Jotain huomioita treenin palautumisesta

04.10.2018 - 11:12

Viikon sisällä kyykyssä sarjaennätys 210kg painoilla, uusi maksimi ennätys sekä sarjaennätys 200kg painoilla. Tuossa välissä tuli tehtyä vielä lyhyempiä sarjoja penkissä 220kg & 230kg painoilla sekä maastavedossa 240kg & 250kg painoilla. Näin ollen viikon sisällä tuli tehtyä jokaista suurta liikettä penkkiä, maastavetoa ja kyykkyä kakkosella alkavilla lukemilla mitkä eivät kuitenkaan ole itselleni ihan jokapäiväisiä saavutuksia maastavetoa lukuunottamatta. Tämä ei ollut tosin ensimmäinen kerta kun olen vastaavanlaisia painoja nostellut viikon sisällä. Tämä vain näyttää sen, että kroppa kyllä palautuu treeneistä nopeammin kuin yleisesti voisi luulla eikä se näin ollen tarvitse mitään viikon palautuksia.

Avain asemassa tähän on tietenkin palautuminen ja palautumiseen vaikuttavia tekijöitä on paljon kuten se miten oikeasti treenaat, syöt tai nukut. Tietenkin treenivuosilla on myöskin merkitystä varsinkin jos olet treenannut hieman kovempaa jolloin kroppa alkaa tottumaan kovempiin treeneihin mikä alkaa nopeuttamaan myöskin palautumista. Kuitenkin palautumiseen vaikuttaa muutkin asiat kuin kropan tottuminen treeneihin ja niitä ovat syöminen ja nukkuminen.

Mielestäni on tärkeää syödä hyvin ja paljon treenin jälkeen minkä lisäksi pitää saada yhtäjaksoista unta tarpeeksi. Syömällä mitä sattuu ja nukkumalla huonosti on merkittävä ero palautumisen kannalta siihen kun syö "oikein" ja nukkuu tarpeeksi. Treenin jälkeen on hyvä saada proteiini pitoista ruokaa mikä sisältää hiilaria. Kropan palautuminen tarvitsee hiilaria nopeuttaakseen palautumista ja pelkkä proteiinin syöminen ei auta palautumiseen. Pelkän palautusjuoman juominen ei ole yksinkertaisesti tarpeeksi kun treenit alkavat olemaan kovempia.

Ruokailun lisäksi palautuminen tarvitsee lepoa ja tämä onnistuu riittävillä yöunilla. Itse yritän nukkua vähintään seitsemän tuntia ja tarvittaessa enemmän. Normaalisti nukun tuon seitsemän tai seitsemän ja puolituntia sillä itselleni on tullut jokin automaatio herätä automaattisesti seitsemän ja puolen tunnin päästä. Välillä jos yritän nukkua kahdeksaa tuntia niin se ei vain onnistu kun herään automaattisesti seitsemän tai seitsemän ja puolen tunnin jälkeen. On myös poikkeus tapauksia kun tunnen tarvitsevani enemmän unta todella rankan treenin tai treenien jälkeen jolloin haen yhdeksän tunnin unta. Näitä poikkeuksia ei ole tapahtunut vähään aikaan mutta nämä ovatkin poikkeuksia ja silloin tietää tehneensä äärirajoilla tai hieman yli. Enemmänkin näitä poikkeuksia tuli silloin kun juoksin aktiivisesti ja kroppa joutui suuremmalle fyysiselle rasitukselle.

Mielestäni olen "osannut" optimoida palautumista sillä en ole huomannut ylimääräistä väsymystä useasti ja treenit kulkee todella hyvin. Vaikka käytänkin penkissä, maastavedossa ja kyykyssä "suuria" painoja niin treenien loput liikkeet teet suhteessa paljon "kevyemmin" mikä edes auttaa nopeampaan palautumiseen. Jos vertaa esimerkiksi rintatreeniä penkki suhteessa isommilla painoilla & "kovempaa ja loput liikkeet suhteessa kevyemmin verrattuna rintatreeniin missä useampi liike tehdään 5x5 tai 6x6 tyylillä niin palautuminen näissä kahdessa tavassa on ihan eri. Olen aikoinaan treenannut treenejä läpi 5x5 tai 6X6 tyyliin ja tällöin palautuminen treeneistä on vain hitaampaa kun treeni on raskaampi alusta loppuun. Tällä hetkellä omat treenini ovat vain raskaita treenin alussa ja ensimmäisen liikkeen jälkeen muu tekeminen menee ihan vain jaksamisen ja fiiliksen mukaan.

Kun alkaa ottamaan treenin loppupäässä kevyemmin niin tällöin kroppa alkaa menemään jo palautumisen puolelle mikä vain auttaa palautumisprosessia. Kun vetää treenin alusta loppuun kovaa tai täysillä niin tällöin kroppa ei ehdi aloittamaan palautumisprosessia treenin aikana vaan vasta treenin jälkeen. Tietenkin millaisen treenin tekee ja minkälaisella tarkoituksella vaikuttaa myöskin tapaan lähestyä treeniä mikä vaikuttaa myöskin palautumiseen. Jos tavoitteeni olisi tällä hetkellä erilainen niin treenini olisivat erilaisia jolloin myöskin palautuminen olisi erilaista. Tämä kannattaa ottaa huomioon että treenin löysentäminen loppua kohden ei ole välttämättä mahdollista. 

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.