Aerooppinen kuntosalitreeni eli max 60s palautukset

16.11.2016 - 12:06

Tein tänään kuntosalitreenin sillain kun olin vähän ajatellut tekeväni jossain kohtaa eli enemmän aerooppimisella tavalla. Pidin sarjojen välit maksimissaan 60 sekunnissa ja liikkeiden välit tuntuman mukaan miten tunsin olevani palautunut. Jossain määrin liikkeiden välillä taisi olla normaalia pidempiä välejä, mutta en ole tästä ihan varma. Olen aikaisemmin tehnyt palautkset max 60 sekuntia, mutta enemmän olen käyttänyt max 45 sekuntia. Jokatapauksessa alle 60 sekuntin palauksilla treenaaminen on muutamisssa asioissa erilaista sillä palautuksien välillä ei ehdi välttämättä juomaan sekä liikkeen valmistautuminen täytyty aloittaa liikkeestä riippuen melkein heti. Palauksien jäädessä lyhyeksi painot nousevat tärkeään asemaan. Painojen ollessa liian suuret ensimmäisen sarjan jälkeiset sarjat jäävät helposti torsoiksi tai jopa ensimmäinen sarja jää vajaaksi. Sarjojen jäädessä pieniksi tämänkaltaisesta treenistä ei ole mitään hyötyä kun treenin tarkoitus on olla aerooppinen. Mielestäni toistojen minimi määrä on kymmenen. Painojen jäädessä pieniksi tulee samat ongelmat kuin normaalissa treenissä tehdessään pienillä painoilla. Pienillä painoilla treeni ei tunnu missään sekä siitä ei ole hyötyä. Aerooppisessa treenissä liian pienet painot voi korvata helposti nostamalla toistojen määrää. Oikeiden painojen löytäminen on mielestäni tärkeää ja aluksi vaikeaa, jonka oppii vain tekemällä.

[[{"fid":"114","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"467","width":"350","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Max 45 - 60 sekunnin palautuksilla itse tavoittelen 10 - 15 toistojen sarjoja. Painoja mietin sen kautta millä jaksan tehdä kunnolla 3x10 ja siitä tiputan noin yleisesti 10 - 20kg. Päivän kunto on myös yksitekijä ja se miten treeni on kulkenut. Vaikka minulla on pohjalla jo useita tämän tyyppisiä treenejä niin siltikin minulla tulee painojen kanssa otettua yli- sekä alipainoja, mutta nämä koskevat yleensä vain yhtä tai kahta liikettä per treeni. Tänään minulle tuli yksi vähän ylipaino liike sekä yksi alipaino, mutta muuten painot osuivat hyvin paikoilleen. Tein tänään kaikki liikkeet kolmen sarjoina, mutta olen myös tehnyt liikkeitä neljän sekä viiden sarjoina, mutta tällöin pitää tehdä liike / liikkeet pienemmillä pianoilla. 

Rinta & ojentajatreeni

  • Penkki 3x10 100kg
  • Vinopenkki 3x10 75kg
  • Dippi 15kg lisäpainolla 1x10, 1x7, 1x6
  • Ranskalainenpunnerrus istuen 3x10 37,5kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa naru 3x10 50kg
  • Superina ojentajapunnerrus taljassa normi 3x10 50kg, ojentajapunnerrus taljassa normi leveä 3x10 50kg
  • Vipunosto käsipainoilla 3x10 15kg
  • Ojentaja päänyli käsipainolla istuen 3x10 22,5kg

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.