Hyvä selkäpäivä vaikka juoksut siellä vähän painoivatkin

16.11.2016 - 12:06

Maanantaina juoksun jälkeen pidin tiistain täysin välipäivänä mistään liikunnasta. Menin eilen ja tänään pyörällä töihin jonka lisäksi eilen kävin juoksemassa 5.6km lenkin. Lenkin alussa jalat olivat "kankeat" ja liikkuminen oli kuin takana olisi intervallitreeni ja pitäisi taas lähteä juoksemaan. Kankeus kesti todella lyhyen aikaa ja piakkoin juoksu rullasi taas kevyesti. Maanantain mahtijuoksusta ei ollut tietoakaan ja juokseminen rullasi normaaliin tapaan hitaalla vauhdilla. Välillä tekisi mieli koittaa juosta vähän kovempaa mutta olen tykännyt juosta lenkkini hidas tempoisina. Hidas tempoiset juoksut vievät paljon vähemmän voimia ja energiaa ja tämän takia jaksan treenata kuntosalilla paremmin. Jos juoksisin vanhaan tapaan paljon kovempia juoksuja niin tämä näkyisi yleisessä jaksamisessa sekä kuntosalitreeneissä. Siksi onkin hyvä juosta hitaampia juoksuja kun käy kuntosalilla.

Tänään oli maanantain juoksun jälkeen ensimmäinen kuntosalitreeni. Vuorossa oli selkätreeni ja ilmassa oli paljon kysymysmerkkejä. Miten olen palautunut ja miten paljon kroppa kestää. Tämän vuoksi mietin hiemän mitä liikkeitä olisi parasta tehdä ja mitä voisi jättää väliin. Minulla oli joitakin ajatuksia mutta aloittaessani treenin niistä ei ollut tietoakaan. Ajattelin aloittaa good morninilla maastavedon sijaan mutta päädyin aloittamaan treenin maastavedolla. Good morning olisi ollut hieman kevyempi liike mutta kyllä maastavedostakin saa kevyemmän mikäli painot pysyvät aisoissa. Aluksi viisi toistoa 100kg lämmittelynä ja tämän jälkeen 140kg viisi toistoa lisää lämmittelyä. Viimeviikkoinen hyvä maastaveto oli vain mielessä jolloin sain tehtyä viisi toistoa 180kg:lla joten päätin läheä yrittämään 200kg. Lämmittelytkään eivät menneet ihan niin kevyesti kuin olisivat voineet mennä niin aloittaessani valmistella 200kg:lla nostoja epävarmuus alkoi vain nousta. Pitkä juoksu takana. Olenko palautunut ja miten kroppa jaksaa? Tähän vielä kun lisää lämmittelyjen menneen ei niin kevyesti niin mietin kyllä painojen laskemista. Viimeisestä maastavedon 200kg:lla nostostakin oli jo aikaan joten tälläinen asia painoi mielessä. Vaikka kaikki tuntui olevan vastaan ja pieni negatiivinen pilvi leijui ylläni niin kyllä se 200kg nousi upeasti kaksi kertaa. Olin tähän tulokseen todella tyytyväinen ja kyllä kropassa tuntui maanantainen lenkki tai siis se tuntui että kroppa ei ollut ihan 100%. Tämän jälkeen laskin painot 140kg joilla tein vielä kaksi vitosen sarjaa.

Mitä voikaan muuta toivoa selkätreeniltä kuin maastavedon menevän hyvin ja ilman että selässä alkaa tuntumaan mitään? En oikeastaan tämän jälkeen oikein niin paljon sitten välittänyt miten lopputreeni meni sillä olin niin tyytyinen maastavedon menemiseen. Jos viimeviikolla tein hieman ylisuurilla painoilla 20 toiston settejä niin tänään painoja ei ollut yhtään liikaa. Viimeviikkoiseen verrattuna jopa "pienet" jos nyt niitä alkaa vertailemaan. 

Kulmasoudussa otin paljon vähemmän painoja kuin viimeksi ja tällä kertaa sain paljon puhtaampia toistoja aina kahteenkymmeneen asti. Pienemmät ja pitämällä liikettä ylhäällä 2 -3 sekuntia teki liikkeen teosta paljon paremman sekä oikeasti raskaamman. Juuri tuo 2 - 3 sekunnin pito ylhäällä oli ratkaiseva tekijä, koska jos olisin tehnyt normaalilla tyylilläni niin en olisi saanut liikkeestä yhtä raskasta. Pienet asiat ratkaisevat liikkeen tekemisen mikä vaikuttaa puolestaan kaikkeen. Pienillä asioilla voi korjata tai lisätä tehokkuutta sekä tuntuman saantia.

Kolmantena liikkeenä tein "Vinotalja" narulla (Lat Rope Yankers) josta tällä kertaa en jaksa sen enempiä kirjoitella. Viimeisenä liikkeenä tein tänään alataljan vaihtelun vuoksi leveällä tangolla. Viime viikolla viimeisenä liikkeenä tein vaakasoudun ja halusin hieman vaihtelua siihen. Olen nyt oikestaan loman testijakson jälkeen alkanut käyttämään tyyliä että en tee samaa treeniä kuin viimeksi. Yhden liikkeen vaihtokin tuo jo riittävästi vaihtelua eikä niitä hyviä liikkeitäkään nyt niin paljon ole, että aina voisi tehdä ihan erilaisen treenin.

Selkätreeni

  • Maastaveto 100kg x5, 140kg x5, 200kg x2, 2x5 140kg
  • Kulmasoutu 3x20 60kg
  • "Vinotalja" narulla (Lat Rope Yankers) 4x20 40kg
  • Alatalja leveällä tangolla 3x20 50kg

 

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.