Deficit maastavetoa ketjuilla Loaded:lla

14.08.2022 - 15:25

Perjantaina kun menin taas vaihteeksi Tampereen Loaded:lle treenaamaan niin minulla oli yksi tavoite suunniteltuna. Tehdä deficit maastavetoa 260kg painoilla plus ketjut ja vielä jopa sarjoja. Viimeksi viikko sitten Loaded:lla tein deficit maastavetoa 240kg painoilla plus ketjut pari kolmen toiston sarjaa mitä sitten seurasi pari hassua vastustusnauha rimpuilua. Sen jälkeen pari kyykky treeniä meni hyvin kun sain ensiksi tehtyä 205kg plus ketjut uudeksi ketjukyykky ennätyksekseni minkä jälkeen vuoden ensimmäiset 230kg kyykyt. Siinä sitten ajattelin että kun kerran kyykky kulkee niin miksi ei myös maastaveto?

Nyt kerrankin kun minulla oli "suunnitelma" tai oikeastaan halu tehdä deficit maastavetoa 260kg painoilla plus ketjut niin korotuksia piti hieman miettiä etukäteen. Normaalisti kun vain teen fiiliksen mukaan niin siinä tulee tehtyä korotus päätökset lennosta kun sitten kun taas on jokin ajatus niin korotukset ovat myöskin suunniteltuja. Tällä kertaa kun lopputulema oli 260kg plus ketjut niin tällöin 170kg jälkeen menin 200kg ja siitä sitten 230kg. Kussakin 2:lla alkavassa painoissa minulla oli jo käytössä ketjut paitsi ensiksi tein 200kg myös ilman ketjuja. Normaalisti menen 170kg jälkeen suoraan 220kg painoihin mutta kun en halunnut mennä 220kg suoraan 260kg ja katsoin ettei oli mitään järkeä mennä 260kg:neen 240kg jälkeen niin tein näin eli 200kg ja sitten 230kg.

Täytyy kyllä sanoa kun tein deficit maastavetoa 230kg painoilla plus ketjut niin ei se ihan niin kevyesti tullut kuin halusin. Tästä huolimatta pysyin suunnitelmassa vaikka mietin 250kg painoja plus ketjut. Tuo viime kertainen 240kg plus ketjut oli ensimmäinen treeni ikinä kun tein deficit maastavetoa ketjuilla niin jos olisin vain tehnyt tuolla 250kg plus ketjut niin se olisi kuitenkin ollut suurin paino millä olisin tehnyt. Kuitenkin menin suoraan 260kg painoihin suoraan 230kg jälkeen ja vaikka alku tuli hyvi niin maastavedon nosto jäi polviin enkä saanut sitä siitä ylös. En edes muista koska viimeksi minulla on jäänyt toisto polviin mutta näin on käynyt kyllä tänä vuonna jo kerran aikaisemmin. Harvemmin minulla on ikinä jäänyt maastaveto polviin sillä ne kerrat pystyisi laskeen yhden tai ehkä kahden käden sormilla.

Yleensä jos en saa nostettua maastavetoa ylös niin se ei lähde maasta edes ilmaan tai sitten muutaman sentin. Niin harvassa ovat nuo polviin jäännit että täytyy kyllä ihmetellä mitä tein nytkin. Toisaalta jos teen räkkivetoja niin että alkuasento on lähempänä polvea kuin säärtä niin se on minulle vaikeampaa ja siksi teenkin räkkivedot mielummin alempaa kuin ylempää. Tämä kyllä toistaalta laittaa minut miettimään pitäisikö minun alkaa tekemään myös räkkivetoja polvista? Esimerkiksi räkkivetotreeni missä teen kahdella eri tyylillä tai sitten joka toinen viikko alempaa ja joka toinen ylempää?

Tuon epäonnistumisen jälkeen aloin kyllä miettimään jospa kokeilen uudestaan? Tulin kuitenkin sellaiseen tulokseen että otan lätyn pois alta ja teen normaalilla tyylillä. Halusin kuitenkin tehdä 260kg plus ketjut painoilla kun olen saanut niillä tehtyä vain kerran aikaisemmin PTVGYM:llä nykyisen ketju maastaveto ennätykseni. Tuolloinkin kokeilin onnistuneen noston jälkeen tehdä toista mutta tuolloin en saanut kuin vain yhden onnistuneen noston. Sain lopulta kasattua itseni ja sain tehtyä normaalin toiston 260kg painoilla plus ketjut ja tuokin meinasi jäädä polviin mutta taistelin sen kuitenkin ylös.

Tuon onnistuneen 260kg plus ketjut noston jälkeen tein viime viikkoiseen tapaan vielä vastustusnauhojen kanssa. Viime viikolla tosin tein deficit maastavetoa mutta tällä kertaa ihan normaalilla tyylillä. Viime viikolla huomasin että olin kyllä jo aika uupunut enkä saanut tehtyä 220kg painoilla kuin yhden toiston niin nyt olin sen verran oppineempi niin tein 200kg painoilla minkä jälkeen se sai riittää.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut. 

Olen taas käymässä Vammalassa mikä oli suunniteltua mutta tuleminen aikaistui parilla viikolla siitä mitä alunperin suunnittelin. Tulin Vammalassa käymään ihan sen takia että pääsin taas käyttämään Ellivuoren kausiakorttia ja pääsin laskettelemaan missä nyt kävinkin kolme kertaa viikon reissulla joista pari päivää meni matkustukseen. Muutoin olen taas käynyt Vammalan uudella Kerhis Gym Sastamala kuntosalilla mikä aukeasi heti joulun jälkeen ja missä tuli käytyä noin viikko vuoden vaihteessa.

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Olen tätä asiaa jo maininnut täälläkin vuosia ja oli ihan kiva lukea siitä myös IS:stä. Puhun nimittäin siitä kuinka pk-seudulla varsinkin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla ei voi käydä wc:ssä kuin ihan pakolla. Lopetin Helsingissä ja Espoossa kuntosaleilla wc:ssä käynnin vuosia sitten ja mielummin pidättelen siihen asti kunnes pääsin kotiin kuin menen kuntosalin wc:hen. Se on ollut ihmeellistä minulle kuinka Vantaalla Vantaan Loaded:lla ja PTVGYM Tiksissä ei ole mitään ongelmia ja noilla kuntosaleilla voi käydä wc:ssä ihan normaalisti. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.