Puolen toista viikon tauon jälkeen kyykyssä 210kg painoilla sarjaennätys

29.09.2018 - 13:57

Puolentoista viikon tauon jälkeen sain tehtyä kyykyssä uuden sarjaennätyksen 210kg painoilla saadessani viisi toistoa. Viime viikolla tein maastavetoa hieman säästellen minkä lisäksi jätin viime viikolla kokonaan jalkatreeneissä kyykyn väliin sillä minulla oli hieman alaselän kanssa ongelmia. Ei mitään pahoja mutta halusin välttää alaselkää rasittavien liikkeiden tekemistä sillä halusin saada selän kuntoon. Tämän johdosta minulle tuli kyykkyyn puolen toista viikon tauko ja näytti olevan vain hyvä asia minkä johdosta olen nyt miettinyt maastavetoon hieman samanlaista suunnitelmaa.

Kun menin tekemään keskiviikkona jalkatreeniä niin en tiennyt mitä odottaa kyykyltä. Kaikki lämmittelyt ennen ensimmäistäkään kyykkäämistä sujui todella hyvin ja ensimmäinen kyykky lämmittelysarja 60kg painoilla meni todella kevyesti. Tämän johdosta minulla oli henkisesti varmempi olo lähteä tekemään kyykkyä. Tällä kertaa otin enemmän lämmittelysarjoja mukaan kuin mitä viimeisillä kerroilla olen tehnyt. En tiedä mihin tuon perustin mutta jotenkin halusin vain paremman tuntuman kyykkäämiseen sekä ajattelin saada jalat lämpimäksi paremmin mitä enemmän toistoja on alla.

Tulin huomanneeksi sitten loppuvaiheessa sen, että tällä kertaa pystyisin yrittämään kyykätä 200kg painoilla tai hieman isommilla. 200kg painot kun ovat itselleni sellainen raja mikä on raskasta huonoja päivänä ja helpompaa parempana päivänä. 180kg painoilla nyt tuntuu tulevan se kolme toistoa oli sitten kysessä hyvä tai huono päivä mutta 200kg painoilla tekeminen vaatii paremman päivän kuin hieman normaalisti.

Olen saanut joskus lähiaikoina tehtyä 210kg painoilla kolme toistoa eli parannusta tuohon tuli kaksi toistoa. Sarjan aikana tekeminen tuntui jopa kevyelle eikä paikkoihin sattunut yhtään tai edes tuntunut sille, että en välttämättä jaksaisi tehdä. Tuon 210kg viiden toiston jälkeen jouduin hieman miettimään millä painoilla tekisin seuraavaksi. Jatkaisinko 210kg painoilla vielä vaikka saisinkin vähemmän toistoja vai vähentäisinkö painoja? Lopulta päädyin tekemään 180kg painoilla jolla sain tehtyä kolme toistoa mitkä kaikki tuntuivat vaikeammilta kuin yksikään 210kg toisto. Tuon 180kg kolmen toiston jälkeen lopetin kyykyn siltä osilta siihen.

Lopputreeni menikin sitten enemmän reisilaitteissa sekä pohkeita tehdessä. Ei mitään ihmeellistä mutta sellaista mikä meni todella hyvin perille. Minulla tuntui tekeminen niin etureisissä kuin takareisissä vaikka teinkin vain perussarjoja etureisilaitteessa sekä takareidet maaten laitteessa. Todella perus tekemisellä saa siis treenin menemään hyvin perille kunhan keskittyy jokaiseen toistoon eikä vain toistojen tekemiseen. Reisikoneissa onkin ihan eri tehdä toisto kunnolla ja rauhallisemmalla temmolla kuin vain yrittää saada tehtyä liikettä liian suurella painolla. 

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.