Aloitin "venyttelyn" parin vuoden tauon jälkeen nollista

26.06.2019 - 14:12

Venyttely on minulle sellainen asia mitä olen lähes ikuisuuden vältellyt ja jättänyt väliin. Tämä on sitten monessa asiassa kostautunut minulle niin yleisesti kuin treenatessa kun en ole viitsinyt venytellä. Kuitenkin nyt viimeisen parin viikon aikana olen alkanut pikkuhiljaa venyttelemään minkä hyödyt aloin huomaamaan lähes heti. Joskus aikoinaan nuorempana aloin ihan kunnolla venyttelemään ihan vain sen takia, että sain venyttely testeistä erittäin heikkoja tuloksia. Nämä huonot tulokset johtivat siihen, että aloin venyttelemään jotta saisin tulevaisuudessa parempia tuloksia. Näin myös kävi ja sain tulevista testeistä parempi tuloksia.

Venyttely on kuitenkin sellainen asia mitä pitää tehdä jatkuvasti. Se ei hirveästi auta jos venyttelee aina silloin tällöin vaan venyttelyn pitää olla aktiivista. Pari kesää sitten aloin samalla tapaa venyttelemään kun kuulin jatkuvalla syötöllä huonosta liikkuvuudesta ja se pisti minut venyttelemään. Jouduin silloin kuten nytkin aloittamaan venyttelyn ihan nollista ja lyhyillä liikkeillä.

Olen lähtenyt liikkeelle todella perus venytyksillä ja lyhyillä venytyksillä. Lähinnä olen nyt keskittynyt saamaan käsiä / sormia maahan kun jalat ovat suorassa. Mielestäni tämä on kaiken perusta ja hyvä tapa alkaa lähtemään liikkeelle. Tuota venytysliikettä voi sitten varioida eri tavalla ja liike on myöskin sellainen missä kehityksen huomaa helpoiten. Jalat on tietenkin pitänyt pitää suhteellisen leveällä ja polvet alkavat joustamaan hieman mutta yritän kokoajan lähetää joko jalkojen leveyttä tai pystyä pitämään polvien koukistus ainakin minimaalisella tasolla.

Tämän lisäksi kun olen yrittänyt saada käsiä maahan niin olen aluksi laskenut käsiä pikkuhiljaa alaspäin minkä jälkeen olen mahdollisesti tehnyt nopeita kurkoituksia maata kohden. Alussa en edes yrittänyt saada pidettyä sormia maassa vaan se riitti että sain kurkotettua sormet maahan ja takaisin ylös. Kun olin saanut tehtyä nopeita kurkoituksia sormien osuttua maahan noin kymmenen kertaa niin sitten lähdin yrittämään tekemään pitoja maassa. Kun ei ole liikkuvuutta tarpeeksi ja alkaa heti mahdollisesti pitämään sormia maassa niin ainakin itselläni polvet menevät hirveästi koukkuun ja tämä ei ole se tarkoitus. Kun ole tehnyt tarpeeksi nopeita kurkoituksia tämän jälkeen olen alkanut saamaan tehtyä pitoja.

Venytys "sessioni" ovat tapahtuneet nyt aamulenkkien jälkeen ja ovat kestäneet sen 2 - 5 minuuttia. Voisi siis sanoa että ei oikeastaan yhtään mitään sillä venyttelyn pitäisi kuitenkin kestää 15 - 30 minuuttiin. Tässä täytyy kuitenkin ottaa se huomioon, että olen alkanut venyttelemään parin vuoden tauon jälkeen ja olen todella huonossa liikkuvuudessa vielä. Lisäksi jos olisin alkanut tekemään heti jotain jo 15 minuutin "venyttely sessioita" niin nämä olisivat kyllä jääneet tekemättä. Kun olen tehnyt päivittäin .noin 5 minuutin venyttelyn niin se on jo alku mistä on hyvä parantaa sen jälkeen kun liikkuvuus alkaa toimimaan paremmin.

Kun olen nyt "venytellyt" parisen viikkoa niin olen huomannut vaikutuksia jo heti niin yleisessä tekemisessä kuin treeneistä palautumisen kanssa. Venyttelyä en ole nähnyt vielä treeneissä niinkään liikkeitä tehdessä parantuvana liikkuvuutena vaan enemmänkin treeneistä palautumisen kannalta. Tällä hetkellä jalkatreeneistä tai selkätreeneistä ei ole tullut alaselkään painetta eikä myöskään mitään muita ihmeellisiä ongelmia. Asia voi myös johtua aivan muistakin asioista. Tämän lisäksi ihan normaali oleminen ja kenkien laittaminen ym ym on ollut paljon helpompaa. Kunhan pääsen tekemään kunnon venytyksiä niin toivon tämän myös vaikuttavan paremmin kuntosalilla kyykyn sekä maastavedon liikeratoihin.

Itse olen sen kannalla että tälläinen 5 minuutin venyttely on hyvä tapa lähteä liikkeelle kuin yrittää vetää heti 10 - 15 minuutin usean venytyksen sessioita. Tietenkin tuollaisilla pidemmillä sessioilla saisi nopeammin tuloksia aikaan mutta aloittamis- ja varsinkin jatkamiskynnys on korkeampi. Viiden minuutin asiaa tulee helpommin tehtyä useammin kuin 15 minuutin asiaa ja varsinkin jos se ei oikein suju alkuun niin kuin minulla.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.