Ensimmäinen "kunnon" treeni pienen flunssan & viikon tauon jälkeen

12.11.2022 - 16:04

Eilen perjantaina tein ensimmäinen "kunnon" treenin tällä viikolla kun maanantaista torstaihin säästelin treeneissä enkä ottanut mitään ihan täysillä. Minulla oli viikon tauko treeneistä sekä olin hieman palautumassa flunssasta. En säästellyt niinkään tauon jäljiltä vaan tuon flunssan sillä tunsin vielä maanantaina etten ole 100% kunnossa. En oikeastaan vieläkään ole ihan 100% kunnossa sillä saatan yskiä yksittäin päivän aikana sekä räkää tulee kun käy niistämässä. Muutoin muut oireet tai tuntemukset on kadonnut eli sen puoleen olen kunnossa.

Minun oli tarkoitus ottaa koko viikko kevyesti tällä viikolla mutta tuossa olotilan kohentuessa päätin että perjantai on se päivä kun yritän vetää kunnolla ilman että säästelen. Tietenkään kaikki voimat eivät olleet palautuneet sekä kroppa tarvitsee muutamia kovempia treenejä alle voimatasot alkavat taas löytyä. Tietenkin kun kroppa on levännyt niin silloin voimia normaalisti olisi mutta kun olin flussassa niin tämän johdosta kestää pidempään taas löytää voimat.

Perjantaina sain tehtyä penkissä 180kg pysäytyksellä mikä on ihan hyvä tulos ja varsinkin siihen nähden että tämä oli ensimmäinen "kova" treeni flunssan jäljiltä. Tämän jälkeen otin käyttöön slingshotin ja tein muutaman toiston 180kg, 200kg sekä 220kg painoilla. 200kg oli vielä ihan helppo mutta 220kg ei mennyt ihan niin kuin olisin halunnut ja ne oli myös painot joissa huomasin että en ole tehnyt aikoihin kyseisillä painoilla. En ole tuollaisia painoja käyttänyt taas vähään aikaan edes slingshottia käyttäen mutta tietenkin 220kg on paljon vaikka käyttäisikin slingshottia.

Mielestäni voimatreeniä on helpompi lähteä tekemään flunssan jälkeen kuin bodausta. Ihan vain sen takia kun voimat tuntuu nousevan helpommin normaaliin kuin kestävyys. Huomasin tämän alkuviikosta kun tein kevyempiä treenejä niin vaikka en tehnyt maksimi painoilla niin voimat tuntuivat olevan ok. Kuitenkin kun aloin tekemään muita liikkeitä joissa tein 10 - 20 toistoa niin se tuntui paljon raskaammalle vaikka käytössä olikin pienet painot. Saman asian huomasin aikoinaan kun korona tauon eli kolme - neljä viikkoa palasin takaisin salille. Voimat tuntuivat tulevan helpommin kuin kestävyys pidempiin sarjoihin.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.