Tupla selkätreeni mistä aamulla puuttui hieman tehoja

16.11.2016 - 12:06

Päivän suunnitelma oli tehdä selkätreenit siten, että aamulla keskityin enemmän vaakasuunnan liikkeiseen ja illalla pystysuunnan liikkeitä. Tämän lisäksi aamulla oli tarkoitus tehdä suuremmilla painoilla kymmenen toiston sarjoja ja illalla pidempiä sarjoja tai erikoisssarjoja. Mitään liikekohtaisia suunnitelmia en tennyt vaan päätin tehdyt liikkeet kuntosalilla liike kerrallaan. Joitakin suunnitelmia liikkeiden varalle oli mutta päätin tehtävän liikkeen vasta kun aloin tekemään seuraavaa liikettä. Aamulla olin päättänyt jättää maastavedon väliin kun tämän viikon aikana alaselässä on tuntunut pientä kipua. Olin ajaltellut tekeväni maastavedon sijasta alaselkää istuen laitteessa millä tehdään alaselkään kohdistuvaa liikettä. Toisin kuitenkin kävi ja aloitin aamutreenin maastavedolla. Huomasin jokaisen sarjan jälkeen alaselässä pientä kipua, mutta tuo kipu oli pahempi tiistaina jolloin tein kyykkyä. Pienen kivun takia en lähtenyt nostamaan maastavetoon mitään hirveän suuria painoja. Huomasin samalla, että en olisi edes jaksanutkaan tänään tehdä kovin suurilla painoilla tai ainakaan ihan viime viikkoisen veroisia settejä.

Ensi viikolla pidän tuplatreeneistä taukoa mikä tulee hyvään aikaan. Ehkä tänä aamuna vain maastaveto meni väsyneesti tai sitten oli jo huomattavissa yleistä väsymystä tuplatreeneistä. Ensi viikolla tauko tulee kuitenkin tekemään hyvää ja saa nyt nähdä miten tulen muutoinkin treenaamaan. Aamutreeneillä saisi illan vapaaksi, mutta iltatreeneillä saisi aamun vapaaksi. Iltatreenejä ajatellen treenit voisi aloittaa jo sunnuntaina jolloin maanantai-iltana ei tarvitsisi mennä kuntosalille ruuhkaan. Täytyy nyt kuitenkin miettiä kumpi on parempi ratkaisu. Aamutreeni ilman aamupalaa pienillä painoilla pidempiä sarjoja aerobisena voisi olla hyvä ratkaisu. Ensi viikolla on alettava käymään lenkeillä useammin, mutta tämä ei todellakaan tarkoita joka päivä.

[[{"fid":"335","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":375,"width":500,"class":"media-element file-default"}}]]

Aamu selkätreeni

  • Maastaveto 100kg x10, 3x7 140kg
  • Kulmasoutu tangolla 3x10 90kg
  • Supersarja 3x yhden käden vaakasoutu 60kg x10+ vaakasoutu 60kg x10
  • Alatalja 3x10 80kg

Aamutreenin alaselän kipuja ei oikeastaan tuntunut mitenkään, mutta liikkeetkin olivat erilaisia. Ei ollut maastavetoa eikä kulmsoutua joissa alaselkä otti rasitusta. Aamutreeniin saattoi tulla yksi liike liikaa, mutta tämä ei oikeastaan näkynyt iltatreenissä. Ilatreeniin olin suunnitellut yhtä supersarjaa alataljan tekemistä ristikkäistaljassa normaalilla sekä yhden käden liikkeenä. Muutoi loput tekemiset olivat ylössuuntaan olevia liikkeitä. Tein tämän supersarjan vaikka olin jo aamulla tehnyt normaalin alataljan. Tämä illan supersarja oli jo aamulla suunniteltu, mutta siitä huolimatta tein myös aamulla tosiaan normaalin alataljan.

Mielestäni tämä ryhmitys vaaka ja pystysuunnassa tehdyille liikkeillä aamulla ja illalla oli hyvä siinä mielessä, että tällöin pystyi keskittymään kokotreenin samankaltaisiin liikkeisiin. Tällöin myös jaksoin tehdä paremmin kummankin tyylisiä liikkeitä. Tietenkin tämän olisi voinut tehdä myös erilailla tekemällä aamulla maastavedon ja kulmasoudun kanssa ylätaljan sekä lat rope yankerssin jonka jälkeen illalla olisin tehnyt vaakaliikkeet. Nythän aloitin aamutreenin parilla alhaaltapäin nostetulla liikkeellä jonka jälkeen tein vaakasuuntaisia liikkeitä. Illalla puolestaan tein vielä vaakasuuntaisia jonka lisäksi tein pari ylhäältä alasliikettä sekä yhden alhaalta ylös tekemällä leukoja. Olisi pitänyt hieman suunnitellma ehkä "paremmin" koko päivän suunnitelma.

Ilatreeni selkätreeni

  • Lat Rope Yankers 3x20 60kg
  • Supersarja 3x alatalja riskittäistaljassa 80kg x20 + yhden käden alatalja ritikkäistaljassa 50kg x20
  • Ylätalja 5kg korotussarja väh 1 - max 7 toistoa 20kg -> 85kg
  • Leuanveto 3x5

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut.