Lumessa tarpottu aamulenkki ja eilen kuntosalilla vaihteeksi uusi liike

16.11.2016 - 12:06

5,6km aamulenkki takana. Lumessa ja jäässä tarpottu lenkki oli raskas ja hieman piti katsella missä kohtia tietä meni sillä paikoitellen tie oli liukas. Varsinkin lumiauralla käydyt kohdat olivat liukkaita ja paikoitellen kengät lipsuivat suhteellisen paljon. Tällä kertaa minulla oli käytössä talvikäyttöönt tarkoitetut kengät. Asics Fuji Sensor kengät mitkä ovat talvijuoksukengät, mutta joissa ei ole piikkejä. Yleiseltä olemukselta kengät muistuttavat kooltaan ja painoltaa Asics Nimbuksia joita käytin yhdessä vaiheessa. Fuji Sensorin pohjat pitävät jäällä ja lumessa paremmin kuin normaalit Pulse 5 sekä gore-tex pitää sukat kuivina. Tänään Fuji Sensoreille oli käyttöä vaikkakin piikeillä olevat kengät olisivat olleet varmaankin parhain ratkaisu, mutta kyseenlaisia kenkiä en omista.

[[{"fid":"309","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Eilen aamulla oli tarkoitus mennä aamulenkille, mutta katsoin väliin jättämisen olevan parhain ratkaisu tähän kohtaan. Minulla oli kuitenkin pidempi peräkkäisten päivien putki päällä eikä paikatkaan kestä loputtomiin vaikka lenkkien pituudet ovatkin olleet "vain" 5km luokkaa. Tosin kun lenkkien pituudet ovat pieniä, mutta kertoja tulee niin tällöin myös kokonaismäärä nousee yllättävän paljon. Vaikka yhdellä pidemmällä lenkillä saisi yhtäpaljon kilometrejä kuin parin päivän pienemmillä niin itse tulee tehtyä helpommin lyhyempiä lenkkejä vain useammin kuin pidempiä lenkkejä. Pidempiin lenkkeihin menee vain enemmän aikaa, energiaa ja voimia  mitkä puolestaan vaikuttavat valtavasti kuntosalitreeneihin joita tulee viikkoon kuitenkin neljä. Jos kuntosalitreenejä ei olisi tällöin tulisi helpommin mentyä tekemään pidempiä lenkkejä. 

Eilen kuntosalilla tuli tehtyä olkapää & hauistreeni missä yhdistyivät uudempi sekä perustreeni. Perustreenillä tarkoitan perusliikkeitä joita tulee tehtyä usein ja uudemmalla pystypunnerrusta pidoilla sekä kokonaan uutta liikettä. Vipunosto takaolkapäille ristikkäistaljassa oli tällä kertaa uusin kokeilu joka oli vielä hyvä sellainen. Ja tietenkin kyseinen liike löytyi jälleen Nathalia Melon videoista joilta olen nyt löytänyt uusia asioita testattavaksi. Tietenkin naishenkilöiden videoista on huono löytää itselleen sopivia liikkeita, koska liikkeet painottuvat eri asioihin, mutta toisaalta sieltä voi löytääkin hyviä ideoita. Olen tainnut joskus aikaisemminkin törmätä kyseiseen liikkeeseen, mutta nyt kokeilin sitä. Tämä kokeilu oli myös sellainen, että huomasin liikkeen olevan hyvä ja sellainen mitä voi tehdä hyvin tulevaisuudessa.

Olkapää- & hauistreeni

  • Pystypunnerrus 3s pidoilla 3x20 15kg
  • Hauiskääntö käsipainoilla istuen 3x20 15kg
  • Yhden käden vipunosto ristikkäistalja 3x20 10kg
  • Hauiskääntö z-tanko 3-osainen 32,5kg x7
  • Vipunosto eteen levyllä 3x20 15kg
  • Tuettu hauiskääntö käsipainolla 3x20 7,5kg
  • Yhden käden vipunosto takaolkapäille ristikkäistaljassa 3x20 7,5kg

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.