Maastavedossa ykkösiä ja muut liikkeet supersarjoilla

16.11.2016 - 12:06

Olen tässä nyt yrittänyt ennen illan kuntosalitreeniä miettiä mitä tuleva selkätreeni supersarjoilla voisi sisältää, mutta tällä hetkellä en oikein keksi mitään. Ehkä ongelma on se, että yritän keksiä treenistä hieman liian monimutkaista kun yksinkertainenkin riittäisi. Supersarjoilla tehtävä treeni ei sinällään kaipaa mitään muita erikoisuuksia supersarjojen lisäksi. Supersarjoihin käy aivan loistavasti perusliikkeet kunhan yhdistelmät toimivat eikä kaikki tekeminen ole ihan samanlaista.

Olen tässä nyt yrittänyt miettiä mitä viikkoja sitten päättyneissä supersarjoilla tehtävissä selkätreeneissä tuli tehtyä ja mitä nyt voisi tehdä. Toisaalta haluasin rakentaa treenin hieman erilailla siihen nähden miten viimeksi tuli treenattua. Ehkä tämän asian takia olen lähtenyt miettimään ehkä hieman liian vaikean kautta asiaa. Tänään soutuliikkeet voisi tehdä enemmän käsipainoilla sillä tangolla tehtyjä soutuja on tullut tehtyä paljon. Tietenkin olen käyttänyt erilaisia variaatioita kulmasouduista tangolla, mutta tanko on kuitenkin tanko ja käsipainot ovat käsipainot.

Jotain liikkeitä sekä yhdistelmiä on nyt tullut mietittyä ennen kuntosalille menemistä, mutta katsoin paremmaksi päättää vasta kuntosalilla mitä sitä sitten oikeasti tekee. Pitää myöskin vähän katsoa paljonko on edes väkeä kuntosalilla sekä mitkä paikat ovat vapaana ja mitkä ovat käytössä silloin kun on tarkoitus aloittaa treeni. Senkin tulen sitten samalla päättämään vasta salilla, että aloitanko taljaliikkeillä vai soutuliikkeillä tämän illan selkätreenin.

Maastavedossa 220kg kolme ykköstä ja 200kg kaksi kolmosta

En oikein tiennyt vielä kuntosalillakaan miten tulen tulevan selkätreenin tekemään. Ajattelin aloittaa selkätreenin sumo maastavedolla, mutta päädyinkin tekemään normaalia maastavetoa. En edes miettinyt miten tulisin sarjat maastavedossa tekemään vaan aloitin tekemällä lämmittelyt yhden - kolmen toiston sarjoilla. Tämän jälkeen mitä enemmän tangossa oli painoja niin toistomäärä oli yksi eli tein ykkösiä. Yritin kyllä tehdä enemmän toistoja kuin yhden, mutta en vain jaksanut enkä yrittänyt pakolla mitään kakkosta. Lopulta sain tehtyä 220kg painoilla kolme ykköstä vaikka yritin tehdä jotain kahden - kolmen toiston sarjoja pari. Tähän en vain pystynyt tänään ja siitä olinkin pettynyt. Jotenkin olin vain odottanut saavani 220kg painoilla jonkin kakkosen tai kolmosen minkä jälkeen seuraavalla sitten kakkosen - ykkösen. Näin ei kuitenkaan käynyt.

Kolmen ykkösen jälkeen laskin painot 200kg painoihin joilla jatkoin tekemistä. Ihmeellisesti 20kg painon lasku tarkoitti ykkösen nousemista kolmen toiston sarjoihin. Näitä kolmen toiston sarjoja sain tehtyä kaksi. Tämän jälkeen lopetinkin maastavedon tältä päivältä tähän sillä katsoin tämän riittävän. Myöhemmin ajateltuna tänään olis kannattanut tehdä hieman pidempiä sarjoja 200kg sekä 180kg painoilla, mutta tämä menee ensi kertaan.

Maastavedon jälkeen lopputreeni menikin sitten supersarjoilla tehdessä sekä hieman poikkeavia liikkeitä käyttäen. Käytännössä en treenannut lopputreeniä perusliikkeillä. Näihin minun selkätreenin perusliikkeisiin kuuluvat maastaveto, kulmasoutu, alatalja sekä ylätalja. Näistä kyseisistä liikkeistä en tehnyt tänään kuin maastavedon kun kulmasoudunkin tein käsipainoilla vapaan tangon sijasta sekä ylätaljan ristikkäistaljassa maaten istuen. Tämä ei ollut nyt ensimmäinen kerta kun jätin niin sanotusti perusliikkeet tekemättä, mutta tälläisiä treenejä ei ole kuitenkaan kovin montaa takana.

Viime aikoina on tullut tehtyä kulmasoudun eri variaatioita tangolla paljon niin ajattelin tänään jättää tangolla tehdyt soudut väliin. Tulin tänään tehneeksi supersarjana kaksi käsipainoilla tehtyä kulmasoutua. Aluksi kulmasoutu käsipainoilla vinopenkissä minkä jälkeen yhden käden kulmasoutu seisten. Tämä meni loppujenlopuksi siihen, että otin kumpaakin liikkeeseen vain niin paljon painoja kun sain nostettua. Periaatteessa hajoitin tekniikkaa painojen kustannuksella. Käytännössä tein siis tyylillä missä yhdistin isoilla romuilla teon supersarjaan enkä niinkään perinteisempää supersarjaa eli pienemmillä painoilla teknillisempia toistoja.

Käsipainoilla tehdyn supersarjan jälkeen tein kaksi supersarjaa ristikkäistaljaa käyttäen. Aluksi tein Lat Rope Yankersin minkä kanssa tein ylätaljaa narulla istuen maassa. Lat Rope Yankerssissa vinopenkki oli taljaan nähden vinossa joten vinopenkkiä ei tarvinnut siirtää kun vaihdoin liikkeitä. Tämän johdosta kyseinen supersarja oli helppo ja nopea toteuttaa missä liikkeet pystyy tekemään ilman suurempia taukoja. Tämän supersarjan jälkeen tein supersarjana vielä ristikkäistalja vedot sekä pulloverin tangolla.

Selkätreeni

  • Maastaveto
  • Superasrja 3x Kulmasoutu käsipainoilla vinopenkissä + Yhden käden kulmasoutu käsipainoilla seisten
  • Supersarja 3x Lat Rope Yankers + Ylätalja narulla maaten istuen
  • Supersarja 3x Ristikkäistalja vedot + Pullover

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut.