30 päivän "hc" dieetti

19.06.2021 - 11:24

Viime viikon sunnuntaina kuntosalilla muutamien henkilöiden kanssa tuli aiheeksi dieetit ja niiden pitäminen. Lyhyesti sanottuna tämä päätyi siihen, että minulle ehdotettiin seuraavaa. Pidä 30 päivän "hc" dieetti ja katso mihin kuntoon pääset? Hc:llä tarkoitan tässä kohtaan niin sanottua hard corea eli suomeksi kaikki peliin. Ei mitään siirtymävaiheita vaan heti oksat pois ja kova dieetti päälle. Normaalisti näin ei missään nimessä kannata tehdä tai edes kokeilla. Ainakaan niiden joilla ei ole kokemuksia dieetistä ja muutenkin kropan pitäisi totutella muutoksiin pikkuhiljaa eikä mitään kerta rysäystä sillä se tuottaa enemmän ongelmia.

Päätin ja suostuin käytännössä heti tuohon ehdotukseen, että vetäisin 30 päivän "hc" dieetin ihan vaan sen takia kun sitä ehdotit ja halusit minun yrittävän. Lähdin tähän touhuun ihan vain toisen henkilön ehdotuksesta ja "halusta" enkä niinkään omien ajatuksieni takia. Olen näitä dieettejä vuosien varrella tehnyt lukemattomia kertoja ja ne ovat yleisesti epäonnistuneet syystä tai toisesta. Nyt minulla toimii motivaattorina se, että joku toinen haluaa nähdä mihin tuloksiin pääsen 30 päivän "hc" dieetillä.

Kun tuo sunnuntai vaihtui maanantaihin niin aloitin samantien tämän kyseisen projektin. Käytännössä tämä ei nyt niin suuria muutoksia olleeseen ruokavalioon tarvinnut. Kunhan nyt muutin ja poistin tiettyjä asioita ruokavaliosta millä menin sillä hetkellä. Onnekseni minun ei tarvinnut alkuun edes käydä kaupassa vaan pystyin katsomaan ruokavalion ihan sen mukaan mikä minulla oli. Tämä myös tarkoitti sitä, että rakensin ensimmäisien päivien ruokavalion sen perusteilla mitä minulla oli ja se ei ehkä kuulosta ihan dieetti ruualta mutta näin on ollut aikaisemminkin. Olen meinaan syönyt aterioita dieetin aikana mitkä eivät ole "dieetti" aterioita ainakaan yleiseen korvaan mutta ne ovat vain toimineet minulle.

Sunnuntaista tähän lauantaiaamupäivään mennessä painoni on mennyt alaspäin 4kg. Tietenkin tämä kaikki on nestettä mutta tämä myöskin tarkoittaa, että asioita on tehty oikein. Minulla on nyt vain pelko edellisistä dieeteistä, että seuraavasta viikosta alkaen alan liikaa katsomaan vaakaa sillä painon alas meno ei tule jatkumaan näin. Se voi jopa alkaa nousemaan. Kuitenkin kun paino on vaa'an mukaan tippunut 4kg viiden päivän aikana niin se on antanut vain motivaatiota jatkaa tätä kyseistä projektia.

Tarkoitus on siis mennä 30 päivää kovalla kuurilla ruokavalion suhteen minkä lisäksi teen normaalit päivittäiset treenit. 30 päivää ei pitäisi sisällään mitään tankkauksia vaan joka päivä on tarkoitus mennä samantapaisilla aterioilla. Kuitenkin yritän pitää siinä suhteessa virkeyttä yllä, että yritän syödä erilaisia aterioita eri päivinä. En ole laskenut mitään mitä syön eikä ole tarkoitus. En ajattele niinkään mitä syön minäkin päivänä eli en yritä syödä ihan samaa tai samanlaista. Käytännössä siis tarkoitan, että lounas ei tarvitse sisältää samoja makroja päivittäin vaan jos syön eri tavalla jonkin aterian niin vastaavasti voin syödä toisella tapaa toisen aterian. Ajattelen siis kokonaiskuvaa siltä kannalta mitä syön päivän aikana enkä mitä syön milläkin aterialla.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.