Kuntosaliviikko päätökseen ja tämän vuoden viimeinen ohjelmallinen reeni oli siinä

16.11.2016 - 12:06

Aikataulullisista syistä olin tänään vaihteeksi hieman jälkeen 16:sta kuntosalilla. Myöskin tämän päivän aamulenkki jäi väliin aikataulu syistä, koska sain tämän sivustoni jumiin ja yritin saada sitä pystyyn. Tässä en kuitenkaan eilen onnistunut ja aikaa korjaamiseen eilen meni käytännössä turhaan jokunen ja sen vuoksi jäi myös aamulenkki väliin. Sivuston sain pystyyn tänään kuntosalitreenin jälkeen. Olin jo eilen alkuviikosta suunnitellut tätä päivää ja eilen löin lukkoon aikataulun, koska päätin meneväni tänään postiin. Tämän takia menin todella pitkästä aikaa kuntosalille autolla, koska kävin samalla reissulla postissa. En tiennyt paketin suuruutta joten päätin hakea sen varmuuden vuoksi autolla ja sysäsin samaan reissuun kuntosali käynnin. Kun kävin tänään aikaisemmin kuntosalilla niin tämä aiheutti pienen muutoksen ruoka-aikataulussa, mutta ei suuria.

Toisaalta tänään syömisestä oli vähemmän aikaa kun normaalisti niin tämä saattoi olla jopa parempi asia. Tein jokatapauksessa tänään hieman saman asian kuin eilen eli lähdin tekemään hieman kevyempää treeniä johtuen alkuviikon väsymyksistä. Vaikka lähdin tekemään kevyempää treeniä tänään niin alku ei ollut ihan kevyttä, koska ensimmäisestä liikkeestä tuli eräänlainen tiputus. Jouduin pienentämään jokaisen sarjan jälkeen painoja jotta jaksoin tehdä täydet kaksikymmentä toistoa. Aloitin tämän päivän treenin pystypunnerruksella vapaalla tangolla jossa käytin päänyli variaatiota ja laskin toiston yhdeksi kun pääsin takaisin taakse. Eli en laskunut toistoksi aina pään ylitystä vaan vasta silloin kun nostin edestä takaisin alas. Käytännössä tällöin nostojen yhteismäärä sarjaa kohden oli tuplat eli 40. Aloitin liikkeen tekemisen 40kg:lla jonka jälkeen painot pienenivät kolmen kympin jälkeen kahteen kymppiin. Painoja oli vain pakko laskea jokaisen sarjan jälkeen, että jaksoin tehdä täydet sarjat.

Tämän jälkeen en tehnyt oikeastaan mitään raskaampaa liikettä ja esimerkiksi hauiksessa jätin pahemmat sarjat väliin. Hauiksessa tein tänään pitkästä hauiskääntöä maaten ristikkäistalljassa sekä kokeilin uutena liikkeenä yhden käden hauiskääntöä ristikkäistaljassa keskiasennossa. Ristikkäistalja jossa voi vaihtaa korkeutta niin laitoin taljan suurin piirtein keskelle tai hieman ylemmäs kohtaan johon sain käteni suoraksi. Pieni kääntö taljasta pois päin ja käsi ihan pieneen koukkuun jonka jälkeen aloin vain tekemään hauisliikettä itseeni päin. Lepoasennossa käsi oli poispäin kropastani ja puristusasennossa käsi oli melkein rinnassa kiinni. Eli ihan "perus" hauisliike ja pieni eroavaisuus normaaliin hauiskääntöön ristikkäistaljassa. Tietenkin käsien asento vaihtuu hieman, mutta idea pysyy samana.

[video:http://youtu.be/ID-MqQvhWUI]

Olkapää- & hauistreeni

  • Pystypynnerrus pään yli tanko 40kg x20, 30kg x20, 20kg x20
  • Haiskääntö z-tanko 3-osainen 7 toistoa x3
  • Vipunostot sivulle ristikkäistalja 3x20 10kg
  • Hauiskääntö makuulta ristikkäistalja 3x20 40kg
  • Vipunosto takaolkapäille vinopenkki 3x20 2,5kg
  • Vipunosto eteen istuen z-tanko 3x20 12,5kg
  • Yhden käden hauiskääntö ristikkäistalja keskeltä 8,75kg x20, 3x20 11,25kg

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.