Tuplajalkatreeni sekä aamutreenit ilman aamupalan syömistä

08.12.2016 - 13:44

Torstai ja tällä kertaa on välipäivä mikä on kuulemma ihme. Torstaita edelsi tuplatreenit maanantaina, tiistaina sekä keskiviikkona. Tämä oli suunnitelmissa alkuviikosta mutta suunnitelmani eivät kyllä muutoinkaan oikein pidä treenien suhteen niin en olisi yllättynyt yhtään, että torstaina olisi tullut tehtyä tuplatreenejä tai edes yhtä treeniä. Minulla oli jo käytännössä viime viikonlopusta tiedossa ja suunnitelmissa muutama asia mitä ajattelin tehdä kun välipäivä treeneistä olisi. Näin ollen sain torstaille tekemistä ja todella hyvän syyn olla edes miettimättä treeneihin liittyvää. Tämä mukavasti sitten varmistui keskiviikkona kun varasin lipun elokuvaan Nocturnal Animals (Yön eläimet). Minulla oli myöskin toinen elokuva mielessä minkä olisin voinut mennä katsomaan torstaina, mutta minkä menen katsomaan ensi viikonloppuna. Arrival oli toinen elokuva mitä mietin torstaille, mutta katsoin paremmaksi mennä katsomaan nyt Nocturnal Animals ja viikonloppuna sitten Arrival. No oikeastaan pääsyy oli se, ettei Kinopalatsissa ollut enempää esityksiä Nocturnal Animals elokuvaan kuin torstaille asti.

Tällä kertaa torstai oli hyvä aika välipäivälle sillä kolme tuplatreeniä putkeen alkoi painamaan kropassa. Varsinkin tiistai-iltana olin jo todella väsynyt selkätreenin päätteeksi ja tulin vain miettineeksi miten huomenna (keskiviikkona) jaksan tehdä kaksi jalkatreeniä. Tiistaina olin itse todella väsynyt sekä myöskin kroppa tuntui olevan todella väsynyt. Kuitenkaan missään vaiheessa en alkanut miettimään muutoksia suunnitelmaan. Herättyäni keskiviikkona kaikki olikin lopulta ihan normaalisti eikä tiistain väsymistä huomannut käytännössä yhtään. Aamulla olin normaalisti suhteellisen virkeä tai ainakin niin virkeä kuin yleisellä tasolla on.

 

Morning #hamstringworkout #legworkout #legday #gym #gymlife #morningworkout

A photo posted by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Aamutreeni ilman aamupalan syömistä

Tällä viikolla tein ihan suunnitellusti siten, että jätin aamupalan syömisen väliin ennen aamutreeniä. Niin sanotusti palasin ihan alkuperäiseen tapaan tai ainakin aamulenkeillä käyttämääni tapaan olla syömättä mitään ennen aamutreeniä. Yleisellä tasolla olen nyt syönyt kevyesti ennen kuntosalille menoa aamulla, mutta ennen aamujuoksuja en ole vieläkään syönyt mitään. Olen vain kuvitellut aamulla syömisen auttavan enemmän kuntosalitreeniin kuin mitä se auttaisi juoksemiseen. Kuitenkin viime viikolla katsomani Youtube videossa sanottiin ettei aamulla syöminen auta "mitään" itse harjoitukseen vaan aamun energia varastot hankitaan edellisen päivän syömisillä. Tämä lausahdus sai minut nyt kokeilemaan sitä etten syö ennen aamulla tehtävää kuntosalitreeniä.

Olen nyt siis jättänyt yhden aterian päivän aikana väliin. Varsinaisen aamupalan ja syön nyt "vain" aamupalan mitä olen kutsunut toiseksi aamupalaksi. Muutoin rutiini on pysynyt aamulla samana eli herään samaan aikaan kun heräisin aamupalan syödessäni ym ym.

