Pystypunnerrus 3 sekunnin pidoilla

16.11.2016 - 12:06

Huomasin jo eilen kuntosalitreenin jälkeen jaloissa & kropassa väsymystä sekä pientä kipua. Tästä väsymyksestä ja pienistä kivuista johtuen päätin jättää tänään kaikki lenkit väliin ja mennä vain kuntosalille. Vielä aamulla tunsin kropassa väsymystä ja sen, että kroppa ei ollut 100% kunnossa. En tiedä missä vaiheessa päivää vai huomasinko edes asiaa niin kun illalla oli kuntosalitreenin vuoro niin kroppa oli ihan hyvässä kunnossa. Jaloissa kyllä tuntui hieman se, että ne eivät olleet vielä palautuneet 100% kaikista viimeaikaisista lenkeistä, mutta tänään en tarvinnut jalkoja niin sillä ei ollut mitään merkitystä.

En tiedä miksi juuri tänään keksin yrittää tehdä pystypunnerrusta 3 sekunnin pidoilla. Luulisin tuon kuitenkin perustuvan siihen, että olen viimeaikoina tehnyt vaihtelevia treenejä ja olen hakenut erilaisuutta. Ja tänään todellakin pystypunnerruksen tekeminen oli erilaista. Muistaakseni en ole ikinä tehnyt pystypunnerrusta pidoilla, mutta 100% varma asiasta en ole. En muista koska se oli, mutta twitterissä tuli vastaan kyseinen video liikkeestä minkä takia sitten tänään tein pystypunnerrusta pidoilla. Jos en olisi kyseistä videota bongannut vähän aikaa sitten niin ainakaan vähään aikaan en olisi pystypunnerrusta pidoilla tainnut tehdä. Vaikka yritin tänään tehdä pystypunnerrusta pidoilla niin en lähtenyt silti alentamaan toistomääriä kahdestakymmenestä kymmeneen mitä olisi kuvitellut. Ajattelin kyllä kahdenkymmenen toiston olevan liikaa pitojen kanssa, mutta painojen osuttua kohdilleen jaksoin tehdä kolme täyttä kahdenkymmenen toiston settiä. Kymmenen toiston sarjat olisivat olleet helpompia jaksamisen takia, mutta myös siksi että aloin sekoamaan laskuissa. Pitoja tekiessä kun joutui laskemaan pitojen keston sekä toistomäärät mitkä alkoivat menemään sekaisin. Loppujenlopuksi aloin hieman lopettamaan pitojen laskemisen ja keskityin sarjojen laskemiseen, kun mielestäni pääsin hyvään rytmiin pidoissa ja aina välillä niitä laskinkin.

[[{"fid":"304","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Aloitin siis treenin pystypunnerruksen tekemisen 3 sekunnin pidoilla millä sain todella hyvän tuntuman olkapäihin. Seuraavaksi vuorossa oli ensimmäisen hauisliikkeen mikä oli hauiskääntö käsipainoilla istuen mikä tuli vedettyä ihan limitillä. Tämän jälkeen olinkin jo ihan puhki, mutta takana olikin jo raskaat liikkeet molemmille lihasryhmille. Oikeastaan tämän jälkeen tein kaikki loput liikkeet vain niin hyvillä painoilla kuin jaksoin. Perjantain treenit ovat menneet järjestäen samalla kaavalla näillä kahdenkymmenen toiston viikoilla. Kroppa vain alkaa olemaan väsynyt jo viikon treeneistä ja edellisenä päivänä on kuitenkin ollut raskas selkätreeni joten lopputuloksena jaksain yleensä vain pari ensimmäistä liikettä. Perjantai on myös sellainen päivä, että treenin viimeisiä liikkeitä saa todellakin miettiä mitä jaksaa tehdä ja millä painoilla. Useasti ainakin painot ovat menneet yläkanttiin ja painoja on tarvinnut vähentää sarjojen välissä.

Olkapää-& hauistreeni

  • Pystypunnerrus käsipainoilla 3 sekunnin pito 3x20 15kg
  • Hauiskääntö käsipainoilla istuen 3x20 15kg
  • Yhden käden vipunosto ristikkäistalja 3x20 10kg
  • Hauis ristitajassa 3x20 35kg
  • Pystysoutu 3x20 25kg
  • Tuettu hauiskääntö käsipainolla 3x20 10kg
  • Takaolkapääsoutu köydellä taljassa 3x20 40kg

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.