Kuudessa viikossa 12kg pois

26.07.2021 - 17:36

Kesäloma alkoi tänään ja siitä kun aloitin dietin on kuusi viikkoa. Tuona aikana paino on nyt tippunut hieman yli 12kg tämän aamuiseen aamupainoon. Alkuperäinen suunnitelma oli pitää ja tehdä 30 päivän "hc" dieetti mitä jatkoin nyt ainakin parilla viikolla eli kuusi viikkoa. Ensimäisellä viikolla paino tippui 4kg, sitten 2kg minkä jälkeen tahti hidastui ja pysähtyi käytännössä kokonaan välillä. Kuitenkin nyt tilanne on se, että 4,5 viikon aikana sain tiputettua 10kg painoa ja näin kuuden viikon jälkeen 12kg.

Söin ensimmäisen kerran hiilaria lounaalla tuon 4,5 viikon jälkeen sushi buffetissa missä myös kävin viime viikon keskiviikkona. Tätä seurasi viime viikonloppuna perjantaina sekä lauantaina pitkästä aikaa punaisen lihan syöminen. Tietenkin olen nyt jauhenlihaa syönyt mutta mitään kunnon pihviä en ollut syönyt kuuteen viikkoon niin nyt ajattelin loman kunniaksi olevan hyvä aika. Perjantaina söin pihvin ranskalaisten kerta ja lauantaina paistoin parin munan munakkaan. Näiden parin pihvin lisäksi söin lauantai-iltana vielä pakastepizzan.

Tuo pieni syöminen auttoi saamaan kroppani jälleen toimimaan sillä juuri noiden syömisten seurauksena paino alkoi jälleen tippumaan. Heti sunnuntaiaamuna paino oli vähemmän kuin edellisenä aamuna vaikka olinkin syönyt tuon pizzan. Sunnuntaina tuli syötyä lohta lounaaksi eli palasin enemmänkin "normaaliin" etten siis jatkanu mitään ihmeellistä ruokailua vaan palasin normaaliin dieetti ruokailuuni. Tämän seurauksena aamupaino oli tänä aamuna 106.5kg mikä on yli 12kg vähemmän kuin kuusi viikkoa sitten.

Se miten tulen nyt loman aikana jatkamaan ruokailuja on vielä kysymysmerkki. Olen viimeaikoina huomannut, että minun pitää tehdä jotain muutoksia ruokailuihin sillä se miten olen nyt edennyt on alkanut tökkimään. Tökkimään ruuan sulatuksen ja aineenvaihdunnan kanssa ei niinkään mauan tai kyllästymisen takia. Yleisesti dieetillä enemmänkin kyllästyn siihen mitä syön jolloin ruoka ei vain mene enää alas, mutta nyt olen kuitenkin osannut vaihdella asioita vaikka muutokset ovat olleet pieniä.

Dieetti ruokailuni runko

Alapuolella dieetti ruokailuni runko mitä olen noudattanut kuusi viikkoa. Aamupalan paahtoleivän ja kaurahiutaleiden paikkoja olen välillä vaihdellut tai sitten olen syönyt samaa aamulla sekä illalla. Tähän päälle tietenkin kahvit / espresso mitä juon aamulla ja iltapäivällä sekä pre-workout & treenijuoma bcaa.

Aamupala:

  • 2 paahtoleipää
  • proteiinishake
  • jogurtti 

Lounas:

  • Jauhenlihaa / kana fileitä / lohta 200 - 300g
  • kurkkua, punaista & keltaista paprikaa, raejuustoa, feta-juustoa + mahdollisesti muita kasviksia

Välipala:

  • 2-3 näkkileipää / riisikakkua + graavilohi tai proteiinivanukas / rahka tai munakas & kinkkua
  • omena
  • + mahdollisesti raakasuklaata 1-2 palaa

Iltapala:

  • proteiini smoothie mustikoilla / mansikoilla
  • 20g kaurahiutaleita + chian siemeniä + hamppu proteiinia

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut.