Maastavetoa Loaded:lla sekä PTVGYM:llä

03.07.2023 - 10:53

Pääsin tämän viikon maanantaina treenaamaan Tampereen Loaded:lla missä tuli tehtyä maastaveto & selkätreeni. Minun oli vielä alunperin tarkoitus käydä tekemässä keskiviikkona jalkatreeni Loaded:lla mutta nuo suunnitelmat muuttuivat extemporeen tiistaina. Tiistaina puolestaan kävin laskettelemassa Ellivuoressa minkä jälkeen lähdinkin sitten kotia kohti. Sellainen nopea Vammalassa käynti kun sunnuntaina tuli ja tiistaina lähdin mutta pääasiat Loaded:lla sekä Ellivuoressa tuli käytyä. Täytyy kyllä sanoa kun tiistaina pääsin illalla kotiin niin olin kyllä todella väsynyt kun maanantaina tuli tehtyä kolmen tunnin treeni Loaded:lla minkä lisäksi tiistaina ensiksi pari tuntia mäessä ja sen jälkeen kolmisen tuntia ajoa.

Oli kyllä mukava päästä taas vaihteeksi Loaded:lle treenaamaan ja tällä kertaa vain puolisen tunnin ajon jälkeen eikä parin tunnin jälkeen. On meinaan ihan eri mennä Loaded:lle treenaamaan kun ajan Vammalasta Loadedille kun ne kerrat kun tulen Helsingistä / Espoosta Loaded:lle. Kun on ajanut parisen tuntia autolle ja nousee Loaded:in pihassa autosta niin paikat on aika jumissa kun nousen autosta. En kyllä yhtään treeniä ole laittanut tuon parin tunnin ajon syyksi eikä sitä siinä treenatessa aina huomaa mutta treenin alussa pitää tehdä asioita hieman erilailla kuin nyt kun ajoin vain puolisen tuntia. Se vain pitää tietää ja osata kuunnella kroppaa ja tehdä sen mukaan treenin aloitus eikä vain lähteä suoraan tekemään mitä nyt on tekemässä.

Olen nyt muutamia viikkoja tehnyt kaksi maastavetoa treeniä viikkoon kun vielä ennen tätä tein yhden maastaveto treenin ja yhden selkätreenin räkkivedolla. Nyt kun olen tehnyt pari maastaveto treeniä viikkoo niin se on kyllä alkanut tuntumaan ja sen huomasin hieman myös maanantaina Loaded:lla. Ehkä voi myös olla että odotukseni olivat myös korkealla mutta toisaalta Loaded:lla vaikka epäonnistun niin fiilis ja tunnelma salilla on vain niin hyvä ettei se haittaa vaikka epäonnistuu. Yleensä kun epäonnistuu niin silloin myös lannistuu fiilis eikä treenin lopusta välttämättä tule mitään.

Tein maastavetoa mitä en oikein suunnitellut normaaliin tapaan etukäteen mitenkään vaan vedin ihan hatusta painoja sekä toistomääriä. Se meni sitten sillain että lähdin hakemaan 250kg painoilla plus ketjut kolmea toistoa ja ajattelin tehdä pari sarjaa sillä. No siinä kävi sitten niin että jo ensimmäisellä kerralla sain kaksi toistoa enkä kolmea niin epäonnistuin heti. Siinä sitten mietin mitä teen seuraavaksi niin päätin lisätä painoja 260kg plus ketjut millä sain tehtyä kaksi ykköstä. Olin siihen tyytyväinen että sain kaksi ykköstä 260kg plus ketjut mutta en todellakaan siihen että en saanut kolmea toistoa 250kg painoilla plus ketjut.

Tuon maastavedon jälkeen tein sitten muita selkälaitteita joita normaalisti ei pääse tekemään tai laitteita mitkä ovat parempi kuin PTVGYM:llä. Maastavetoon meni taas se parisen tuntia ja muihin liikkeisiin sitten noin tunti. En nyt ihan varma ajoista ole mutta kolmisen tuntia Loaded:lla tuli taas vietettyä. Sen jälkeen ajoin takaisin Vammalaan ja kävin pesettämässä äitini auton niin iltapalaa pääsin tekemään ja syömään siinä 23.30 aikoihin eli pitkää päivää taas kerran.

Torstaina oli vuorossa sitten maastaveto treeni PTVGYM:llä ja sen runko ja rakenne meni aikalailla samalla kaavalla kuin maanantaina PTVGYM:llä. Aluksi maastavetoa parisen tuntia mitä seurasi vajaan tunnin muita selkäliikkeitä. Myöskin se toistui että epäonnistuin maastavedossa kun 280kg ei noussut kuin polviin asti. Se ei nyt niinkään haitannut eikä lannistanut sillä koko treenissä kroppa tuntui tyhjältä eikä minulla muutenkaan ollut ihan sitä tekeminen meininkiä. Jotenkin kroppa oli vain väsynyt eikä valmiina treeniin. Siitä huolimatta laitoin tankoon 280kg ja lähdin sitä hyvissä mielen hakemaan. Olen siihen erittäin tyytyväinen että sain hyvän yrityksen aikaiseksi ja varsinkin henkisesti uskoin taas tekemiseen eikä se ollut vain että lähdetäämpä yrittämään.

Viime viikolla epäonnistuin uuden ennätyksen kanssa 290kg ja tällä viikolla 280kg epäonnistui myös. Vaikka olen nyt epäonnistunut pari viikkoa putkeen niin molemmat yritykset olivat hyviä henkisesti ja varsinkin siihen olen tyytyväinen että en ole nyt aina lopettanut ja tyytynyt niihin painoihin joita olen saanut useasti ylös. Nyt olen lähtenyt hakemaan suurempia painoja joita en ole joko nostanut tai olen ne saanut nostettua vain muutamia kertoja.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut.