Hack-kyykky kolmella eri variaatiolla

16.11.2016 - 12:06

Mitä muutakaan voisi odottaa kun pääsee tekemään pitkästä aikaa hack-kyykkyä? Vastaus on tietenkin hack-kyykky painotteinen jalkatreeni kuten viimeksi pääsiäisenä. Viimeksi tein kolmella eri variaatiolla 199 toistoa hack-kyykkä. Tänään tein samat variaatiot mutta tällä kertaa tein vähemmän toistoja ja isommilla painoilla. Toistomääriä vertailemalla suurin ero tuli normaaleissa hack-kyykyissä joissa tein viimeksi 5x20 setin pienillä painoilla ja tänään tein isommilla painoilla korottaen kymmenen toiston sarjoja. Normaalin tyylin jälkeen kaksi seuraavaa variaatiota menivät samoilla toistomäärillä vaikka painoja oli 20kg enemmän.

Hack-kyykky on itselleni uudempi tapaus jalkatreeneissä ihan sen takia koska aikaisemmin kuntosalilla ei ollut hack-kyykkyä ja tällä hetkellä nykyisellä kuntosalilla ei ole hack-kyykkyä. Tämä tarkoittaa automaattisesti aina sitä kun olen käymässä Vammalassa ja käyn täällä treenaamassa niin siirtelen treenipäiviä siten että pääsen täällä tekemään hack-kyykkyä. Hack-kyykky on mielestäni hyvä ja erittäin tehokas jalkaliike mitä kannattaa ehdottomasti tehdä jos vain siihen on mahdollisuus. En itse oikein käsitä sitä miksi jotkin kirjoittelevat etteivät tee hack-kyykkyä ja että se olisi huono liike. Ei taida vain polvet kestää tai muuten liike on liian raskasta tehdä sillä itse en näe mitään syytä jättää hack-kyykkä väliin. Se on kyllä totta että hack-kyykky on myrkkyä polville eli huonoilla polvilla ei hack-kyykkä kannata edes kokeilla ellei halua polvia huonompaan kuntoon.

[[{"fid":"410","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":375,"width":500,"class":"media-element file-default"}}]]

Hack-kyykky vs jalkaprässi on sellainen aihe mitä taidetaan kysyä aika usein mutta helpoin ja yksinkertaisin vastaus on tehdä kumpaakin liikettä. Liikkeet kun ovat erilaisia ja ottavat erilailla niin itse en lähtisi korvaamaan toista liikettä toisella niin kuin monet varmaan tekevät. Ihan sama oli kun näin Youtubessa yhden videon aikoinani mitä liikkeitä ei kannata tehdä. Kyseisessä videossa yksi liike oli etureisikone ja vastaus oli korvaa liike askelkyykyllä. Ehdottomasti väärin ja tälläinen video oli mielestäni turha minkä perusteella joku voi jättää liikkeitä tekemättä sillä perusteella että jollekkin liikkeelle on "parempi" korvike. Tällä tyylillähän liikkeet kutistuu aikalailla ja treeneistä alkaa tulemaan suhteellisen tylsiä kun jotain liikettä "ei voi tehdä" kun on olemassa "parempi" liike. Mahdollisimman paljon eri liikkeitä varastoon jotta treeniohjelmiin saa paljon vaihtelevaisuutta. Omasta mielestäni hack-kyykky ottaa laajemmin etureisiin kuin jalkaprässi ja puolestaan jalkaprässi ottaa enemmän pakaroihin sitä takareisiin enemmän kuin hack-kyykky.

Tänään vaikka teinkin hack-kyykky painotteisen treenin niin päivä ei ollut ideaalinen jalkapäivälle. Jalkojani meinaan särki jo hieman ennen treenin alkua ja hack-kyykkyjen jälkeen vielä enemmän. Ilmeisesti jalkasäryt olivat peräisin eilisestä ja varmaankin juuri aamupäivän lenkistä. Vaikka aamupäivän lenkissä oli enemmän selkäkipuja niin eivät jalatkaan ihan rentoina ollut. En sitten tiedä kuinka paljon se vaikutti asiaan että jouduin vaihtelemaan juoksuasennon ja askeleet sen mukaan miten sain selän tuntumaan hyvälle jolloin jalat kärsivät tämän seurauksena. Ja tietenkin nämä seuraukset tulevat esille vasta seuraavana päivänä eli tänään.

Jalkatreeni

  • Hack-kyykky 5x20 20kg
  • Hack-kyykky 3x40kg nopeasti ylös / hitaasti alas x4 + hitaasti alas / nopeasti ylös x4 + hitaasti alas / hitaasti ylös x4
  • Hack-kyykky 3x40kg alhaalta keskelle x7 + ylhäälstä keskelle x7 + normaaleita x7
  • Pohkeet seisten 3x10 140kg
  • Takareidet maaten 10 poundsin tiputus 3x 100 pounds x15 + 90 pounds x15
  • Etureidet 2x10 30kg, 3x10 50kg
  • Bulgarialainen askelkyykky käsipainoilla 3x10 16kg

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.

Viides viikko kolmen penkki treenin viikolla toi taas jälleen kerran ennätyksiä sekä tuloksia joita en ole saanut pitkään aikaa tehtyä. Viikko alkoi maanantaina normaalilla lattia penkillä missä sain tehtyä kaksi sarja ennätystä. Tämän jälkeen keskiviikkona sain tehtyä pitkästä aikaa pysäytys penkkiä 190kg painoilla ja perjantaina vastustusnauhojen kanssa 160kg painoilla. Viides viikko piti siis sisällään lattia penkkiä, pysäytys penkkiä sekä vastustusnauha penkkiä.

Ompas vaikea muistella mitä teki pari viikkoa sitten kun olen vielä kaksi viikkoa jäljessä kirjoituksissa verrattuna missä oikeasti mennään. Olen nyt tehnyt oikeasti tehnyt kuusi viikkoa kolme penkki treeniä viikkoon ja kirjoituksissa on vuorossa neljäs viikko. Onneksi olen tehnyt jokaisesti viikosta Youtube videon ja videoiden kuvauksiin kirjoittanut mitä tuli tehtyä. Nyt kun kävin katsomassa mitä sitä sitä tulikaan tehtyä pari viikkoa sitten niin kyllä tuo viikko muistui mieliin.

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.