Uusi pysäytyskyykky ennätys ketjuilla

22.09.2024 - 13:14

Kesäloman jälkeen treeneissä olen priorisoinut penkin ja laittanut jopa tälle vuodelle tavoitteita. Kuitenkin nyt tuntuu sille että kyykky on se mikä on viime aikoina sujunut paremmin. Voi myös olla että kun priorisoin ja keskityn penkkiin niin tuntuu vain sille että kyykky nyt sujuu paremmin kun siihen minulla ei ole ollut tavoitteita. Kuitenkin nyt kyykyssä minulla on paukkunut erilaiset ennätykset kun penkissä en ole päässyt ihan vielä niihin tuloksiin kuin olisin halunnut. 

Täytyy kuitenkin muistaa se että penkki on minulle vahvempi liike kuin kyykky ja tulokset penkissä ovat kovempia kuin kyykyssä. Minun kaikkien aikojen kovin penkki tulos on 235kg mikä on vain 20kg vähemmän kuin kyykyn 255kg ennätys. En ole kyykyssä nyt vielä rikkonut tuota 255kg ennätystä kun olen keskittynyt pysäytyskyykkyyn mutta juurikin tuon takia olen nyt saanutkin tehtyä juuri pysäytyskyykyssä erilaisia ennätyksiä.

Miksi sitten olen siirtynyt pysäytyskyykkyyn? Tähän on olemassa muutama syy. Kyykky on heikoin liikkeeni penkistä, maastavedosta ja kyykystä. Olen tehnyt jo vuosia penkkiä pelkällä pysäytystekniikalla niin olen nyt viimein ajatellut että pysäytystekniikka olisi avain myös kyykyn onnistumiselle. Kyykyssä minun pahin ongelmani on päästä ja mennä tarpeeksi alas ja kun teen kyykyn pysäytyksellä niin silloin menen ainakin alemmaksi enkä jää niin helposti ylös. Myöskin painot pysyvät tuloksiini nähden treeneissä helpommin "maltillisina" enkä lähde tekemään ylisuurilla painoilla milloin esimerkiksi syvyys kärsii.

Pysäytystekniikka tekee kyykystä raskaampaa mutta samalla se on vain auttanut minua ja kehittänyt kyykkyäni todella paljon suhteellisen lyhyessä ajassa. Olen kyllä tehnyt pysäytyskyykkyä aikaisemminkin mutta usein "vain" lämmittelyissä minkä jälkeen siirtynyt normaaliin kyykkyyn suuremmissa painoissa. Kuitenkin nyt viime aikoina olen tehnyt vain pysäytyskyykkyä vaikka välillä pysäytys onkin näyttänyt ettei sitä melkein olisi. Tämä johtuu vain siitä että en ole sitten vain uskaltanut niissä painoissa pitää pysäytystä pidempään.

Pysäytyskyykyn lisäksi olen nyt kesästä alkaen alkanut tekemään myöskin vyötöntä kyykkyä ja sitäkin pysäytystekniikalla. Nyt puolitoista viikkoa sitten sain tehtyä uuden ennätyksen vyöttömässä pysäytyskyykyssä 210kg kun edellinen ennätys oli 200kg. Samalla olen nyt vaihtanut kaikki kyykky treenit niin että aloitan tekemään kyykkyä vyöttömällä kyykyllä minkä jälkeen siirryn käyttämään vyötä. Välillä olen sitten kokeillut kuinka paljon saisin vyöttömällä kyykyllä tehtyä mutta yleensä siirryn vyön käyttöön 160kg tai viimeistään 180kg jälkeen.

Olen huomannut että kun teen vyötöntä kyykkyä niin vielä 180kg tuntuu suhteellisen helpolle mutta kun teen vyötöntä kyykkyä pysäytyksellä 200kg painoilla niin siinä kohtaan paketti alkaa hajoamaan helpommin. Kun teen vyötöntä kyykkyä pysäytyksellä 200kg painoilla niin alhaalla ollessa kun teen pysäytyksen niin tunnen sen että rinta alkaa menemään eteenpäin että paketti alkaa hajoamaan. Kun teen saman vyön kanssa niin tätä ei tapahdu vaan vyö auttaa minua pitämään paketin kasassa. Tämän takia voin tehdä sarjoja 200kg painoilla vyön kanssa pysäytyksellä mutta en oikein ilman vyötä juurikin sen takia että paketti alkaa hajoamaan jo ensimmäisessä toistossa.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.