Toinen hyvä treeniputkeen kun olen saanut tarpeeksi lepoa

16.11.2016 - 12:06

Olin eilen illalla treenin jälkeen ihan puhki, mutta aamulla en huomannut eilistä treeniä tai väsymystä enään. Tähän myös vaikutti se, että nukuin vähän yli kahdeksan tuntia. Minun mielestäni juuri kahdeksan tuntia tai yli oli hyvä unimäärä lepäämiseen. Seitsemän tuntia ei pakolla riitä, mutta se on paljon parempi kuin kuusi. Enemmän on parempi varsinkin jos aamulla on vuorossa aamutreeni sillä esim kuuden tunnin unilla aamutreenin tekeminen on raskasta saati edellisenä iltana treeni kuuden tunnin unet. Aamutreeni myös vaikeuttaa unen määrää, koskas yleensä silloin pitää herätä normaalia aikaisemmin. Esimerkiksi kun menulla ei ollut melkein kahteenviikkoon aamutreenejä sain joko enemmän tai mentyä vähän myöhemmin nukkumaan. Jos on treenaamassa aamulla niin silloin tarvitsee nukkua vähintään seitsemän tuntia jotta treenistä edes tulee jotain. Levon jäädessä vähäiseksi kroppa on kokoajan väsynyt niin sitä kautta tulokset tippuvat, vammoja voi tulla sekä se ei tee yleisestikkään hyvää. Vaikka kuntoni ei ole vielä ihan 100% olen saanut tarpeeksi lepoa joten treenit ovat menneet sen puolesta hyvin.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=syl5Fvwrm2U]

Olkapää & hauistreeni

  • Pystypunnerrus käsipainoilla 1x10 20kg, 3x10 40kg
  • Vipunosto eteen istuen 3x10 15kg
  • Hauiskääntö käsipainoilla istuen 3x10 17,5kg
  • Hauiskääntö maaten alataljassa 3x10 50kg
  • Vipunostot takaolkapäille kaapelilla 1x10 20kg, 2x10 15kg
  • Hauiskääntö z-tanko 3x10 37,5kg
  • Vipunosto sivulle (jalat yhdessä) 3x10 12,5kg
  • Vipunostot takaolkapäille 3x10 7,5kg

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.