Räkkiveto 270kg x8 uusi sarjaennätys ja maastavedossa 280kg x2 toistamiseen

17.09.2023 - 18:11

Olen nyt pikkuhiljaa yrittänyt vaihtaa kahden maastaveto treenin viikot yhteen maastaveto treeniin ja toiseen treeniin missä teen räkkivetoa tai lohko maastavetoa. Ihan vain sen takia että jos vaikka tulokset alkaisivat nousemaan ja erityisesti jos vaikka kroppa pysyisi hieman paremmin kasassa. Täytyy kyllä sanoa että kun teen kaksi maastaveto treeniä viikkoon niin se kyllä tuntuu kropassa tavalla tai toisella. Myöskin se on vaikuttanut eritoten kyykky treeneihin kun alaselän kanssa on ollut palautumisen vaikeuksia. Tämän taas huomasi eilen lauantaina kun menin tekemään kyykky treeniä PTVGYM:lle ketjuilla.

Palataan ajassa maanantaihin milloin oli vuorossa viikon ensimmäinen selkätreeni. Tuolloin tein edellisen viikon tapaan räkkivetoja ja siihen päälle sitten hieman muuta. Edellisellä viikolla sain tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä räkkivedossa 260kg painoilla kymmenen toistoa. Tällä kertaa vuorossa oli 270kg painot millä yritin samaa mutta tiesin että se ei ole ihan niin helppoa sillä tuo 260kg kymmenen toistoa oli aika tiukka jo. Kahdeksan toistoa sieltä tuli ja samalla se oli kuitenkin sarjaennätys eli siihen saa olla kyllä tyytyväinen.

Nyt kun ajattelen selkätreenejä kesäloman jälkeen mitä olen tehnyt niin yksi ero niissä on. En ole tehnyt hirveästi mitään taljaliikkeitä. En niin ylätaljaa kuin alataljaa. Tämä johtuu siitä että kävin tekemässä kolmisen viikkoa treenejä PTVGYM:llä ja silloin keskityin selkätreenissä tekemään sellaisia laitteita ja liikkeitä joita normaalisti ei tule tehty. Myöskin kun kesäloman aikana tein ylätaljaa sekä alataljaa ja muita "erikoisempi" selkäliikkeitä ei tullut saatavilla olleen laitevalikoiman muodossa tehtyä niin ratkaisu osittain liitty myös siihen.

Vaikka olen nyt parisen viikkoa käynyt ja aloittanut normaalin "rutiinin" eli treenaamisen lähisaleilla niin en ole vieläkään hirveästi taljoja tehnyt. Soutuliikkeitä on sitäkin enemmän sitten tehty tein sitten selkätreeniä PTVGYM:llä tai lähisaleilla. No kyllä tässä vuosien saatossa ylä- ja alataljaa on tullut hakattua sitäkin enemmän niin ehkä parempi vain nyt keskittyä räkkivedon ja maastavedon lisäksi soutuliikkeisiin.

Perjantaina olikin sitten vuorossa maastavetoa PTVGYM:llä ja tämä oli samalla ensimmäinen maastaveto treeni kahteen viikkoon kun edellisellä viikolla oli hieman muuta ohjelmaa niin piti tehdä hieman valintoja. No niin nyt menin kuitenkin ihan normaaleilla korotuksilla 180kg, 220kg, 260kg minkä jälkeen päädyin tekemään 280kg:lla. Päätin myös tällä kertaa tehdä ihan ilman ketjuja maastavetoa tällä kertaa ja parempi niin. 

Täytyy kyllä sanoa että kun laitoin 280kg tankoon niin minulla ei ollut ihan niin luottavainen olo. Vaikka treenit ovat nyt kulkeneet niin siitä huolimatta tämä oli ensimmäinen maastaveto treeni pariin viikkoon eikä muutenkaan 280kg ole minulle joka kertaista. Lähdin muutenkin hakemaan useampaa toistoa minkä lopulta yllätyksekseni myös sain. Toisen kerran ikinä 280kg painoilla kaksi toistoa ja olin todella yllättynyt.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.