Puolimaratonin jälkeen ensimmäinen kunnon jalkatreeni

16.11.2016 - 12:06

Tänään vuorossa on ensimmäinen jalkatreeni varmaan kuukauteen johtuen Vantaan puolimaratonista ja siihen valmistautumisesta. Viimeisin jalkatreeni on 26.9. eikä sitäkään voi sinällään pitää jalkatreeninä koska jo tuolloin otin jalkatreenin kevyemmin. 26.9. tehty jalkatreenin kesto taisi olla 15minuutin paikkeilla ja se sisälsi "vain" neljän liikkeen kombon jossa tein neljä jalkaliikettä käsipainoilla putkeen.

Tällä viikolla minun oli siis tarkoitus pitää kuntosalitreenit kevyinä, että palauttelisin kroppaani Vantaan puolimaratonista. Tämä suunnitelmahan meni mönkään jo heti maanantaina ja siitä lähtien treenasin treenit samalla kaavalla. Vaikka vuorossa on tänään jalkatreeni niin jatkan siitä huolimatta tänään tämän viikon yleistä tyyliä treenata enkä enään tässä vaiheessa ajatellut lähteä kevyemmälle linjalle. Itse treenin aikana tulen sitten näkemään miten jalat ovat palautuneet Vantaan puolimaratonista sillä en ole vielä tehnyt jaloilla mitään raskasta vielä juoksun jälkeen. Yleisesti olen jaksanut treenata hyvin ja ainakin yleisellä tasolla kroppa on ollut ihan hyvin palautunut, mutta jalkojen tilanteesta en ole vielä niin varma. Jalat ovat tuntuneet palautuvan viikonlopusta ihan hyvin jolloin käveleminen vielä painoi, mutta mitä pidemmälle viikko on kulunut niin sitä vähemmän olen puolimaratonia tuntenut jaloissa.

Ensimmäinen kunnon jalkatreeni kuukauteen ja tämä kyllä näkyi

Aloitin tänään jalkatreenin hack-kyykyllä kun siihen oli pitkästä aikaa mahdollisuus. Käytännössä huomasin jo pelkällä kelkalla tehdessä lämmittelyitä, että toistojen tekeminen oli jo tässä vaiheessa "raskasta". En tiedä paljonko lämmittelyihin vaikutti se etten normaalisti tee hack-kyykkyä ja myöskin puolimaraton painoi jonkin verran jaloissa. Ei siis ollut mikään ihanteellinen tilanne lähteä aloittamaan hack-kyykyn tekemistä, mutta tästä huolimatta suunnittelin tekeväni korotus- & tiputussarjan. Tätä korotus- & tiputussarjaa varten otin hack-kyykyn viereen kummallekkin puolelle 10kg kiekon pinoja. Tietenkin varasin paljon enemmän 10kg keikkoja kun sitten oikeasti tarvitsin, mutta parempi näin päin kun toisin päin jolloin 10kg kiekkoja olisi tarvinnyt lähteä hakemaan kesken sarjan.

Lähtötilanne taisi olla 10kg molemmissa päissä ja sitten lähdin tekemään kymmenen - kahdeksan toistoa mahdollisilla pakkotoistolla jonka jälkeen laitettiin 10kg painoa lisää toiselle puolelle. Tämän jälkeen vain tämä jatkui x-määrään asti enkä edes tiedä mihin painoihin "pääsin". Tarvitsin jo korotuksia tehdessä pakkotoistoja sekä muutenkin korotukset tehtiin lennosta ilman erillisiä pausseja. Suuremman paussin pidin sitten ennen tiputuksien aloittamista jolloin nousin hack-kyykystä pois hetkeksi ja pidin pienen juomatauon. Tauko ei ollut nyt mikään kamalan pitkä, mutta huomattava.

Paussin jälkeen aloitin sitten tiputuksien tekemisen samoilla painoilla joihin päätin korotukset. Korotuksiin verrattuna toistomäärät oli aina painosta riippumatta kymmenen toistoa mihin tarvitsin paljon enemmän pakkotoistoja. Tuntui välillä siltä, että jaksoin tehdä vain muutaman toiston itse ja loput menivät pakkotoistoilla. Täytyy sanoa, että tiputuksien tekeminen tuntui ja todella raskaalle ja aloin monessa kohtaan kuudennen tai kahdeksan toiston kohdalla huutelemaan painojen tiputtamista. Vastauksena sain aina vain, että tehdään kymmenen toistoa täyteen. Vaikka tiputuksien jälkeen painot aina vain vähenivät niin tästä huolimatta toistojen tekeminen tuli entistä enemmän raskaammaksi kuin helpommaksi. Loppua kohden aloin vain keskittymään alastuloon sillä minulle autettiin nousut hyvin.

Tein tämän korotus- & tiputussarjan hack-kyykyssä "vain" kerran sillä etureiteni olivat tämän setin jälkeen todella jumissa ja käveleminen oli tämän jälkeen aika epänormaalia. En muista koska viimeksi olen saanut etureidet tuohon kuntoon mitä se oli tämän hack-kyykky setin jälkeen. Ehkä muutaman kerran etureidet ovat olleet samassa kunnossa kun olen tehnyt samankaltaisen korotus- & tiputussarjan tekemisen etureisikoneessa. Muutoinkin minun piti tämän jälkeen hieman suunnitella mitä teen seuraavaksi sillä tämä tuli vaikuttamaan paljon tulevaan liikkeisiin.

Hack-kyykyn jälkeen tein jalkaprässissä supersarjana etureisi painotteisin jalkarpässin sekä takareisi painotteisin jalkaprässin. Aloitin tämän tekemisen pienillä painoilla sillä epäilin etureisien kestämistä. Näitä supersarjoja tein yhteensä neljä ja jokaisella kerralla lisäsin painoja jalkaprässiin. Ensimmäisellä kerralla minulla oli painoja 50kg eli 25kg kiekot kummallakin puolella ja tämän jälkeen lisäsin jokaiseen sarjaan 20kg kiekot kummallekkin puolelle. Toistomäärät olivat kummassakin tyylissä kymmenen toistoa.

Jalkatreenin viimeinen liike oli sitten supersarjana tehty etureisikone ja yhden jalan takareidet joissa sitten huomasin viimeistään väsymyksen. Luulin laittavani vähän painoja etureisikoneeseen, mutta jo viiden toiston jälkeen toistojen tekeminen oli raskas. Tämän jälkeen jouduin laittamaan etureisikoneeseen todella pienet painot sillä en meinannut enään mitenkään saada toistoja kun etureidet eivät millään suostuneet nousemaan. Yhden jalan takareisissä ei ollut näin paljon vaikeuksia saada toistoja vaan lähinnä etureisissä minulla painoi ihan hack-kyykyn jäljiltä. Viimeisen sarjan aikana yritin pitää jalkoja ylhäällä kun tein etureisiä, mutta etureidet alkoivat vain tärisemään. Tästä vain huomasin, että ainakin hack-kyykky oli mennyt tänään kunnolla etureisille.

Jalkatreeni

  • Hack-kyykky 10kg korotus- & tiputussarja
  • Supersarja 4x Etureisi painotteinen jalkaprässi x10 + Takareisi painotteinen jalkaprässi x10
  • Supersarja 3x Etureisikone x10 + Yhden jalan takareidet x10

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.