Selkätreeni piti tehdå kroppaa kuunnellessa

16.11.2016 - 12:06

Tänään illalla kuntosalilla lähdin treenaamaan ihan kropan mukaan enkä lähtenyt yrittämään mitään ihmeellisiä sarjoja ainakaan maastavedossa. Tällä viikolla on tullu käytyä lenkillä tähän päivään mennessä joka päivä. Vaikka lenkkien pituudet olleet "vain" viitisen kilometriä niin kyllä neljä vitosta jossain tuntuu varsinkin kun en ole mikään kevyt rakenteinen saati juoksija. Lenkkien lisäksi kropassa tuntui tiistain jalkatreeni vielä aika paljon vaikka vaikutus oli suurempi aamulla aamulenkillä kuin illalla kuntosalilla. Lenkillä sekä kuntosalilla otin huomioon tämän viikon treenit joten aamulenkinkin tarkoitus oli rento / hidastempoinen lenkki. Ennen tämän illan selkätreeniä takanani oli siis kaksi kuntosalitreeniä sekä viisi lenkkiä, koska treeniviikkoni alkaa sunnuntaista. Oikeastaan minulla taitaa nyt olla joku kuuden - kahdeksan päivän putki lenkkeilyssä. En lähde tätä tarkistamaan, mutta nyt parin viikon aikana ei ole tullut montaa päivää jolloin en olisi käynyt lenkillä. Nämä lenkit ikävä kyllä laskee kuntosalista tehoja, mutta toisaalta haluaisin saada juoksu tavoitteeni täyteen mikä tarvitsee nyt ahkeraa lenkillä käymistä. Kevään takareiden poksahdus sekä polkupyörän hommaaminen kesällä teki ison loven lenkkeilyyn. Toisaalta asialla oli puolensakin joista olen jossain vaiheessa täällä jo kirjoitellutkin ja palaan tähän varmaankin viimeistään siinä vaiheessa kun kirjoittelen vuoden juoksuista yhteenvetoa.

Juuri lenkkien takia jouduin hieman miettimään tämän päivän maastavetoa. Tekisinkö edes maastavetoa vai tekisinkö good morningia. Päädyin kuitenkin tekemään maastavetoa, koska oikeasti selkätreeniä ilman maastavetoa ei vain tunnu selkätreeniltä. Joskus alkutaipaleella en pahemmin maastavetoa tehnyt, koska en sitä oikein osannut / muuten kokeillut tehdä. Pikkuhiljaa liikkeestä vain kehittyi selkäpäivän avausliike ja nykyään on vaikea jättää maastavetoa väliin. Tänään ei siis ollut syytä miettiä mitään ylipitkiä sarjoja, tiputussarjoja, korotussarjoja saati pyramiideja. Sen sijaan päädyin tekemään ihan normaaleita vitosia. Alkulämmöistä loppupainoihin vitosilla. Vaikka yleisti tekee pidempiä sarjoja niin massaliikkeitä / ihan raskaimpia liikkeitä ei silti tarvitse tehdä pitkillä sarjoilla. Olen kyllä tähän hieman syyllistynyt koittaessani muutaman viikon maastavetoa kahdenkymmenen toiston sarjoilla. Tänään aloitin 100kg:lla jonka jälkeen tein vielä 130kg:lla vielä yhden lämmittelysarjan. Varsinaiset painot olivat tänään 160kg joilla tein kolme viiden toiston sarjaa.

Maastavedon jälkeen tein pienen tauon jälkeen kulmasoutua tangolla. Tänään tein kuitenkin sellaisen vaihdoksen, että tein kulmasoudun vastaotteella myötäotteen sijaan. Tästä onkin kauan aikaa kun olen tehnyt kulmasoutua vastaotteella. Nyt ei kyllä tule yhtään edes mieleen, koska olen viimeksi tehnyt vastaotteella. Olenkohan joskus hieman kokeillut vai pitääkö mennä oikeasti jopa vuosia taaksepäin? Saattaa olla, että pitää mennä vuosia taaksepäin kun olen viimeksi tehnyt kulmasoutua vastaotteella. Vastaotteella tehtynä sain ihan hyvän tuntuman selkään, mutta sitä en osaa heti sanoa sainko paremman. Olen kyllä kuullut, että ainakin muutamat saavat paremman tuntuman vastaotteella kuin myötä otteella. Ehkä nyt voisi olla aika vaihtaa kulmasoudun tekeminen vastaotteella tehdyksi.

[[{"fid":"308","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Seuraavaksi vuorossa oli normaali "Lat Rope Yankers" minkä jälkeen tein vielä molemmat taljat. Alatalja meni viimeisenä liikkeenä ihan normaalisti, mutta ylätaljaan otin hieman erikoisemman tavan. Aluksi kymmen toistoa eteen, joka jälkeen 5kg tiputus ja tämän jälkeen kymmenen toistoa taakse. Tämän jälkeen 5kg korotus lähtötilanteensa eli 10kg korotus nykytilanteesta ja vuorostaan kymmenen toistoa eteen. Edestä taas taakse 5kg tiputuksella viime "taka" painoista eli nykytilanteesta 10kg tiputus. Kummallekkin puolelle tuli tehtyä neljällä eri painoilla joten aloitustilanteensta neljä tiputusta ja kolme nostoa.

Selkätreeni

  • Maastaveto 1x5 100kg, 1x5 130kg, 3x5 160kg
  • Kulmasoutu tangolla vastaote 3x20 80kg
  • "Lat Rope Yankers" 3x20 40kg
  • Ylätalja eteen 5kg korotus, taakse 5kg tiputus lähtien 45kg korotukset 60kg ja tiputukset 25kg
  • Alatalja 3x20 60kg

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.