Onko penkkipunnerrus hyvä liike rintalihasten kasvuun?

07.07.2024 - 11:03

Eilen minulle tuli vastaan Instagramissa jonkun suomalaisen pt:n Akin video koskien onko penkkipunnerrus hyvä liike rintalihasten kasvuun? Siinä käytiin läpi asioita penkkipunnerruksesta negatiivisessa muodossa niin hän ei tykkää penkkipunnerruksesta. Kutsutaan Akia nyt "Aki the PT" kun en sukunimeä muista niin hän kertoi alkuun rintalihasten säikeistä ja kuinka ne menevät ylhäältä alas, alhaalta ylös ja vielä poikittain ja penkkipunnerrus ei osu näihin kaikkiin säikeisiin. Tämän jälkeen hän keskittyi siihen kuinka olkapäät menevät rikki penkkipunnerruksessa ja kuinka käsipainopenkki tai peck-deck olisivat parempia liikkeitä.

Halusin lähteä kirjoittamaan mikä on oma näkymykseni siihen että onko penkkipunnerrus hyvä liike rintalihasten kasvuun? Yksinkertainen vastaus on kyllä mutta pidempi ja monipuolisempi vastaus on ei. Sitten mitä tulee Aki the PT instagram videoon niin siinä hän oli kokoajan negatiivinen penkkipunnerrusta kohtaan minkä lisäksi hän teki penkkiä väärällä tekniikalla. Ei ihme että Aki the PT saa penkissä olkapäät hajalle kun hän penkkaa ja näyttää penkin tekemistä väärin videolla. Mielestäni olisi hyvä jos PT näyttäisi videolla edes liikkeiden tekemisen oikealla liikeradalla mikä kertoo todella paljon Aki the PT:n taidoista kun hän on negatiivinen liikkeeseen jota hän itse tekee videolla väärällä tekniikalla.

Tämä onkin yleinen ongelma Instagram ja Youtube videoista ja PT:stä kun kukin kertoo videoillaan mitä liikkeitä kannattaa tehdä ja mitä liikkeitä kannattaa välttää. Kaikilla ihmisillä on omat asiansa mitä he tykkäävät ja mistä he eivät tykkää sekä mikä sopii heille ja mikä ei sovi heille minkä he sitten jakavat muille ihmisille. He eivät videoilla ota kantaa siihen että toisille ihmisille toiset liikkeet sopivat ja toisille eivät koska ihmisten kropat eli kädet ja jalat ovat eri pituisia. Tiedän kokemuksesta että toiset liikkeet sopivat omiin välityksiini toisin kuin toiset liikkeet vaikka joku PT on niitä videoillaan kehunut tai sanonut ettei niitä kannata tehdä.

Mitä Aki the PT videoon tulee niin hän oli videolla kokoajan penkkipunnerrusta vastaan minkä lisäksi hän tosiaan teki penkkiä väärällä tekniikalla. Toisaalta Aki the PT oli siinä mielessä oikeassa että käsipainoilla tehty penkki on parempi mutta hänen perustelut jäi vajaiseksi. Myöskin kun hän kehui peck-deck liikettä penkkipunnerrusta paremmaksi niin peck-deck liikekin pitää tehdä oikein että se osuu hyvin rintalihakseen mutta liian moni tekee sen vain käsillä eikä itse rintalihaksella. Sama ongelma on penkkipunnerruksen kanssa eli oikein tehtynä penkki on hyvä liike rintalihakselle mutta väärin tehtynä ei. 

Siinä onkin se suurin ongelma penkkipunerruksen kohdalla että suurin osa treenaajista tekee penkkiä vain nostaakseen suuria painoja ylös eikä treenatakseen rintalihasta. Aivan liikaa olen kuullut ihmisiltä vuosien saatossa että penkkipunnerrus ei ota rintaa yhtään vaan enemmänkin olkapäihin. Tämä johtuu yksinkertaisesti siitä että penkki tekniikka on pielessä ja penkin tekemisessä keskitytään painoihin eikä penkin tekemiseen. On meinaan ihan eri tehdä penkkipunnerrusta bodaus mielessä kuin painonnosto. Aivan liikaa näen kuntosaleilla niitä treenaajia jotka vain yrittävät saada penkkipunnerruksessa mahdollisimman paljon nostettua kuin niitä jotkut tekevät sitä rintalihakselle.

Aki the PT saisi itse olkapää kivut pois eikä niistä tarvisi sanoa negatiiviseen tapaan jos hän keskittyisi penkkipunnerrus tekniikkaan eikä vain penkkipunnerruksen valittamiseen. Aki the PT on sentään valmentaja ja varmaan koulutettu sellainen eikä siitä huolimatta osaa penkkipunnerrus tekniikkaa. Joko Aki the PT on heikko penkkipunnerruksessa jolloin hän ei tykkää penkistä yhtään tai hänellä on muuten vain negatiivinen asenne penkkipunnerrusta kohtaan. 

Itse kuvaan myös penkkipunnerrusta paljon niin kuin maastavetoa ja kyykkyä minkä johdosta olen saanut vuosien saatossa parannettua penkin tekniikkaa. Tämän johdosta saan penkkipunnerruksen osumaan rintalihakseen vaikka tekisin treenissä pelkillä isoilla painoilla. Itse en siis tarvitse pidempiä sarjoja treenissä saadakseni rinnan pumppiin vaan jopa parin kolmen toiston sarjoilla penkkipunnerruksen tekeminen tuntuu rinnassa hyvällä tavalla. Myöskään itse en ole saanut penkissä olkapäitä hajalle kun olen keskittynyt oikeaoppiseen tekniikkaan enkä vain yritä saada isoja painoja tyylillä kuin tyylillä ylös.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.