilla" kuuden - kahdeksan toiston sarjojoilla sekä tehdä näiden väliin hieman supersarjan tynkää. Näin ollen treeniin saa hyvin sekoitettua isoja ja pienempiä painoja. Olen vain huomannut, että treenissä vain väsyy niin nopeeta jos yrittää tehdä koko ajan raskailla painoilla lyhyitä sarjoja. Kun kuitenkin haluan niihin lyhyihin sarjoihin oikeasti isompaa painoa enkä vain isoa painoa.

Yleisesti treeniin saa muutenkin vaihtelevaisuutta kun tekee muutakin kuin kovia kuuden toiston sarjoja. Tämän kaltaisia treenejä on tullut tässä muutamien viikkojen aikana tullut jo tehtyä ja niitä on tarkoitus tehdä hieman lisää vielä jonkin aikaa. Kroppa ei kuitenkaan jaksa tehdä ihan samalla volyymillä koko aikaa joten välissä on parempi tehdä jotain muutakin kuin niitä kovia sarjoja. Olen kuitenkin nyt huomannut, että kyllä maksimitulokset ovat vain näillä kovilla kuuden toiston sarjoilla nousseet mistä kertoo tällä viikolla noussut 180kg penkki.

Keskiviikon olkapäätreeni

  • Pystypunnerrus eteen smith
  • Vipunostot takaa talja
  • Takaolkapäälaite

Torstain olkapäätreeni

  • Pystypunnerrus käsipainoilla Arnold
  • Triplasarja Vipunostot sivulle istuen + Vipunostot eteen istuen + Vipunostot sivulle seisten
  • Supersarja Vipunostot takaolkapäille pää tuettuna penkissä + Vipunostot takaolkapäille istuen
  • Vipunostot vinottain vinopenkissä
  • Pystypunnerrus tanko eteen seisten
  • Takaolkapäälaite

 

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.