Ennen aamutreeniä olen jounut "laturina" pari kuppia expressoa sekä juuri ennen lähtöä bcaa:ta. Treenin aikana olen juonut Octanea ja treenin jälkeen palautusjuomana Whey + Malto + Kreatiini juoman eli käytännössä ihan normaalin palautusjuoman minkä olen vain itse sekoittanut. En ole siis ennen aamutreeniä juonut tai syönyt proteiinia tai hiilaria joten tämä on nyt muuttunut, mutta en ole itse ainakaan huomannut eroa. En ole siis nähnyt mitään merkittävää eroa siinä suhteessa olisinko syönyt aamupalan ennen aamutreeniä vai en. Näin ollen olen huomannut aamupalan syömisen ennen aamutreeniä olevan välttämätöntä. Tietenkin minun tapauksessani olen mennyt treenaamaan tunti siitä kun olen herännyt mikä täytyy muistaa. Myöskin olen syönyt mielestäni ihan hyvän iltapalan mikä on voinut vaikuttaa aamulla jaksamiseen.

Keskiviikkona tuplajalkatreeni aamulla takareidet ja illalla etureidet

Mietin aluksi tekeväni tällä kertaa molemmissa treeneissä takareidet sekä etureidet. Ajattelin siis etten jakaisi jalkatreenejä takareisitreeniin sekä etureisitreeniin. Tulin kuitenkin hyvin pian siihen tulokseen, että on vain parempi tehdä takareidet sekä etureidet erikseen sillä menisin hyvin nopeasti sekaisin. Aloin vain miettimään mitä liikkeitä tekisin ja milloin tekisin? Helposti varmaan tässä tapauksessa missä treenataan jalkoja kaksi kertaa päivässä ilman jakamista voi käydä niin, että liikkeiden valinta voi epäonnistua. Lähinnä sitä, että treeneihin pitää oikeasti miettiä liikkeet etukäteen ettei toiseen treeniin osu kaikista raskaimmat liikkeet ja toiseen tylsimmät tai käy sitä, että kummassakin treenissä tehdään samoja liikkeitä.

Itse suosin tuplajalkatreeniä tehdessä jakamisen takareisitreeniin sekä etureisitreeniin ihan sen takia, että liikkeet ovat helpommin valittavissa. Ei tarvitse miettiä pahemmin sitä mitä oikeastaan tekee tai siis siltä kannalta kyllä, että tietää treenaavansa oikeaa lihasta. Helposti voi käydä siis siten, että etureisitreeni menee oikeasti takareidelle tai päin vastoin. Esimerkiksi kyykky- ja jalkaprässiliikkeet ovat tälläisiä.

 

Evening #quadriceps #legworkout #legday #squat #legpress #hacksquat #gym #gymlife

A photo posted by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Itseäni ei tietenkään haitaa vaikka kyykyn tekeminen etureisitreenissä menisikin hieman takareiden puolelle. Kuitenkin teen samana päivänä myöskin takareidet. Asia olisi tietenkin silloin eri kun tekisin jalkatreenit eri päivinä. Milloin en haluaisi saada jalkatreeniä kohdistumaan väärälle puolelle. Itselleni kun on välillä vaikea kohdistaa ihan 100% kyykkyä tai jalkaprässiä haluttuun kohtaan. Olen alkanut oppimaan saamaan niitä sille puolelle mille on tarkoitus, mutta millä prosentilla niin on epäselvää ja saako niitä edes kohdistettua niin hyvin. Kuitenkin tällä hetkellä olen saanut takareisitreenin menevän takareisille ja etureisitreenin etureisille mikä on se tärkein asia. Kuitenkin välillä tuntuu sille, että esimerkiksi vaikka jalkaprässi ei mene helposti takareidelle vaikka sinne sitä haluan. Tähän kuitenkin auttaa pienemmät painot sekä sormien laittaminen toiston ajaksi takareiteen.

Takareisitreeni

  • Sumokyykky smith
  • Yhden jalan jalkaprässi takareidelle
  • Supersarja Takareidet maaten + Takareidet istuen
  • Pohkeet seisten

Etureisitreeni

  • Kyykky
  • Jalkaprässi
  • Vaakahack-kyykky
  • Yksi sarja etureisikonetta kevyellä painolla palauttaen

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut.