Tupla tuplajalkatreeni eli neljä jalkatreeniä kahteen päivään

19.12.2016 - 16:25

Viime viikon alkuviikon päähän pisto oli sellainen, että treenaan perjantaina sekä lauantaina jalkatreenin tuplana. Kun kerran oli tuplatreeniviikko menossa enkä ollut aikaisemmin treenannut ikinä tuplajalkatreeniä peräkkäisinä päivinä niin ajattelin tuota asiaa nyt kokeilla. Kun tässä melkein kaikkea tai ei nyt ihan kaikkea mutta useita erilaisia asioita olen jo muutenkin testannut niin miksi en nyt tekisi tuplajalkatreeniä peräkkäisinä päivinä?

Peltzi: ja mikähän idea kahdessa tuplajalkapäivässä on putkeen?
Tvalimaa: kunhan kokeilen. Ei mitään ihmeellistä ideaa tai syytä. lähinnä päähän pisto

Kaikki sanoi minulle ennen ensimmäistäkään kyseistä treeniä, että tuossa ei ole mitään järkeä eikä siinä nyt kyllä ollutkaan. En nähnyt itsekkään tuossa mitään ihmeellistä järkeä, mutta itselleni motivaationa toimi enemmänkin vain halu kokeilla. Itse en nähnyt asiaa ihan tyhmänä tai sellaisena mistä ei olisi niinkään järkeä vaan oppiakseni erilaisia asioita kuten jaksamista sekä palautumista.

Minulla oli tälle kahden päivän ja neljän jalkatreenin rupeamalle vain yksi suunnitelma mikä oli se, että missään treenissä ei niinkään säästelty vaan kaikki treenit vedettiin täysillä. Täysillä vetämisen kanssa ei tässä tapauksessa eikä missään muussakaan tapauksessa viitata painoihin kuten monet asian luulevat. Kovaa tai täysillä treenaaminen kun ei tarkoita suurilla / maksimipainoilla treenaamista sillä näille treeneillä on ihan omat terminsä. Maksimipainoilla, suurilla painoilla, runttaamistreeni tai ihan sama millä nimellä tuota nyt kutsuu on tosiaan isoilla tai maksimi painoilla treenaamista eikä täysillä treenaamista vaikkakin tuo viittaa myös siihenkin.

Se täytyy sanoa, että en olisi kyllä kestänyt neljää treeniä ihan maksimipainoilla treenatessa joten siltä osin "säästelin". Toisaalta saan tehtyä takareisiä omasta mielestäni paremmin pienemmillä painoilla kuin suuremmilla sillä pystyn keskittymään takareisiin paremmin pienemmillä painoilla. Vaikka jalkojen asento olisikin siten kuin takareisille liike olisi suunniteltu niin tämän lisäksi toistot pitää vielä työntää takareisiä käyttäen eikä vain työntää jaloilla. Asia mitä perusjamppa ei varmaankaan tajua jalkatreeniä tehdessä. On meinaan ihan eri asia tehdä esim takareisilaitetta vain runttaamalla kuin oikeasti takareisiä käyttäen. Itse olen aikoinaan aina takonut takareisilaitteisiin mahdollisimman paljon painoja joilla olen yrittänyt saada hyviä toistoja, mutta nykyisin otan enemmän tekniikalla kyseisiä liikkeitä. Myöskin teen isommilla painoilla samoja liikkeitä sillä molemmat tyylit ovat sellaisia joita pitää harjoittaa.

Suunnitelmana oli myöskin, että jos teen samoja liikkeitä treeneissä niin se ei haittaa. En lähtenyt sille linjalle siis, että suunnittelisin tekeväni ihan eri liikkeitä eri päivien treeneissä. Kuitenkaan en hirveästi tehnyt samoja liikkeitä ainakaan ihan samoilla variaatiolla vaan lähdin hieman vaihtamaan variaatiota. Kuitenkin tein jotain liikkeitä molemmissa treeneissä kuten etureisilaitetta sekä jalkaprässiä missä vaihtelin kyllä tekotapaa pitkistä sarjoista aina maksimi painoihin.

