Treenaaminen rajoituksien kanssa vs normaalisti tuloksellisesti

08.05.2021 - 01:10

Maaliskuussa tuli treenattua nelisen viikkoa vain kolmena iltana tunnin treenejä kunnes lähdin totaalista salikieltoa pakoon maalle missä pääsi treenaamaan oikeastaan ilman rajoituksia. Heti ensimmäisessä treenissä rajoituksien aikana milloin piti varata etukäteen tunnin aika niin huomasin asioita. Heti ensimmäisessä treenissä maalla ilman rajoituksia huomasin eri asioita kuin rajoituksien aikana ensimmäisessä treenissä. Nämä asiat olivat täysin vastakohtia toisilleen, mutta näistä asioista en kirjoita vielä vaan keskityn aluksi tuloksiin.

Kun tieto tuli sali rajoituksista ja siitä, että kuntosalille tulee pääsemään kolmena iltana viikossa tunniksi niin tein heti päätöksen keskittyä penkkiin, kyykkyyn ja maastavetoon. Kolme tunnin "treeniä" tarkoitti viikolle yhtä penkki, kyykky ja maastavetotreeniä. Käytännössä treeniin ei mahtunut mitään muuta kuin nopea lämmittely ja pääliike sillä pääliikkeen tehtyä aikaa ei jäänyt oikeastaan mihinkään muuhun.

Kun kävin vain kolmena iltana viikossa tekemässä penkin, kyykyn tai maastavedon niin huomasin liikkeiden tuloksien olevan korkealla tasolla kokoajan. Oikeastaan mikään treeni ei mennyt erityisen huonosti vaan sain tehtyä kovilla painoilla jokaisen treenin. Ainoa poikkeus oli penkki sillä en saanut mihinkään treeniin spottia niin näin ollen en voinut käyttää penkissä ihan niin suuria painoja kuin olisin halunnut. Maastavedossa sekä kyykyssä ei näitä ongelmia siis ollut vaan pystyin tekemään maastavedon ja kyykyn suhteessa suuremmilla painoilla kuin penkin joka viikko.

Kun kävin vain kolmena iltana viikossa tekemässä treenin niin huomasin, että olin todellakin palautunut treeneistä ja jaksoin tehdä aina hyvin. Vastaavasti vaikka liikkeet sujuivat painojen suhteen suurina treenistä toiseen niin silti treeneissä oli ylimääräistä paineita ja stressiä. Paineita sen takia, että huono treeni tietäisi sitä, että pääsisin kokeilemaan kyseistä liikettä vasta viikon päästä. Stressiä sen takia, että lämmittelylle ja oikeastaan koko "treeniin" ei ollut aikaa ja kelloa piti oikeastaan katsoa.

Neljän viikon tauon jälkeen kun pääsin maalle normaalisti treenaamaan niin tulokset lähtivät heti seilaamaan. Tuli hyviä treenejä ja sitten tuli huonoja treenejä eikä treeneissä ollut mitään logiikkaa tai selitystä onko hyvä vai huono päivä. Kuitenkin yksi asia oli selvästi nähtävissä. Kun viikossa oli enemmän treenejä niin väsymys alkoi painamaan ja tulokset alkoivat enemmän heilahdella. Huomasin tässä vaiheessa sen, että vähemmän treenejä viikossa tiesi parempia tulostasoja. Tämä ei ole mitenkään uutta minulle tai sellaista mitä en tietäisi, mutta tämä ei haittaa minua ja haluan ennemmin käydä useammin kuntosalilla viikossa kuin tähdätä kovempiin tuloksiin.

Kuitenkin tässä kannattaa myös huomioida se asia, että olin "piikannut" tuloskuntoa rajoituksien alkaessa tai siis minulla oli juuri menossa hyvät tulokset. Näitä tuloksia oli sitten hyvä pitää tai jatkaa neljän viikon ajan ja tämän neljän viikon jälkeen aloin tosiaan käymään normaalisti enemmän salilla milloin tulokset alkoivat heilumaan enemmän. Muuttuvia tekijöitä on tässä yhtälössä todella paljon mistä jatkan myöhemmin, mutta yleisesti vähemmän treenikertoja on parempi lähestymistapa voimatreeneissä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.