Treenin jälkeinen ylirasitustila jolloin ruoka ei maistu ja olotila on huono

13.02.2018 - 11:07

Yleensä "kovempi" treeni on saattanut aiheuttaa sen, että hieman treenin jälkeen alkaa tulemaan huono tai heikompi olotila. Tämä on yleisesti "kovan" treenin seuraus eli kroppa on mennyt eräänlaiseen ylirasitustilaan mistä voi seurata erilaisia vaikutuksia yhtäaikaa kuten ruokahaluttomuus, erilaiset säryt ja tietenkin väsymys. Näiden lievempien tapausten lisäksi voi myös oksettaa ja tehdä välillä todella pahaa.

Tämänkaltaiset sivuvaikutukset treenistä on ihan normaalia kunhan tätä ei tapahdu jokaisen treenin jälkeen tai edes useasti sillä tämänkaltaiset vaikutukset treenin jälkeen on tieto siitä, että treeni on todellakin vedetty loppuun asti. Pidemmässä juoksussa tästä seuraa vain huonoa yleiselle terveydelle eikä missään treenaamisen muodossa tämä ole "normaalia" vaan tieto ylirasituksesta.

Tämä on siis minulle tuttua ja olen monia kertoja huomannut näitä oireita olin sitten juossut tai tehnyt kuntosalilla jonkin kovemman treenin. Ei tuossa mitään ihmeellistä, mutta minulle on alkanut tulemaan näitä oireita sellaisten treenien jälkeen mitä itse en ole pitänyt kovina kuten viime viikon lauantain jalkatreeni mikä ei ollut mielestäni mikään niin "raskas". Treeni sisälsi raskaat kyykyt ja muutaman raskaan jalkaprässi sarjan mutta muutoin treenin liikkeet ja painot olivat suhteessa normaalit. En siis vetänyt koko treeniä mielestäni ihan niin kovaa alusta loppuun, että olisin "ansainnut" huonon olotilan treenin jälkeen.

Näin minulle on käynyt viime aikoina ennenkin. Olen tehnyt mielestäni "tasapainoisen" treenin raskaammilla liikkeillä ja painoilla sekä kevyemmillä liikkeillä ja pienemmillä painoilla. Tällä tavalla yritän tasapainottaa treeniä siinä mielessä, että se ei menisi "yli" tai ettei treenistä tulisi hirveetä runttaamista ja väkisin tekemistä alusta loppuun. Kuitenkin tämä minun tasapainottaminen on vain välillä aiheuttanut sen, että hieman treenin jälkeen minulle on tullut hieman huono olotila tai ruoka ei ole meinannut maistua vaikka minulla on ollut nälkä. Onko tämä sitten vain sitä, että olen kadottanut "todellisuuden" kevyemmästä tai tasapainoisemmasta treenistä vai onko minun kovemmin vedetyt sarjat vain suhteessa kovempia kuin jokin aika sitten?

Luulen kuitenkin suurin syy olevan se, että en osaa helposti tiedostaa mikä on oikeasti raskas treeni ja mikä ei. Tähän suurin syy on varmasti parantunut kyykky jalkatreenissä sekä parantunut maastaveto selkätreenissä. Kun tulokset nousevat ja saan tehtyä enemmän suuremmillakin painoilla niin en osaa suhteuttaa treenin "tasoa" enään kunnolla. Luulen vertaavani treenejä aikaisempiin vuosiin jolloin minulla oli käytössä pienemmät painot tai sain yleisesti tehtyä vähemmän. Olen ajatellut, että kaikki asiat menee yksi yhteen kuten ennenkin mutta todellisuudessa näin ei ole.

Ylirasitustilasta pois pääseminen tai mitä silloin kannattaa tehdä kun on ylirasitustila

Itse yritän vain levätä ja jos mahdollista niin mennä ihan nukkumaan. Yritän mahdollisuuksien mukaan syödä ja juoda mutta jos olen menettänyt ruokahalun niin yrittän vain syödä todella kevyttä ja mahdollisesti nestemäistä ruokaa. Tietenkin kannattaa varoa ruuan suhteen siinä mielessä, että se voi tulla ylös hyvinkin nopeasti mistä minulla on myöskin omia kokemuksia. Lepo on avainsana ja yrittää vain olla hirveästi liikkumatta. Ainakin omalta kohdaltani nämä ylirasitustilat treenin jälkeen ovat menneet todella nopeasti pois eli seuraavana aamuna olen ollut viimeistään normaalissa kunnossa.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.