Täytyy kyllä ihmetellä, että en niinkään väsynyt missään vaiheessa tai sitten vain palauduin nopeasti sillä missään treenissä en huomannut väsymystä. Lauantai-illan treeni todistaa tämän asian hyvin sillä kyseessä oli tämän setin viimeinen treeni eli neljäs jalkatreeni kahteen päivään jolloin tein vielä kovia kyykkyjä sekä jalkaprässiä. Kyykky tulin tehneeksi yleisesti 130kg painoilla kokeillen myöskin yhtä sarjaa 160kg painoilla minkä lisäksi nostin painot jalkaprässissä 400kg jolla tein kymmenen - viidentoista toiston sarjoja.

Jokaisessa treenissä tein yhden liikkeen pohkeille eli yhteensä tein neljä eri liikettä pohkeille. Näissä liikkeissä käytin eri pituisia sarjoja sekä painoja. Tein liikkeitä niin jalkaprässissä, smith-laitteessa kuin ihan pohjekoneilla. Näissä ei ollut mitään logiikkaa vaan tein vähän mitä päähän tuli mieleen kuitenkin jotenkin tiedostaen sen asian, että tein eri liikkeet eri treeneissä.

Olihan tämä nyt ihan hyvä kokeilu ja omasta mielestäni mukava tehdä kaksi tuplajalkatreeniä kahden päivän sisällä, mutta samalla tämä oli ainutkertainen. Tämä näytti itselleni sen asian, että en tule näin tekemään mutta en sano etten tulisi koskaan tekemään sillä niin ei kannata ikinä sanoa. Nämä kaksi päivää vain osoitti sen, että tuon pystyy tekemään ja mahdollisesti jopa kasvattamaan treeneistä raskaampia tai ajallisesti pidempiä. Siinä ei ole kyllä mitään järkeä enkä näin ole tekemässä. Vastaavasti mitä tämä opetti oli se, että jaksoin treenata nämä treenit hyvin, palautuminen treeneistä oli hyvä sekä myöskin treeneihin latautuminen toimi. Näin ollen kaikki perus asiat ovat hyvässä mallissa sillä juurikin tämänkaltainen "ylivedetty" treeni kertoo viimeistään onko perus asiat kunnossa.

Se täytyy sanoa ja mainita, että aloitin kaikki treenit varoen ja hyvin lämmitellen. En hötkyillyt liikkeisiin heti suuria painoja vaan katsoin rauhassa treenin kunnon siis jalkojen kunnon. Menin ihan sen mukaan miten jalat pysyivät mukana eli suoraan sanoen jalkojen ehdoilla menin ihan ensimmäisestä treenistä aina viimeiseen. Niin latautumisen kuin palautumisen kanssa. En suosittele testaamaan tätä treeniä oikeastaan kenellekkään lähinnä sen takia, ettei tuossa ole käytännössä mitään järkeä. Ellei treeneihin latautuminen ja treeneistä palautuminen ole hallinnassa niin ei kannata edes miettiä. Tämän lisäksi jalkatreenit pitää vielä osata treeenata eikä tästä ole pidemmän päälle niinkään hyötyä. Ainoa hyöty on treenata jalkoja paljon sillä toisaalta onko mitään järkeä tehdä pitkää jalkatreeniä ajallisesti kun loppuvaiheessa on kuitenkin niin väsynyt? Tällä tyylillä nyt ainakin treenien väliin tuli taukoja sekä treeniaika oli pidempi.

Perjantaiaamuna etureisitreeni

  • Boxi kyykky
  • Jalkaprässi etureisille
  • Etureidet

Perjantai-iltana takareisitreeni

  • Suorin jaloin maastaveto käsipainoilla
  • Sumokyykky smith
  • Jalkaprässi takareisille

Lauantaiaamuna takareisitreeni

  • Takareidet maaten
  • Takareidet istuen
  • Jalkaprässi takareisille

Lauantai-iltana etureisitreeni

  • Kyykky
  • Jalkaprässi
  • Pohkeet seisten smith
  • Etureidet

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.