Treeni viikko päättyi "jo" keskiviikkona rinta- & ojentajatreeniin

16.11.2016 - 12:06

Jälleen erikoisempi treeniviikko takana lähinnä treenipäivien osalta. Tänään keskiviikkona tuli käytyä kuntosalilla ja tehtyä rinta- & ojentajatreeni minkä teen yleensä torstaina. Samalla tämän viikon kuntosalitreenit päättyivät tähän ja loppuviikko on treenivapaata. Viime viikolla treenasin normaalia erilaisemmin sekä treenipäivät erosivat normaaleista. Aluksi olin suunnitellut tekeväni kevyemmän treeniviikon, mutta viikosta tuli ennemminkin pumppiviikko. Tällä viikolla treenit palasivat normaalimpaan kun ainakin suurimman osan treenistä tein kymmenen toiston sarjoilla.

Tänään olin aluksi ajatellut tekeväni normaalia penkkiä, mutta päädyinkin tekemään sitä mitä olin suunnitellut tekeväni viime viikolla, mutta päädyinkin hieman eri variaatiohin. Aloitin tänään treenin supersarjalla jossa tein alavinopenkin sekä vinopenkin käsipainoilla. Viime viikolla minun oli tarkoitus aloittaa vastaava treeni tällä tavalla, mutta päädyinkin tekemään tämän saman smith-laitteessa. Tänään oli vain vaikea päättää millä painoilla tekisin sillä halusin pitää samat painot kummassakin liikkeessä. Tietenkin helpompi tapa olisi ollut ottaa ensimmäiseen liikkeeseen hieman suuremmat painot kuin toiseen tai sarjojen välissä mahdollisesti pienentää painoja. Päädyin pienen mietinnän jälkeen tekemään liikkeitä 40kg käsipainoilla jotka olivat lopulta hyvät ja vain viimeisen sarjan viimeiset toistot vinopenkissä tuottivat vaikeuksia.

Kun olin käyttänyt alavinopenkkiä ja vuorossa oli ensimmäinen ojentajaliike niin päätin jatkaa treeniä ranskalaisella punnerruksella alavinopenkissä. Ensimmäisessä sarjassa meinasi käydä huonosti ja jouduin aloittamaan tekemisen alusta. Kun olin tekemässä ensimmäistä toistoa niin aloin valumaan penkissä alaspäin. Tämä johtui ihan siitä kun käytin vinopenkkiä tekemiseen ja en saanut asetettua itseäni penkin taiteosaan missä saan pidettyä itseni paikoillaan. Tämä pieni "montttu" on vain ketävä kohta yrittää pitää itseään paikoillaan ettei luistaisi alaspäin. Tämän ensimmäisen liukumisen jälkeen sain tehtyä loput sarjat ilman ongelmia.

Sitten oli vuorossa todella pitkästä aikaa pullover liikkeen tekemistä tangolla mistä on kulunut aikaa pitkään. Pidin painot tarkoituksella alhaisina ja keskityin tekemään rauhallisesti liikettä ja yritin saada sen tuntumaan. Painojen nostaminen olisi saattanut rikkoa tekniikan sillä tämä oli kuitenkin ensimmäinen kerta pitkään aikaan kun tein liikettä. Seuraavalla kerralla on sitten aika kokeilla liikettä isommilla painoilla.

Tämän jälkeen aloitin ojentajien tekemisen viiden liikkeen setillä jota olen käyttänyt muutaman kerran ojentajia tehdessä. Raskas setti, mutta palkitseva ja samalla loppua ojentajatreenistä voi "keventää".Ojentajapunnerrus naru normaali leveä, ojentajapunnerrus naru kädet yhdessä, ojentajapunnerrus tangolla, ojentajapunnerrus tangolla vastaote sekä ojentajapunnerrus naru pään yli muodostavat tämän viiden liikkeen setin. Kolmessa ensimmäisessä liikkeessä ei yleensä ole vaikeuksia, mutta toisen sekä kolmannen sarjan neljännestä tangolla vastaote alkaa väsyminen mikä vain pahenee viimeiseen liikkeeseen pään yli narulla jossa tekniikka yleensä hajoaa. Tässä setissä luulisin ettei tekniikalla ole niinkään väliä kunhan saa toistot tehtyä sinnepäin sillä kyseessä on kuitenkin viisi liikettä ilman taukoja mikä tietää 50 toistoa putkeen.

Tämän jälkeen jatkoin rintaa perus peck-deckillä, ojentajia pään yli alaristikkäistaljasta seisoen, rintaprässillä sekä ojentajapunnerrus käsipainoilla vinopenkissä. Suunnittelin treenin lopettamista peck-deck liikkeeseen kun takana oli kuitenkin jo supersettiä ja viiden liikkeen settiä. Päätin kuitenkin jatkaa treeniä kun katsoin kropassa olevan hyvin voimia jäljellä. Mielestäni on parempi jatkaa treeniä siihen asti kun jaksaa treenata eikä liikemäärät mene "yli".

Rinta- & ojentajatreeni

  • Supersarja 3x alavinopenkki käsipainoilla 40kg x10 + vinopenkki käsipainoilla 40kg x10
  • Ranskalainenen punnerrus alavinopenkissä 42,5kg 3x10
  • Pullover tanko 20kg 3x10
  • Viiden variaation ojentajapunnerrus 3x10 60kg
    • Ojentajapunnerrus naru normaali leveä
    • Ojentajapunnerrus naru kädet yhdessä
    • Ojentajapunnerrus tangolla
    • Ojentajapunnerrus tangolla vastaote
    • Ojentajapunnerrus naru pään yli
  • Peck-deck 60kg x10, 80kg 3x10
  • Ojentajapunnerrus alatalassa seisoen 50kg x10, 60kg 3x10
  • Rintaprässi 100kg 3x10
  • Ojentajapunnerrus käsipainoilla vinopenkissä 20kg 3x10

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.